Teekkariksi

Olen kiinnostunut tekniikasta ja haluaisin opiskelemaan. Onko teekkariksi ja siitä sitten di:ksi helppo päästä ammattikoulupohjalta? Matikka ja fysiikka sujuu kohtuullisen hyvin.
3225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu yliopistosta ja alasta. Hanki lukion pitkän matikan, pitkän fysiikan ja mahdollisesti myös pitkän kemian tiedot hyvin arvosanoin eikä pitäisi olla ongelmia.

Äänestä
  • Niin ja tähdennettäköön, että on aivan eri asia päästä yliopistoon kuin valmistua sieltä. Liki puolet vaihtaa alaa tai jättää opinnot kesken.

    Äänestä

Harvat tulevat ammattikoulupohjalta hyväksytyiksi. Kannattaa käydä aikuislukiossa pitkä matematiikka ja fysikka plus kemia.

Jotkut pääsevät papereiden perusteella, tiedustele sitä asiaa yliopistolta. Yliopistolta tiedustellessasi saat varmaan myös ohjeita valintamenettelyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva di? kirjoitti:

Olen kiinnostunut tekniikasta ja haluaisin opiskelemaan. Onko teekkariksi ja siitä sitten di:ksi helppo päästä ammattikoulupohjalta? Matikka ja fysiikka sujuu kohtuullisen hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu