Tarkastusmaksu vaikkei tarkastaja käynyt sisällä?!

delilah--

Tv-lupa tarkastaja tuli visiitille ja kysyi omistanko tv:tä, en siis oikeasti omista digiboksia joten sanoin että kyllä tv löytyy mutta digiboksia ei ole, enkä voi tv-lähetyksiä seurata. Kertoi että tästä tulee 100e tarkastusmaksu ja poistui paikalta. Siis mitä hittoo? Pitääkö mun maksaa siitä että en oikeasti voi katsoa tv:tä ja maksaa tuo summa koska satuin hänelle avaamaan oven??

3

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kantapää opettaa

      Siksi niille ei missään tapauksessa kannata avata ovea. Toinen asia että ellet ole kirjoittanut mihinkään paperiin mitään voit kiistää koko tyypin vierailun ja ettet ole koskaan nähnytkään, koska tuskin ottavat itselleen digikuvia tai videota todisteeksi.

    • saatputtruee

      pelkään kyllä että joudut maksamaan.
      Itse lähettelin useamman valituskirjeen oikeuteen asti kunnes en jaksanut enää stressata tuon kanssa,kyse oli periaatteesta kun en aluksi maksanut mutta tuo alkoi oikeasti jo aiheuttamaan harmaita hiuksia kun lähettelivät jo perintätoimistosta kirjeitä.

    • Siitä mitä sanot otetaan totena vain se, mikä on sinua vastaan. Sinua puoltavat asiat sinun tulee näyttää toteen. Jos sanot, että sinulla on TV-niin saat laskun. Se, että sanot, ettei sinulla ole boksia on merkityksetön, jos et päästä tarkastajaa katsomaan sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8442
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4748
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      93
      1192
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe