Vuokralaisen / omistajan vastuu

Onko osakkeenomistaja vastuussa vuokralaisen aiheuttamista vahingoista, jos vuokralaista ei saada vastuuseen?
3325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kukas muu?
Vuokratakuu on sitäkin varten!

Äänestä

Kysymys koskee siis huoneiston ulkopuolista, yhtiölle aiheutunutta vahinkoa (ovet, ikkunat jne.)

Äänestä
  • Ei niitä osakkaalta voi laskuttaa. Jos ulko-ovia ja ikkunoita on rikottu, niin sitä varten on ilkivaltavakuutus. Vaihtoehtona on myös tehdä poliisille rikosilmoitus ja ilkivallasta ja vaatia korvauksia tekijältä sekä myös rangaistusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Is-Mikko kirjoitti:

Onko osakkeenomistaja vastuussa vuokralaisen aiheuttamista vahingoista, jos vuokralaista ei saada vastuuseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu