Hei, minulla on reilu vuoden ikäinen russelipoika. Nyt noin viikon ajan on kovasti raapinut itseään, lähinnä kuonoa, korvia ja silmiä. Korvat ei haise, turkki pidetään kunnossa, trimmataan, pestään ym.
Olisko pakkasten aiheuttamaa kuivuutta?
Ruokavalio ollut samaa, saa eläinkaupan nappuloita, lihaa, kasviksia, puuroa...syö ja juo hyvin.
Silmät ehkä pahin paikka mikä nyt kutisee kovasti, toisen silmän ympäriltä lähtenyt ehkä hieman karvojakin..
Tilaan ajan lääkärille mutta saa vastata tähän jos joku russelin omistaja on kokenut saman tai tietää mikä voisi olla.
russeli raapii itseään
4
400
Vastaukset
- ukmujumy
En nyt muista mikä tauti oli nimeltään, mutta joku tauti oli, mikä alkaa noin, että silmänympärys karvat lähtee ensin.
- vehnätön
Koira voi kärsiä jostakin ruoka-aineallergiasta.Kannattaa koittaa jättää vaikka vehnä pois kokonaan. Ostatte kuivamuonaa, joka ei sisällä vehnää missään muodossa. Muuta neuvoa ei voi antaa tähän hätään. Myös soija ja kananmuna saattavat allergisoida koiraa.
Meillä oli toisella koirista erittäin kutisevaa ihottumaa ja koko iho aivan kirkkaanpunainen. Eläinlääkäri väitti syynä olevan ruokavalio, liian paljon proteiinia pienelle koiralle (annoin niille pedigreen kuivamuonaa joka on tarkoitettu pienille koirille ja myös tölkkiruokaa ettei se olisi niin kuivaa). Eläinlääkäri käski ostaa kuivamuonaa herkkäihoiselle koiralle, ja se saa syödä vain sitä (herkkuina possunkorvia ja muita kuivattuja nahkaluita). Iho on nyt normaali, ei näy ihottumaa, eikä näytä kutisevan. En tiedä oliko se oikeasti se proteiini, tai mahdollisesti allergia jollekin ainesosalle, mutta hypoallerginen kuivamuona on auttanut meillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001723- 551123
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4381104- 1701023
- 58811
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126782- 83730
- 51708
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38675- 57671