Ay090

Flunsassa

Taas teki Finnair oharit, palellutti eilen vajaa 300 Bangkokista palannutta matkaajaa. Vantaalla 17 astetta pakkasta ja kapu ilmoitti lähestyttäessä kenttää että kannattaa pukea lämpimät vaatteet kun ei päästä ruuhkan vuoksi putkeen eli bussikyyti terminaaliin. No aika monella t-paita ja shortsit ainoat vaatteet kun on totuttu mm. säilyttämään ne terminaalissa tai kaverit tuo. Oli hassu näky ulkona mutta tosi nöyryyttävää matkustajille kun putket 30 ja 31 näyttivät olevan tyhjiä? Ruotsalaisia oli aika joukko, ottivat valokuvia ja aikovat tehdä jonkunmoisen joukkovalituksen, turhaahan se on tietty. Onkohan Finskin talous niin kuralla ettei ole varaa enää Finavian putkimaksuihin?

7

893

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppia ikä kaikki

      Tietysti näin talvella, pakkasten aikaan, jokaisella pitäisi olla sen verran älliä , ettei ihan t-paita, shortsit
      vaatetuksella edes koneeseen tulisi, ehkäpä seuraavaa kertaa varten ruotsalaisetkin ottavat opikseen.

    • normaalia

      ääliö pukeutuu t-paitaan shortseihin yölennolla Suomeen niin voi ihan hyvin katsoa peiliin. Olen muutaman kerran näitä tomppeleita nähnyt ja yleensä on viihteella eli putki päällä vielä kotonakin. Ei aiheuta lisäselvitystä ja normaalisti kokeneet matkaajat on tähänkin varautuneet pitkähihaisilla ja niitä tarvitaan myös lenokoneessa sillä ei siellä liian lämmintä ole.

    • Ja varvastossut

      Kymmenet kerrat , olen BKK : sta palatessani ihmetellyt tätä T-paita, shortsi sakkia, jospa tämän kyseisen lennon Kapteeni oli saman havainnon tehtyään , päättänyt vähän näpäyttää, vahinko , ettei pakkasta
      ollut -30 !!!! Esittämisen " makua" tuossa vajaassa pukeutumistyylissä : " tässä sitä tullaan Pattya lta...
      huomaattekos.."

      • se siitä sitten

        Oma valinta pukeutuuko shortseihin vai toppahaalariin lennolle!

        Mikään tai kukaan ei velvoita edes arvoisaa Finnairia parkkeeraamaan putkeen!!!


      • 28 x....

        T- paita, shortsit ja varvastossut olivat päälläni kun Pattayalla taksiin astuin. Vähän lämpimämpää olin varannut reppuuni. Känniläiseen päähäni välähti että ehdin vielä ottaa ammepesun sekä pikaiset Sabai- roomissa. Paikallinen hieromalaitos....Kuski minua ulos odottelemaan.
        Mutta pesu maistui makealta ja viivyin ehkä puolitoista tuntia. Sitten olikin jo kiire. Finnairin tiskille selvisin minuuttia ennen määräaikaa. Olivat jo lippuni myyneet. Tiskillä alkoi armoton kuiskailu. Lopulta yksi emo sanoi että pakkohan meidän on teidät ottaa koska olette varmistaneetkin lippunne. Joku toiveikas siis kentälle jäi. Sekä matkavaattet vaihtamatta jonka olin aikonut tehdä kentällä.
        Olin kuitenkin sen verran terhakkaa poikaa että pääsin istumaan vara- uloskäynnin eteen yhden korston viereen jolla myös oli shortsit jalassaan. Ruotsalainen. Asiaa tuntevat tietävät että ko. paikoille ei heiveröisiä huolita koska kriisitilanteen sattuessa näiden tyyppien on osattava auttaa ihmisiä ulos koneesta.

        Nousu alkoi. Silloin vielä olivat Finnairin lentoemot hehkeitä ja nuoria. Yhden emon kolmen pisteen turvavyön paikka sijaitsi meitä vastapäätä. Me hra svenssonin kanssa silmät iskimme emon sääriin ja silmiin.
        Oli hieman vaivautuneen oloinen ja siitä innostuimme.
        Noh vilttien alla selvisimme Seutulaan.
        Ja toden totta; mittarissa oli -30 pakkasta. Eikun taksijonoon. Ei ollut pitkä. Kuski kyselemään että tulitko etelänavalta kun tää keli tuntuu näin hiostavalta? Nayraa räkättäen kotiin ja kaikki oli hyvin.


    • Oma vika

      Syyllinen, omalle tyhmyydelle, mokailulle, aina pitää jostain löytyä, ei todellakaan Finnair in kuulune
      asiakkaille neuvoa järkevää pukeutumista lennolle, vaikka VR : n ohjeissa niin tehdäänkin, lapsellista
      aina valittaa.

    • wwwwyyyyyyyy

      Jos putken ovet jäässä ????? Finnairin vastuulla ei ole putkien ovien toimivuus. Sinun vastuullasi on kuinka pukeudutaan kun saavutaan suomeen. Ymmärrän jos lennetään Bangkokin suuntaa istutaan shortsit jalassa lentokoneessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      284
      1161
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      286
      1028
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      889
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      839
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      818
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      692
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      508
    Aihe