Tämä oli kolmas testi ja ajattelin noudattaa pakkauksen ohjeita hyvin tarkkaan. Kasslerin sijaan lihaksi valikoitui tällä kertaa maustamattomia possun kyljyksiä 3 kpl.
Annoin lihan lämmetä pöydällä tunnin verran ennen ruoan valmistamista. Laitoin uunin 200 asteeseen ja lisäsin lihat varovasti paistopussiin, jottei kyljysten luut vahingossa riko sitä. Lisäsin mausteseoksen ja kiinnitin pussin kiinnikkeellä 4 cm pussin reunasta. Tämän jälkeen levittelin mausteita ja kolme kyljystä täytti pussia sen verran tehokkaasti, että mausteiden levittäminen tasaisesti vaati aikaa ja huolellisuutta, ettei luut riko pussia.
Laitoin pussin uunin pellille kyljelleen siten, että kyljykset olivat mahdollisiman tasaisesti peltiä vasten. Pellin osasin laittaa tällä kertaa suorilta alimmalle tasolle 200 asteiseen uuniin ja tämän jälkeen laitoin kellon hälyttämään tasan 45 minuutin kuluttua, vaikka kyljysten pakkauksessa olikin erilainen valmistusohje. Luotin siis Maggiin.
Tällä välin keitin kyljyksille kaveriksi riisiä ja 45 minuutin kuluttua kello hälytti ja siirsin pellin ja lihat jäähtymään viideksi minuutiksi. Tämän jälkeen avasin pussin ja haistoin erittäin herkullisen tuoksun. Kyljykset olivat erittäin mehukkaita ja mausteet olivat erittäin hyvät. Tämä paprika nousikin Provencen kanan kanssa suosikikseni näistä testatuista mausteseoksista.
Pakkauksessa kehotetaan kokeilemaan 800 g porsaan kyljyksiä ja itselläni oli vain 500 g. Ruoan valmistaminen onnistuu siis erinomaisesti pienemmälläkin määrällä lihaa. Jäin vain miettimään, että olisiko mausteiden levittäminen tasaisesti onnistunut 800 grammaan kyljyksiä, sillä jo nytkin pussi tuntui olevan melkoisen täynnä.
Yhteenvetona voisin todeta, että vähemmänkin ruokaa tekevä onnistuu ohjeita tarkasti seuraamalla tekemään erittäin maittavaa kotiruokaa. Työskentely on siistiä, helppoa ja erittäin nopeaa. Tietenkin jos tykkää tehdä itse maustesekoituksia eikä tiskin määrä haittaa, niin silloinhan tämä tuote on aika turha. Itse kuitenkin arvostan sitä, että tiskiä syntyy mahdollisimman vähän ja että maittavaa ruokaa pystyy välillä tekemään hyvin pienellä vaivalla.
Juicy pork paprika ohjeen mukaan
bingopallo
1
278
Vastaukset
- Juha kokkailee
Itse asiassa kokeilin Classic:ia ensinmäisen kerran noin 800g possun kyljyksiä (Saarioinen, 5kpl) ja kyllä se onnistui ilman pussi repeämisiä ja hyvin oli lihat maustuneet!
Seuraavaksi voisikin kokeilla tuota Paprika Juicyä ja kasslerilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038