H. Nykänen: "Joku pelkää kirjettäsi"

ristohki82

Kuulun niihin, jotka löysivät tiensä Harri Nykäsen kirjallisen tuotannon pariin ”Raid” –sarjasta tehtyjen televisiointien kautta. 12-osaisen sarjan ja sen jälkeen tehdyn elokuvan nähtyäni mieltäni jäi kalvamaan pakonomainen tarve edelleen saada eläytyä siihen kliffojen pikku- ja suurrikollisten maailmaan, jota ryyditti niin huumori, säkenöivä dialogi kuin unohtumattomat persoonatkin liikemies Sundmanista aina Raidiin itseensä.

Vuonna 1988 julkaistu ”Joku pelkää kirjettäsi” on ajalta ennen ”Raidin” syntyä. Siinä herjakirjoittaja lähettelee ns. paskakirjeitä poliitikoille, julkkiksille ja tavallisillekin tallaajille. Useimmiten kirjeissä on vakiona seuraava lause: ”Olette kuin pystyyn paskannettu lapamato”, ja kirjeiden paskamaisen sisällön vahvistuksena herjakirjoittaja on aina pyyhkäissyt kirjepapereiden keskelle näyttävän jarrutusjäljen. Poliisi alkaa tutkia asiaa toden teolla, kun yhden tuollaisen kirjeen saa ministeri Hämäläinen. Samoihin aikoihin elämän katkeroittama ja mieleltään järkkynyt herjakirjoittaja, jolle ihmisille kostamisesta on tullut pakkomielle, oivaltaa kynän, kirjepapereiden ja ulostetahrojen suhteellisen tehottomuuden, ja päättää korvata ne järeällä tuliaseella.

”Joku pelkää kirjettäsi” –kirjassa yhdistyvät kaikki ”Raidillekin” ominaiset piirteet: jännitys, värikkäiden persoonallisuuksien kirjo, huumori sekä partaveitsenterävä dialogi, joka ei koskaan ole turhaa; se joko vie tarinaa sujuvasti eteenpäin taikka kuvastaa puhuvien henkilöiden kesinäisiä jännitteitä, tunteita ja lausumattomia ajatuksia. Esimerkkinä jälkimmäisestä lainaan kirjasta seuraavan otteen, joka samalla toimii tekstinäytteenä Nykäselle ominaisesta kirjallisesta ilmaisutyylistä:

”- Eiköhän tämä riitä. Rissanen nousi ärsyttävästi venytellen ja asteli lähes tyhjän kirjahyllyn luo. Hän silmäili hyllyssä olevaa lehtinippua ja otti Tekniikan Maailman alta esiin Penthouse-lehden. Hän tiiraili sen kuvia ja sanoi Kurviselle:
- Jalostavaa lukemista.
- Vittuako meikäläisen lukemiset poliisille kuuluu.
- Ei kuulu teikäläisen vitut poliisille, Rissanen myönsi ja heitti lehden kasan päällimmäiseksi. Hän lähti, puhumatta tällä kertaa mitään yhteydenotosta.”

Tämä kirja tuskin jättää kylmäksi ketään, jonka ”Raidista” tuttu vauhdikas, hilpeänoloinen ja sarkasmiakin sisältävä meininki on saanut hyvälle tuulelle ja janoamaan aina vain lisää toimintaa. Pelkistetty kirjoitusasu jättää lukijan mielikuvitukselle kivasti tilaa ja tekee lukemisen helpoksi. Erityisen suuri plussa tulee esimerkillisestä dialoginkäytöstä.

0

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 96
        1619
      2. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1424
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        50
        1347
      4. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        1238
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        54
        1233
      6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        9
        965
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        36
        827
      8. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        60
        761
      9. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        754
      10. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        735
      Aihe