Mikä ero on facebookilla, twitterillä ja mesengerillä?
Ja vielä spostilla?
Mikä on
8
777
Vastaukset
- Wertikaalinen Mambo
Lyhyesti:
Facebookiin kirjoitetaan omalla nimellä kaikkea joutavaa elämästänsä kuvitellen että kavereita kiinnostaa.
Twitterillä kirjoitetaan lyhyitä nasevuuksia oman twittertilin välityksellä ja jotkut sitten alkaa seurata mitä twiittaat (jos alkaa). Itse koin hauskaksi seurata Conan O'Brienin twiittejä aikaan kun hän oli ilman töitä.
Messenger on pikaviestiohjelma jonka avulla voi kirjoitella viestejä reaaliajassa toisten meseläisten kanssa.
Sposti tulee kerran kuussa postiluukusta mukanansa kuukauden bonuksista tieto.Gmailissa on messingerin tapainen Googletalk. siinä pystyy chattailemään ja soittamaan Skypen tavoin videopuhelun tai äänipuhelin toiseen Gmailiin.
- plutoni
neuvo oli hyvä
Sposti eli sähköposti ei tule postiluukusta vaan tietokoneeseen, jos on avannut itselleen s-posti tilin, jolla ei sitten ole mitään tekemistä pankkitilin kanssa.
Sähköposti on nettipalveluista vanhempi kuin Messenger, Twitter ja Facebook yhteensä.
Suurin osa maailman s-postista on roskapostia (spam) jossa mainostetaan jotain epämääräisiä tuotteita tai yritetään huijata vastaanottajalta pankki- tai luottokorttitietoja.- 2nd coming of what?
ksenom_o kirjoitti:
Sposti eli sähköposti ei tule postiluukusta vaan tietokoneeseen, jos on avannut itselleen s-posti tilin, jolla ei sitten ole mitään tekemistä pankkitilin kanssa.
Sähköposti on nettipalveluista vanhempi kuin Messenger, Twitter ja Facebook yhteensä.
Suurin osa maailman s-postista on roskapostia (spam) jossa mainostetaan jotain epämääräisiä tuotteita tai yritetään huijata vastaanottajalta pankki- tai luottokorttitietoja.\o/ Way to go, dude. I love these dotfuckers, they are soooo stuckup and soooo serioussss.
- öhöhöh
Et sitten viitsinyt hakea ja ottaa selvää....
http://fi.wikipedia.org/wiki/Facebook
http://fi.wikipedia.org/wiki/Twitter
http://fi.wikipedia.org/wiki/Windows_Live_Messenger
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähköposti- öhhöh...ei jaksa...
Helpompi kysyä täältä!
- skolakin
öhhöh...ei jaksa... kirjoitti:
Helpompi kysyä täältä!
Saa ainakin läpileikkauksen nettipellehermannien ajatuksenjuoksusta! Käyttöä hyödyllisesti ei taida olla kuin sähköpostilla ja Skypellä, tai muutamalla muulla vastaavalla puheohjelmalla. Niissähän voi samaan aikaan puhua usemman henkilön kanssa. Ja laittaa reaaliaikaista tekstiviestiä! Ainakin minulla on ollut vain Skypestä kohtalaisia myönteisiä kokemuksia. Messengerin hylkäsin kun siinä oli ylenpaljon häiriöitä. Googlen vastaavaa en ole viitsinyt asentaa, enkä Yahoon, josta on tullut sähköpostiin mainoksia yhden amerikkalaisyhteyden johdosta. Periaatteessa riittää kun on yksi tällainen ohjelma käytössä. Facebookit ja Twitterit ovat juuri sitä aika joutavaa omien asioiden levittelyä, tai toisten leviteltyjen kommentointia. No saahan sillä aika hyvin viestin perille niille, joilla on tapana roikkua pitkiä aikoja niissä ojelmissa! Voihan sähköpostillakin laittaa viestejä kavereille, mutta voi olla etteivät joka päivä katso kun nuo facet sotkee kiinnostuksen kohteita. Niin se sposti on tosiaan kaupparyhmittymä S-Market ja pankki, ja siitä tulee tiliote kerran kuussa, kuten tuolla pikkuviisaasti jo tiedettiin alkukysyjää valistaa! Oikeastaan sähköpostia pitäisi nimittää sen alkuperäisellä e-mail nimellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311912Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069030Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1144938- 1014148
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka364145Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63914Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei703700Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden363580Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293551