onko kellään kokemusta rantavehnästä - leviääkö paljon ? voiko laittaa muiden kivikkokasvien sekaan mättäiksi?
Rantavehnä
rantavehnä
5534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kertoo paljonko saa TUKIEUROJA, per jyvä, kun sitä viljelee.... varmaan vitusti.
Mielenkiintoinen (?) kommentti. Tuota en tullut ajatelleeksikaan: että sillä voisi vaikka tienata. Alun perin tarkoitus oli kaunistaa mökin seinustaa ja osaa ranta-alueesta. Ajattelin vaan, että jos vaikka leviää sinne naapurin puolellekin. Mutta naapurimökkiläinen voisikin ilostua lisätienestistä.
Rantavehnä leviää suotuisissa paikoissa helposti, eritoten sellasissa joissa maaperä vastaa sen luonnollista esiintymisaluetta, Ainakin Pohjanmaan rannikoilla tuota tapaa runsaasti joten hiekkapitoiset maat ovat sille mieluisia, kovasti on levinnyt myös joittenkin tieosuuksien varrelle. Hallitusti istutettuna(katteet) kaunis kasvi kivikoissa ja kun luonnollinen kasvuympäristö on jotain muuta kuin puhtaat hietikot niin ei pelkoa ylettömästä leviämisestä
ilmeisesti jos rantamaasto on lähinnä savea ja metsämaata niin ei sillai leviäisi? Mökin ympäristö on kyllä sitten hiekkaa ja perustussoraa yms. niin siellä voisi levitä? Jospa uskaltaisi sittenkin kokeilla ainakin rantaan "hiekkakuoppiin":)
kokeile vaan ja ainahan sen saa kitkettyä pois jos ei kerkee aivan valtoimeksi levitä