Hieman taustaa: Asun Etelä-Euroopassa tällä hetkellä. Viime syksynä päätin hakea Iso-Britanniaan yliopistoon 2011 vuoden syksylle koska halusin vihdoin lähteä opiskelemaan ja hankkimaan uusia tuulia elämääni. Pari kuukautta sitten päädyinkin sitten todella kivaan työpaikkaan ja pidän elämästäni täällä ja tuntuu siltä etten halua lähteä enää yhtään minnekään enkä enää halua muuttaa (sitä olen tehnyt jo viimeisen viiden vuoden aikana tarpeeksi).
Haluaisin kuitenkin opiskella, joten aloin miettiä yliopistoa etäopintoina. Oon nyt googlaillut distance learningiä, open universityä, online learningiä.. Miettinyt että kysyisin tarjouksen tehneiltä yliopistoilta mahdollisuutta suorittaa tutkinto etänä. Miettinyt onkohan paikallisella yliopistolla etäkursseja. (En paikalliseen yliopistoon haluaisi, mutta ei se etänä niin paha olisi.)
Ja kaikkien näiden mietteiden ja googlailujen jälkeen oon hieman hukassa. :) Kenelläkään kokemusta yliopistosta epäopiskeluna, etenkin Ison-Britannian yliopistoissa? Tai kenelläkään sivustoa, jonne voisi minut ohjata.. Henkilökohtaisia kokemuksia?
Noita nettisivustoja on tullut käytyä läpi jo useampi enkä tiedä mikä niistä olisi hyvä ja monilla niillä ei ole edes mitään kunnon infoa esim. maksuista sivuillaan. :s
Distance learning/online learning
2
235
Vastaukset
- entinen opiskelija
hei,
voin sanoa sen verran, että opiskelin itse jonkin aikaa lontoon yliopistossa.
ohjelma oli sama kuin niillä, jotka käyvät siellä paikan päällä. opiskelijoita heillä on 30 000 ympäri maailmaan.
en vain jaksanut käydä sitä loppuun, sillä kävin samalla töissä ja pyöritin perhettä. katso netistä university of london, saat kaiken tarvitsemasi tiedon.
hyvä koulu! - Pävinänkakkara
Hei,
Opiskelin BA Hons Open Universityn avulla asuessani Lontoossa, koska muut yliopistomaksut olisivat olleet tähtitieteellisiä. Kävin päivätöissä, "temping" ja otin pitkän loman ennen kokeita ja sevisin 4 vuodessa. Tutorit olivat loistavia, tuki erinomaista. Systeemi on toiminut pitkään, OU on kokenut ja arvostettu. Summer schoolit olivat loistavia ja tukiryhmät myös. Nykyään online tuki toimi varmaan paremmin kuin 80-luvulla ; ) Miten hyödyllinen tutkintosi on, voi riippua tiedekunnasta. Ainakin psykologia oli BPS; n eli alan ammattilaisten hyväksymä, kunhan valitsi oikeat kurssit.
Etäopiskelu kysyy lujaa luonnetta, koska aikataulu riippuu itsestä eikä jokapäiväistä tukea ole, se on yksinäistä puurtamista. Toisaalta se mahdollistaa muun elämän: työssäkäynnin, matkustelun, jopa perheen. Hyvä valinta oikein lähtökohdin.
Jos sivuilla ei näy maksuja, kysy meilillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655420Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842727- 2742531
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362409Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191894Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2331593Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai561201Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 881105
- 901096