Mikä on

twitter?

Mikä ero on facebookilla, twitterillä ja mesengerillä?

Ja vielä spostilla?

8

770

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wertikaalinen Mambo

      Lyhyesti:
      Facebookiin kirjoitetaan omalla nimellä kaikkea joutavaa elämästänsä kuvitellen että kavereita kiinnostaa.
      Twitterillä kirjoitetaan lyhyitä nasevuuksia oman twittertilin välityksellä ja jotkut sitten alkaa seurata mitä twiittaat (jos alkaa). Itse koin hauskaksi seurata Conan O'Brienin twiittejä aikaan kun hän oli ilman töitä.
      Messenger on pikaviestiohjelma jonka avulla voi kirjoitella viestejä reaaliajassa toisten meseläisten kanssa.
      Sposti tulee kerran kuussa postiluukusta mukanansa kuukauden bonuksista tieto.

      • Gmailissa on messingerin tapainen Googletalk. siinä pystyy chattailemään ja soittamaan Skypen tavoin videopuhelun tai äänipuhelin toiseen Gmailiin.


    • plutoni

      neuvo oli hyvä

      • Sposti eli sähköposti ei tule postiluukusta vaan tietokoneeseen, jos on avannut itselleen s-posti tilin, jolla ei sitten ole mitään tekemistä pankkitilin kanssa.

        Sähköposti on nettipalveluista vanhempi kuin Messenger, Twitter ja Facebook yhteensä.

        Suurin osa maailman s-postista on roskapostia (spam) jossa mainostetaan jotain epämääräisiä tuotteita tai yritetään huijata vastaanottajalta pankki- tai luottokorttitietoja.


      • 2nd coming of what?
        ksenom_o kirjoitti:

        Sposti eli sähköposti ei tule postiluukusta vaan tietokoneeseen, jos on avannut itselleen s-posti tilin, jolla ei sitten ole mitään tekemistä pankkitilin kanssa.

        Sähköposti on nettipalveluista vanhempi kuin Messenger, Twitter ja Facebook yhteensä.

        Suurin osa maailman s-postista on roskapostia (spam) jossa mainostetaan jotain epämääräisiä tuotteita tai yritetään huijata vastaanottajalta pankki- tai luottokorttitietoja.

        \o/ Way to go, dude. I love these dotfuckers, they are soooo stuckup and soooo serioussss.


      • öhhöh...ei jaksa...

        Helpompi kysyä täältä!


      • skolakin
        öhhöh...ei jaksa... kirjoitti:

        Helpompi kysyä täältä!

        Saa ainakin läpileikkauksen nettipellehermannien ajatuksenjuoksusta! Käyttöä hyödyllisesti ei taida olla kuin sähköpostilla ja Skypellä, tai muutamalla muulla vastaavalla puheohjelmalla. Niissähän voi samaan aikaan puhua usemman henkilön kanssa. Ja laittaa reaaliaikaista tekstiviestiä! Ainakin minulla on ollut vain Skypestä kohtalaisia myönteisiä kokemuksia. Messengerin hylkäsin kun siinä oli ylenpaljon häiriöitä. Googlen vastaavaa en ole viitsinyt asentaa, enkä Yahoon, josta on tullut sähköpostiin mainoksia yhden amerikkalaisyhteyden johdosta. Periaatteessa riittää kun on yksi tällainen ohjelma käytössä. Facebookit ja Twitterit ovat juuri sitä aika joutavaa omien asioiden levittelyä, tai toisten leviteltyjen kommentointia. No saahan sillä aika hyvin viestin perille niille, joilla on tapana roikkua pitkiä aikoja niissä ojelmissa! Voihan sähköpostillakin laittaa viestejä kavereille, mutta voi olla etteivät joka päivä katso kun nuo facet sotkee kiinnostuksen kohteita. Niin se sposti on tosiaan kaupparyhmittymä S-Market ja pankki, ja siitä tulee tiliote kerran kuussa, kuten tuolla pikkuviisaasti jo tiedettiin alkukysyjää valistaa! Oikeastaan sähköpostia pitäisi nimittää sen alkuperäisellä e-mail nimellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      976
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      897
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      839
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      741
    5. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      731
    6. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      724
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      713
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe