Tiesitkö?

Maaseutu saa tulonsiirtoina "aluetukia" 8 miljardia vuodessa ja piiloteltuihin ja julkaistuihin maataloustukiin menee 4 miljardia vuodessa!
6192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja kähmintää, toivottavasti kuntaministeri ja jyrkiboy joutuvat paitsioon kun uutta haalitusta muodostetaan. Kepun vaaliohjelmassa esitetään arvonlisäveron korottamista, jälleen tulonsiirto. ALV on läpikulkuerä, joten alv velvolliset saavat saman rahan pois jonka ovat maksaneet.

Äänestä
  • kepun ja kokoomuksen juoniminen on saatava loppumaan.

    Äänestä

  • lisääntyy kirjoitti:

    kepun ja kokoomuksen juoniminen on saatava loppumaan.

    Ku ei äänestä,sekoomusta,tai kepuloisia!

    Äänestä

Valtavan summan saa "maaseutukaupunki" Iisalmi aluetukea. Päässä laskien äkkiä arvioin, jotta Iisalmi saa aluetukea 1479 e/asukas eli 32 538 000 euroa.

Aluetuella, joka on erillään maataloustuesta rahoitetaan nykyään muun muassa yritysten investointihankkeita, koulutuksia, kurssituksia ja niin edelleen. Jonkin verran tukea käytetään myös infrastruktuurin, teiden ja tietoliikenneyhteyksien rakentamiseen.

Iisalmea on turha rahoittaa Etelä-Suomen verovaroin, jos se ei itse kykene pysymään lainkaan pystyssä. Todennäköisesti puhumme tukiasilla eläneen alueen halvautumisesta samaan tapaan, kuin pullasorsa menettää kyvyn hankkia itse oman ravintonsa.

Esimerkiksi autetut yritykset eivät viitsi kehittyä ja kilpailla markkinataloudessa, kun elinkeinoksi valikoituu tukiraha-anomusten täyttäminen. Tämä johtaa myös työpaikkojen vähenemiseen jos yritykset eivät viitsi kehittyä ja laajentaa toimintaansa omin avuin.

Jopa työntekijöiden palkkaamiseen yrityksiin tarvitaan veronmaksajien rahaa kun työllistetään esimerkiksi "harjoittelijoita" pätkätöihin ilmaiseksi. Siis yritys ei maksa lainkaan palkkaa, vaan se on eräänlaista tukityöllistämistä 9 euron päiväpalkalla jossa työntekijän asema surkea.

Tällainen kehitys näkyy tilastoissa mm. iisalmelaisten onnellisuuteena, joka on todella alhaalla. Väkivaltaa, tappoja ja avioeroja yms.

Kun kehitys kerran kulkee kohti Iisalmen näivettymistä ja väkiluvun laskua, olisi viisainta tehdä tämä kehitys ihmisille mahdollisimman helpoksi ja tukea muuttoliikkeeseen joutuvia; työn perässä muuttavia ja etenkin opiskelemaan lähteviä. Siis pitää maksaa tarpeeksi suuri muuttoraha Etelä-Suomeen lähteville, jotta pääsevät uuden elämän alkuun.

Lähivuosina tulee ennustusten mukaan työvoimapulaa ja se tulee lähinnä Etelä- ja Länsi-Suomeen. On turhaa jättää ihmisiä lojumaan irrallisina ja alkoholisoitumaan vailla työtä ja arkielämän mielekkyyttä.

Äänestä

hakeudu tukien piiriin ja aloita helppo elämä sensijaan että ruikutat täällä

Äänestä
  • antaa neuvoja täysivaltaisille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meitä sumutetaan kirjoitti:

Maaseutu saa tulonsiirtoina "aluetukia" 8 miljardia vuodessa ja piiloteltuihin ja julkaistuihin maataloustukiin menee 4 miljardia vuodessa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu