russeli raapii itseään

tietoa kaipaava

Hei, minulla on reilu vuoden ikäinen russelipoika. Nyt noin viikon ajan on kovasti raapinut itseään, lähinnä kuonoa, korvia ja silmiä. Korvat ei haise, turkki pidetään kunnossa, trimmataan, pestään ym.
Olisko pakkasten aiheuttamaa kuivuutta?
Ruokavalio ollut samaa, saa eläinkaupan nappuloita, lihaa, kasviksia, puuroa...syö ja juo hyvin.
Silmät ehkä pahin paikka mikä nyt kutisee kovasti, toisen silmän ympäriltä lähtenyt ehkä hieman karvojakin..

Tilaan ajan lääkärille mutta saa vastata tähän jos joku russelin omistaja on kokenut saman tai tietää mikä voisi olla.

4

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukmujumy

      En nyt muista mikä tauti oli nimeltään, mutta joku tauti oli, mikä alkaa noin, että silmänympärys karvat lähtee ensin.

    • vehnätön

      Koira voi kärsiä jostakin ruoka-aineallergiasta.Kannattaa koittaa jättää vaikka vehnä pois kokonaan. Ostatte kuivamuonaa, joka ei sisällä vehnää missään muodossa. Muuta neuvoa ei voi antaa tähän hätään. Myös soija ja kananmuna saattavat allergisoida koiraa.

    • Meillä oli toisella koirista erittäin kutisevaa ihottumaa ja koko iho aivan kirkkaanpunainen. Eläinlääkäri väitti syynä olevan ruokavalio, liian paljon proteiinia pienelle koiralle (annoin niille pedigreen kuivamuonaa joka on tarkoitettu pienille koirille ja myös tölkkiruokaa ettei se olisi niin kuivaa). Eläinlääkäri käski ostaa kuivamuonaa herkkäihoiselle koiralle, ja se saa syödä vain sitä (herkkuina possunkorvia ja muita kuivattuja nahkaluita). Iho on nyt normaali, ei näy ihottumaa, eikä näytä kutisevan. En tiedä oliko se oikeasti se proteiini, tai mahdollisesti allergia jollekin ainesosalle, mutta hypoallerginen kuivamuona on auttanut meillä.

      • ...sillä voi olla allergia tai hotspot


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1723
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1104
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      811
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe