Kävi niin, että piti akku vaihtaa -07 S-maxiin ja kun akku oli hetken pois, niin radio meni lukko tilaan. Nyt se pyytää 4 numeroista koodia. Auto on tuotu saksasta ja juuri radion käyttö-ohje kirja puuttuu. Osaako joku sanoa miten tuon sais pelittämään ?
RADION ASETUKSET / OHJELMOINTI
S - MAX
7566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ford huollosta.
tukun rahaa. Löytyykö käyttäjiltä ilmaista neuvoa ?
ei muualta saa, siinähän se on koko juju. Tarkista se hinta, voi olla että ei kovin kallista ole.
Kysy tuoltaFord Clubin sivuilta. Voi olla ettäsieltä löytyy se koodi. Pitää olla radion sarjanumero ainakin että se onnistuu.
tuollaiset tunnusluvut ym. pitää saada mukaan kun autonsa hakee kalavesien takaa. Vie seuraavalla kerralla asiantuntevaan liikkesee akun vaihtoon, niin ei käy tuollaista vahinkoa.
http://digi-help.co.uk ja Car Radio Codes, edellyttää vähäistä englanninkielen taitoa kuten Ford.
Kaivelin omia arkistoja ja löysin auton mukana tulleen saksankielisen huoltokirjan. Sinne fiksu entinen omistaja oli kirjoittanut kuulakärkikynällä nelinumeroisen koodin. Naputtelin koodin laitteeseen ja taas soi suomi-pop. Kiitoksia hyvistä vastauksista, onneksi ei tarvinnut tuon enempää hommaa murehtia.
Sen verran täytyy haukkua tuota s-maxia, että ompa koteloitu ja piilotettu akku hyvin konetilaan. Sitä ei millään saa kotikonstein vaihdettua helposti. Meni pari tuntia ennenkuin akku viimein irtosi, mutta nyt taas hurisee iloisesti ja matka jatkuu.