Jahti & Vahti koiranruoka

Onko kellään kokemuksia J&V Juniori ruuasta? En ole itse kovin perehtynyt tähän aiheeseen ja kaipaisin neuvoa....
Olen ajatellut ostaa tuota ruokaa pennulle hän on collien ja lapinporokoiran sekoitus. Mutta kun lueskelin mitä tuote sisältää aloin ihmetellä miksi siinä ei esim. ole B-vitamiinia? Kaikissa muissa J&V ruuissa on. ja lihaakin on vain 27% kun penturuuassa 43% ja esim. kanaja riisissä 36,5%? Miksi näin?
Ruokaa suositellaan 18 viikkoisesta 1,5 vuotiaalle.
Kannattaako siirtyä tähän ja missä iässä? Saako pentu kaiken minkä tarvitsee?

Kiitos etukäteen
9395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Paljonko odotettava aikuispaino? Paljonko tuossa ruoassa on prot? Entä rasva? Mitä muuta annat koiralle syötäväksi?

Ruoan kanssa oltava tarkka, luustoviat! Ja liikunnan sitä kautta myös.

Äänestä
  • me syödään sitä petterin kanssa. K-raudasta saa JEPPE nimistä ruokaa, ehkä hitusen parempi ruoka kuin J&W

    Äänestä

ja minusta on vaan hyvä, että prot.pit. jää tuonne matalampaan päähän isohkolla koiralla. Se voisi olla jopa alle 25%. Mikähän rasvapit on? Sekin voisi jäädä alle 15%. Esim collie on jo sen verran iso koira, että jos saa syö kovin ytyä ruokaa ja sukunsa koirilla taipumusta nivelongelmiin (mahdoll väärä liikunta, tapaturmia, jne), niin on parempi, että syöttää laimeampaa ruokaa ja siten ei ainakaan edistä sitä kasvua. Eli mitä hitaammin koira kasvaa sen parempi. Sinuna lisäisin ruoan joukkoon kylmäpurist öljyä, jotakin hyla tuotetta esim. viiliä, vähän jotakin lihaa tai kalaa ja sen määrä tietty vähennetään ruoan määrästä. Ootko punninnut pentua, painoa ei saisi tulla ainakaan yli 1 kg /vk. Reilusti tuon alle pitäisi jäädä/vk.

Äänestä

Koirani myös sekarotuinen pääasiassa sakemanni (myös osa collieta :) . Ihan aikuisen koiran markettiruokaa olen sille syöttänyt ja silläkin tuli välillä sellaisia kasvunpyrähdyksiä että huhhuh! En olisi missään vaiheessa enkä edelleenkään uskalla syöttää sille penturuokaa. Kaverin säkä on jo reipas 60cm ja painoa on vähän alle 30kg.
Painoa olen tarkkaillut ja tarkkailen koko kasvun ajan, toki pitää muistaa se että jotkut koirat
ovat vankkarakenteisempia kuin toiset. Jotkut ovat taas hoikempia. Oma koirani on aika raskasrakenteinen, tuttavallani on myös sakemanni sekoitus ja vaikka koira on myös uros se on paljon hoikkarakenteisempi.
Koirat on kaikki yksilöitä ja sen mukaan niitä tulee myös ruokkia, kokeilemalla löytyy oikea määrä. :)

Äänestä
  • mennään, ne pitää tuntua kaivelematta, mutta eivät saa näkyä. koiran normaali pirteys, ulosteen laatu, jne, puhtaat korvat, silmät jne.

    Äänestä

Meillä on syöty Jahti & Vahtia pennusta pitäen. Tuo juniori ruoka taitaa olla aika uutta vielä, kun silloin kun oma koirani oli ns. juniori ruuan ikäinenj niin tuota ei vielä ollut ja koirani on nytten vajaa 3,5 vuotias. Syötin koiralleni pentua muistaakseen puolivuotiaaksi asti, jonka jälkeen siirryimme kanaan ja riisiin, jota on syönyt tähän päivään asti. Koira on kiiltävä turkkinen ja hyvä rakenteinen, että meillä ainakin J&V on ollut hyvä vaihtoehto.

En siis tiedä kannattaako junioriin siirtyä, mutta meillä ainakin hyvin porskutetaan ilman, että on junioria syöty :) Niin ja koirani on siis sekarotuinen; Suomen ajokoiran ja Karjalan karhukoiran risteytys.

Äänestä

Tässä on tuon J&V juniorin "keskeiset ravintoaineet"

Raakavalkuainen ............................... 25 % ka
Raakakuitu ..................................................... 3 %
Raakarasva .................................................... 12 %
Hehkutusjäännös ....................................... 9 %
Muuntokelp. energia............. 15,6 MJ/kg
Kalsium ....................................................... 1,9 %
Fosfori ........................................................... 1,4 %
Lysiini ............................................................ 1,3 %
Metioniini .................................................. 0,6 %
Natrium ................................................ 0,5 g/kg
Seleeni .............................................. 0,2 mg/kg
A-vitamiini .............................. 12 000 ky/kg
D-vitamiini .................................. 1200 ky/kg
E-vitamiini ....................................... 80 mg/kg
Keskeiset valmistusaineet
Lihajauho, maissi, maissijauho, ohra, siipikarjanjauho, eläinrasva, melassileike, kivennäisiä, aminohappoja.
Tuotekoodi .......................................... SF4484
Lavakoko ................................................. 315 kg
Ominaispaino .......................... n. 450 g./ltr.
Pakkauskoko ............................................. 15 kg
Olomuoto ....................................................... Rae
Kosteus ................................................................9

Tyttö painaa nyt 7-8kg ja on 14 viikkoa vanha. Mielestäni näyttää kyllä tällä hetkellä sopusuhtaiselta. Säkä on ehkä 35cm. Aikuisena varmaan max. collien kokoinen. Syö vielä penturuokaa (kostutettuja nappuloita), riisin ja lihan kanssa, sen lisäksi piimää iltaisin ja sitten eri lisukkeita/herkkupaloja riippuen päivästä... rakaa jauhelihaa, maksalaatikkoa, porkkanaa, raejuustoa, kalaa, luita. Piilotellaan niitä kongiin ja eri tehtävä leikkeihin.
Nyt mietin sitten jos pitäisi alkaa pikkuhiljaa vaihtaa esim. tuohon J&V Junioriin ? Vanhempi koiramme syö J&V Kana ja riisiä ja on sopinut hyvin.

Äänestä
  • Vähitllen ettei maha mene sekaisin.

    Äänestä

  • tarkkana sitten sen painonkehityksen kanssa, aika ylärajoilla menee. Ihna ehdoton maksimi on tuo 1 kg/vk, mielellään reilusti sen alle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön vain kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia J&V Juniori ruuasta? En ole itse kovin perehtynyt tähän aiheeseen ja kaipaisin neuvoa....
Olen ajatellut ostaa tuota ruokaa pennulle hän on collien ja lapinporokoiran sekoitus. Mutta kun lueskelin mitä tuote sisältää aloin ihmetellä miksi siinä ei esim. ole B-vitamiinia? Kaikissa muissa J&V ruuissa on. ja lihaakin on vain 27% kun penturuuassa 43% ja esim. kanaja riisissä 36,5%? Miksi näin?
Ruokaa suositellaan 18 viikkoisesta 1,5 vuotiaalle.
Kannattaako siirtyä tähän ja missä iässä? Saako pentu kaiken minkä tarvitsee?

Kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu