Pönttöuunin sisuskalut, tulipesän ja tulitorven, voi muurata uudestaan purkamatta uunin ulkokuorta.
Edellyttää että peltikuori ja lapetiilet sen alla ovat ehjät ja tekijällä sopivasti aikaa, halua säilyttää vanha ulkokuori ja muurarin vikaa.
Yhden uunin korjasin näin: Uuni on muurattu 1920-luvulla ja aikojen saatossa tulitorvi murentunut ja pudonnut alas ja tulipesästäkään ei voinut enää puhua. Uuni ollut ollut luultavasti vuoskymmeniä lämmittämättä.
Purin kaiken irtonaisen roinan uunin sisältä, irrotin luukut. Tulipesänaukon sivuilta ja päältä osin irtonaiset ja rikkonaiset tiilet pois. Jonkinverran aukonkohdalla oli kuoripellissä pehmyttä jonka leikkasin pois. Nyt oli vain kuoret jälellä ehjine tiileineen ja reilu aukko luukun kohdalla tulipesän muurausta ajatellen. Kuoren lapetiilet kauttaaltaan näkyvissä ja ehjät. Varpuluudalla vanha noki tiilistä irti. Merkkasin ja mittasin luukunaukon yläpuolelta .n 1,4m:n korkeudelta kaden rinnakkaisen lapetiilen sijainnin. Piirsin peltikuoreen näiden tiilien sijainnin ja leikkasin rälläkällä tiilien savilaasti saumojen kohdalta näiden kahden tiilen kokoisen aukon. Ja toinen samanlainen aukko puolimetriä ylemmäs seuraavan peltikehikon kohdalle. Aukot leikattava siten että peltikehikkojen ylä-ja alareunat säilyvät ehjinä. Savilaasti irtoaa helposti kaapimalla irroitettavien tiilien lomasta. 4 tiiltä on nyt kuoresta irti ja nyt on sopivat aukot josta tulitorven uudelleen muuraus on mahdollista. Uunin pohja sileäksi ja kantavaksi ja eikun hormiliittymän ja tulipesän muuraukseen. Uudet nokiluukut paikoilleen. Käytin venäläistä tulitiiltä arinasta ylöspäin. Vanha tulipesän luukku. Luukun ympärys, niiltäosin joista leikattu pois kuoripeltiä, jätin muurauspinnalle.
Tulitorven muuraus onnistui hyvin edelläkuvattujen aukkojen kautta.
Kun tulitorvi oli valmis ja osin kuivahtanut, käytin muutamaa huapapärettä ja puupilkettä muuraustukena tulitorvea vasten kun muurasin kuoren aukkoihin takaisin irroitetut 4 lapetilltä.
Homma kaikkineen oli työläs ja vei aikaa.. Mutta lopputulokseen olen hyvin tyytyväinen: uuni toimii ja lämpiää hyvin jo toista talvea ja sitä on mukava halata lämpimänä.
Vanhan pönttöuunin korjaus.
6
4108
Vastaukset
- 16
tottavieköön ! Onnittelut!
- Arvostan!
Itselläni olisi samanikäisiä pönttöuuneja kaksi, jotka pitäisi varmaan muurata uusiksi lähivuosina. Vanhoilla kuorilla ja luukuilla, ja sisustat uusiksi? Nämä on niskavetouuneja.
- osku
Vanha pönttöuuni kannattaa korjauttaa ihan ammattilaisella. Tässä on esimerkiksi hyvä yritys: www.tulimuuri.fi
- ihan ammattilaiset
eivät ruppee vanhaa, sisuskalunsa menettäneen pönttöuunin korjaukseen, vaan heitättävät sen pihalle. Mutta homma onnistuu omatoimisesti asiaan perehtyneeltä harrastajamuurarilta.
- iso homma
Tässä paras linkki ja kuvaus pönttöuunin saneerauksesta.
http://www.hanhi.net/projects/pontto/index.html
Jos olet todella kiinnostunut asiasta kannattaa kirjoittaa www-sivun osoite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988