Polo Classic 1.6 vm. -99 Sähkövika / Valot + puhallin

vikaako

Eli ongelma on seuraavanlainen: Kun kääntää virta-avainta, mittarivalot, puhallin ja ajovalot ovat pimeänä. Kun auton starttaa, päivävalot eivät syty, eikä puhallin lähde pyörimään. Auton käynnissä ollessa vilkut, radio ja muut valot toimii normaalisti, valokatkaisijasta parkit ja ajovalot sytyttää molemmat parkkivalot ja mittarivalot. Pitkät toimii myös. Avainta kun liikuttaa hieman myötäpäivään, valot syttyvät ja puhallin alkaa toimia. Tämä saattaa kuitenkin kestää vain n. 1 sekunnin, joskus pidempään. Missähän tässä mahtaa olla vikaa? Mahdollisesti virtalukossa? Välillä myös ajaessa valot häviävät (vaikka olisivat toimineetkin moitteettomasti puolikin tuntia). Onko näillä kovilla pakkasilla osuutta asiaan kun tämä vasta nyt hiljattain alkoi vai onko isommankin remontin paikka? Vastatkaa ken tietää! :)

7

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vagtoope

      rikki

    • vakio toyota

      virtalukonpohja,tiedän kokemuksesta,vaihda toyotaan! sen jälkeen ei murheen häivää!

    • Polo 1.4-00

      Virtalukkonpohja maksoi 15,20e tuolta Fixuksesta samat murheet oli mutta nyt toimii kuin junan vessa :-)
      nyt on vain ovilukko ongelmat.Joko pääse sisään mutta ei ulos tai päinvastoin

    • vikaako

      Joo, virtalukon pohja tuossa oli mennyt. Ei iso juttu, onneksi. Viime talvena minullakin oli ovien kanssa ongelmia, tänä talvena noita ongelmia ei ole ollut. Nyt volkkari toimii taas.. jonkin aikaa. :)

    • eila53

      itselläni on vw polo 1.6bensa vm 200, nyt silloin tällöin ajovalot sammuvat ajossa ja puhallin lakkaa toimimasta samoin pyyhkijät, kun vedän pitkät valot päälle ja pidän painettuna koko ajan oireet häviävät ( näin pitkillä valoilla ei voi ajaa kuin hetken ) missä vika sitten taas välillä ajossa ei ongelmia - onko kokemusta -?

      onko vika virtalukonpohjassa ?

    • kylä on kumma

      kyllä

    • Edezz

      Virtalukon pohja taitaa olla ihan kulutustavaraa, minullakin hajos virtalukonpohja tuossa joku aika sitten vm.-99 1.6 VW Polosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2628
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1302
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1037
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      932
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      874
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      849
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      764
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      736
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      666
    Aihe