46v ja puolen vuoden aikana on näkö heikentynyt niin että kaukolaseilla ei näe syödä eikä muutenkaan näe lähelle.Ei myöskään lähilaseilla näe lukea vaan pitää ottaa lasit pois jotta näkee!lasit hommasin puolitoistavuotta sitten.Onko näön heikkeneminen normaalia näin nopeasti? Syön 40 mg kolestrolilääkkeitä(Atorvastatin) Olisiko lääkkeellä osuutta asiaan?
Olen
juupa juu,,,
2195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mínulla todettiin kaihi, näkö heikkeni kovasti, esim. puolen vuoden sisällä -7:stä -10:een. Silmät olivat koko ajan kuin sumun peitossa. Muutama viikko sitten leikattiin toinen silmä ja näen sillä aivan upeasti.
Olisiko sama syy sinulla? Älä masennu, mene lääkäriin. Nykyajan lääketiede tekee ihmeitä. Olet paljon nuorempi, mutta kaihi voi tulla aikaisinkin. Itse olen 64 v.
Ihan normaalia on, että aikuisnäön alkuvaiheesa muutokset tulee nopeasti. Kolesterolilääkkeillä ei pitäisi olla vaikutusta asiaan.