Meidän espanjanvesikoiranartun turkki ei selästä nyörity, vaan on pelkkää hahtuvaa. Luultavasti vika on ruoassa tai pesuaineissa. Pitempänä turkki menee ihan ookoosti nyöreille selästäkin, mutta esimerkiksi samaa tasoa se ei ole kuin pään nyörit. Sitten taas takakoipien karva on lyhyttä ja takkuista nyöriä.
Millaista ruokaa te syötätte perroillenne? Meillä menee eläinkaupan laadukkaampaa ruokaa (merkki vaihtelee) ja sen lisäksi menee lohiöljyä. Pitäisikö jotakin muutakin antaa?
Minkälaisilla pesuaineilla / hoitoaineilla pesette teidän perrot? Veikkaan että vika on pesussa. Kasvattaja sanoi että turkin pitäisi olla 'kuiva', mutta itse käytän välillä kosteuttavaa hoitoainetta koska sen jälkeen tuntuu nyörit paremmin tulevan esille. Kuivaatteko koiran föönillä vai annatteko kuivua omia aikojaan?
Muutenkin keskustelua tuosta ihanasta rodusta.
Ongelmia perron turkin kanssa
1
483
Vastaukset
- Perroja jo vuosia :)
...pesen koirat laadukkaalla shampoolla (kelco tms.) ja perään hyvää hoitoainetta. Näyttelypesun jälkeen föönaan perrot, kotipesun jälkeen en jaksa.
Perron turkki harvoin nyöriytyy ihan itsestään. Vaatii avaamista ja sorminäppäryyttä jotta ei mene takkuun. Se että koiraa ei voi harjata ei tarkoita ettei pitkää turkkia tulisi hoitaa säännöllisesti ja estää takkuuntumasta. Ruoka on varmasti yksi osa hyvän turkin laatua, mutta olen nähnyt komet nyörit ihan markettiruoilla syötetyillä koirilla. Geenit vaikuttavat enisten, mutta komet nyörit saa myös ihan käsin tekemällä. Paras koiralle on aina hoidettu ja puhdas turkki. Jos turkki menee pitkänä takkuun eikä itse osaa turkkia avata ja/tai kasvatta ei sitä syystä tai toisesta voi tehdä (asuu esimerkiksi kaukana) kannattaa turkki ajaa alas, jotta iho ei kärsi ja turkki ole inhottava koiralle. Selän päällä takut eivät haittaa kuin näyttelyssä, mutta jaloissa ja taipeissa takut ovat todella inhottavia koiralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124717Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1774450Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1121876- 4031691
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331453Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671162Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61159- 611030
- 721029
- 92978