Suuntaavat vs ympärisäteilevät skopet

Vsvsvsvsvsz

Mitä eroa?kumpi parempi

5

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, yllätys yllätys

      suurin ero on siinä että ympärisäteilevä säteilee ympäri ja
      suuntaava suuntaa.
      Ei siinä juuri muuta.

    • AVVitsaus

      Jos noista pitää valita... niin... ostaisin skopet.

    • eli kajautin?

      ÄÄRIMMILLEEN KÄRJISTETYN KÄYTÄNNÖNESIMERKIN AVULLA ANNETTU RANKKA YLEISTYS:

      Suuntaava skope esim. Magneplanar merkkinen kajautin: Skope tuottaa paljon suoraa ääntä kuuntelupaikalle ja vastaavasti vähemmän epäsuoraa ääntä kuuntelupaikalle. Suuntaava skope viskaa sen musiikin kapeassa kiilassa etiäpäin, kuten kapeakiilaisesti valoa loistava taskulamppu. Kun istut kuuntelupisteessä skopejen välissä noiden äänikiilojen sisäpuolella, jolloin ne tuottavat korviisi paljon tuota suoraa ääntä, niin se äänenlaatu voi olla hunajaa potenssiin kaksi eli kolme. Ympäristö ja akustiikka eivät vaikuta ääneen paljoakaan. Kun siirryt tuon suoran äänen kiilan ulkopuolelle, esim. metrin sivummas, rupeaa ongelmia ilmenemään; äänen stereokuva vetää sivulle, toinen kaiutin tuntuu soivan voimakkaamin. Suuntaavalla skopella on käytännössä hyvin kapea kuuntelualue (kärjistettynä kuuntelupiste), jolla sen ääni on hyvälaatuista. Sä meditoit kuunnellen musiikkia siinä yhdessä kuuntelupisteessä.

      Ympärisäteilevä skope esim. Duevel merkkinen kajautin: Skope tuottaa paljon epäsuoraa ääntä kuuntelupaikalle ja vastaavasti vähemmän suoraa ääntä kuuntelupaikalle. Ympärisäteilevä skope viskoo ja paskoo sen musiikin ympäri huushollia, kuten valaisin jossa ei ole varjostinta lampun ympärillä (koira syönyt varjostimen). Ympäröivä akustiikka vaikuttaa hyvin paljon äänenlaatuun, koska suurin osa äänestä saapuu kuuntelualueelle epäsuorasti seinien ( lattian ja katon) kautta. Mutta tämä on samalla vahvuus, sillä ympärisäteilevän skopen kuuntelualue on hyvinkin laaja eli hyvää ääntä saadaan lähes ympäri kämppää (jos vain skopen suunnittelussa on huomioitu tehovaste eli skopen joka suuntaan paskoman äänisaasteen taajuudellinen balanssi). Stereokuvan sivulle vetämiset yms. muut ongelmat ovat vähäisempiä, voit pyllerehtää ja liikuskella kuuntelualueella.

      Eli makukysymys, kumpi on parempi. Tarkkaavaisessa kuuntelussa, jossa on käytössä vain yksi kuuntelupiste, suuntaava skope lienee parempi. Musiikinkuuntelussa, jossa halutaan musiikin soivan mahdollisimman hyvin ympäri kämppää tai laajemmalla alueella kuin yhdessä kuuntelupisteessä, ympärisäteilevä ratkaisu lienee parempi (ympärisäteilevyys ei tee kuitenkaan skopesta pelkkää taustamusiikin toistajaa). Kummallakin tekniikalla voidaan rakentaa sekä hyviä taikka huonoja skopeja.

      Käytin esimerkissä Magneplanar ja Duevel merkkisiä skopeja, koska kumpikin merkki ovat ratkaisultaan toistensa vastakohtia, mutta kumpikin silti erittäin hyvä-äänisiksi todettuja skopeja. Googlailemalla löydät noiden skopejen kuvia, sekä tietoa niiden rakenteista. Lähinnä se oma tyylisi ja tarpeesi kuunnella musiikkia ohjaa sinut noista sinulle sopivampaan ratkaisuun.

    • Valopää.

      Mä en ainakaan ole koskaan kuullut äänisäteilystä.

      • Tuo hassuus ja

        termin tuntemattomuus sinulle ja muille ihmisille johtunee siitä, että itse otit esimmäisenä tuon termin "äänisäteily" tässä keskustelussa käyttöön? Se todella on hassu termi, kuten itsekin sen keksimästäsi termistä totesit.

        Mutta, jos viittaat nokkeluuttasi tuohon "ympärisäteilevä" termiin, niin se on puolestaan hyvinkin kuvainnollinen ja havainnollinen termi, miten "ympärisäteilevä" kaiutin sitä ääntä paskoo säteittäin ympäristöönsä.

        Ääni on toki ääniaaltoja eli ilman värähtelyä, ei siis säteilyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      179
      4757
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      40
      2536
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1719
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1348
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1193
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1180
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      887
    Aihe