Osaisiko kukaan kertoa onko sallittua / laillista tehdä oma kopio jostakin lautapelistä. Tässä tapauksessa Rummikub ja olisin tekemässä netissä moninpelattavaa peliä. Tuon pelin ideahan on varsin yksinkertainen ja yksinkertaisimmillaan sen säännötkin on mahdollista kertoa vain parilla lauseella (tämän takia kopioitavaa ei ole paljoa). Tiedän etten voi käyttää nimeä Rummikub tai suoraan skannata pelinappuloita, mutta?
Oman kopion tekeminen tunnetusta lautapelistä
bukimmur
1
330
Vastaukset
- Lautapeliopas
Rummikub on jalostettu kansanperinnepelistä sekin (Rummikubiahan voi pelata kahdella tavallisella korttipakalla). Voit ihan huoletta tehdä Rummikub-kloonin nettiin, kunhan et käytä tekijänoikeuden suojaamaa materiaalia (nimeä, ulkoasua, sääntötekstiä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.754116Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92161Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2371406- 1551396
- 1161217
- 1121188
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721099Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81066- 601004
- 35926