Nappasin muutaman päivä sitten kirjastosta kirjasen Pikkupeikko ja soiva banaani. Se on fantasiakirja lapsille. Yllätti positiivisesti, sillä en odottanut pienkustantajien tuotteesta suuriakaan. Kuvitus on varsin keskinkertainen, mutta tarina hauska, lapset tykkäsivät. Eli voin suositella. Näyttäisi olevan jatkoakin kristalliapinan muodossa. Tuota tuskin kivijalkamyymälöistä saa, mutta ainakin netistä ja kirjastosta.
fantasiaa lapsosille
3
326
Vastaukset
- Klaatu Nikto
Hairahduin. Pidän ensinnäkin enemmän sci-fistä, mutta kun sattui lähikirjastoon juuri saapunut peikkosatu esille, otin mukaan. Mulla ei siis ole edes lapsia, ajattelin vain katsastaa mitä tämä pienkustannusmeuhka pitää sisällään.
Skippasin sujuvasti osan 1 ja tartuin laadukkaamman oloiseen versioon 2, Pikkupeikko ja kristalliapina. Nimi ja kannennkuva eivät liittyneet toisiinsa mitenkään, mutta jo eka kpl tuo esiin surkuttelevan peikonrähjän ja jättiläispelon sekä joulunodotuksen. Siitä tarina etenee kohti ... Lukekaa itse
No, mutta siis, ihan kiva satu. Scifimiehenä tunnen antipatiaa jo Pottereita kohtaan, mutta tämä lasten- ja nuortenhupailu on harmiton, paikoitellen jopa viihdyttävä. Pienkustantajan jälki näkyy lähinnä köpelönä kansikuvana, muuten kirja on kirja on kirja. Natuskelkaa siitä. - huvilukija
Olen huomannut, että usein lapsille ja nuorille, varsinkin lapsille, suunnattu fantasia on parempaa kuin "aikuisten fantasia". Monesti juoni on aivan uudenlainen, henkilöhahmot mielenkiintoisia ja tarina viihdyttävä. Lasten fantasia näyttäisi olevan lähes täysin vailla niitä kalkkeutuneita kaavoja, joiden varaan muu fantasia usein rakentuu.
Tsemppiä lastenkirjailijat! - CL
Jaahas. Tänne päädyin, kun googlettelin tuota peikkosatua. Näkövammainen lapseni kun kuunteli juuri peikon ensimmäisen osan Celian äänikirjana ja tykkäsi kovin. Näyttäisi olevan kakkonenkin työn alla. No, onnea vain, mukava kirjanen, joka on jäänyt hyvin vähälle huomiolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070