Voi olla että heidän aikansa on ohi.
Berlusconi ja muut diktaattorit
2011-
8185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Luin avauksen ja kävin naapuripaltalta lainaamassa hyvän viestin, kun itsellä ää on tyhjä kaikesta,
ja toivon että Maalaismies* lukisi tämän, missä oletkin :
"Jäätteenmäki tuntuu olevan vieläkin terävä kivi tuon Lipposen kengässä.
Ei "suuri valtiomies" noin katkeroidu. Hän kantaa kouluaikaisia katkeruuksiaan mukanaan jopa muinoista uskonnonopettajaansa kohtaan. Säälittävää. Olisi kiva kuulla mitä Lipponen juttelisi sille kiinan keisarille kun hänet tapaisi. Sopisiko koaliitioista. Mielestäni ylimielinen öykkäri koko mies. Vahinko kun koti-isäksi joutui noin suuri valtiomies kun eivät sitä suurta virkaa eeuusta löytäneetkään mokomalle."
Terveisiä Maalaismiehelle*, sinäkin lähdit, kohta me muutkin.
Ja ketään uutta ei ole tullut. Vain nuo kakkos- ja kolmoisnikit joista tuossa joku kertoi.
Meille suomalaisille diktaattori ja paholainen.
varmaan tarkkottanet.
juurihan sinisirkku tuolla ihan saunapuhtaana heitä kehuu !
vanha leskirouva ss* on siellä niin monissa otsikoissa päällimmäisenä
että jätän väliin ---puhdasta tuskin on muuta kuin se itsekehu ??
Meille Lipponen oli pahaa aiheuttava tunari. PAKKOruotsin aikaansai! Ja vei lopullisesti kansaneläkkeet pohjaosia myöten meiltä, jotka olimme ne työelämämme aikana maksaneet. Pohjaosat vahingossa kahteen kertaan, eikä takaisin ole maksettu, vaikka "vahinko" eli ryöstö tunnustettiin valtiovallan taholta .
"Lipposen näen todellisena ryövärinä. He korottivat omia palkkojaan -90 luvulla älyttömillä summilla, ja samanaikaisesti leikattiiin kansalta se pieninkin perusturva. Lipposen hallituksen esityksestä vedettiin mm. heikompiosaisilta koko sairausvakuutuksen peruspäiväraha nollille. Olin silloin sairastunu ammatillisessa uudelleenkoulutuksessa ollessani syöpään, ja joduin käymään 100 km:n päässä päivittäin syöpähoidoissa.
Lipposen uusi esitys sairauspäivärahoista, että sitä maksetaan vain työtuolosta muodostuvasta tulosta tuli voimaan 1996 vuoden alusta. Minulla kun oli ammatillistaa uudelleenkouluuttautumista, eikä työtuloa laskentakaudella tietenkään ollut, minun sairauspäivärahaoikeuteni oli 0 euroa. Oli ovelaa, jätettiin sanamuoto, että päivärahaoikeus on olemassa, mutta laskennallisesti sen määrä oli 0 euroa.
Suurta huijausta koko ukon pelleily. Kyllä oli hauska käydä lainarahalla hoidoissa, ja syödä se olematon eväänsä, kun saman aikaisesti herra Lipponen kumppaneineen nostivat palkkaansa että saivat käydä mässäilemässä hienoissa hotelleissa. Pitihän heidän saada päivän ravintonsa.
Täys paska koko ukko."
Ei olisi ollut Lipposen tarpeen enää jatkaa kansan ryöstöä,
mutta kun piti olla " EUn "luokan paras oppilas", päästäkseen euroopan presidentiksi
suomalaisten kustantamana.
Ei havainnut vinoja hymyjä berlusconin ja vastaavien naamoilla takana päin.
Saivat Suomelta kaiken.
Eikä mitään Euroopan presidenttiä Lipposesta tullut, koti'isänä toimii ja on katkera ja kaunainen.