Tuen työtaistelua henkeen ja vereen, siitä ei ole kysymys. Olisi vaan vaan aika tietää minkä vuoksi taistellaan ?
Ai niin, palkkausjärjestelmän uudistus on nyt pöydällä. Mitä vittua sekin tarkoittaa, poistaa pieninpiä palkkaluokkia. nostaa ansiotasoa, kuinka monta euroa/prosenttia ? Tietääkö joku mikä on tarkka tavoite eurolleen ?
Ei taida liiton vesselitkään oikein uskoa omiin tavoitteisiinsa kun ne ei uskalla niitä julkisesti esittää. Jos ne nyt sanoisi että tavoite on 200€/kk ja lopputulos olisi 40€/kk kaikki huutaisi ja kys. luottamusmiesten olisi turha edes olla ehdolla seuraavalle kaudelle. Jos ei julkisesti kerrota mitään voidaan kävellä voittajina pois vaikka ollaan todellisuudessa saavutettu 10% alkuperäisistä tavoitteista ( eli perinteinen 6 € / kk.
Jos halutaan että työntekijöiden varauksetonta tukea olisko neuvottelijoiden aika paljastaa tarkat neuvottelu tavoitteet, voidaan sitten yhdessä pitää niistä kiinni !! Lopettakaa siis vitun ympäripyöreiden puhuminen ja kertokaa tarkaan minkä vuoksi riskeerataan työpaikkamme.
Muilla aloilla tämä osataan välillä liiankin hyvin.
Ai niin, palkkausjärjestelmän uudistus on nyt pöydällä. Mitä vittua sekin tarkoittaa, poistaa pieninpiä palkkaluokkia. nostaa ansiotasoa, kuinka monta euroa/prosenttia ? Tietääkö joku mikä on tarkka tavoite eurolleen ?
Ei taida liiton vesselitkään oikein uskoa omiin tavoitteisiinsa kun ne ei uskalla niitä julkisesti esittää. Jos ne nyt sanoisi että tavoite on 200€/kk ja lopputulos olisi 40€/kk kaikki huutaisi ja kys. luottamusmiesten olisi turha edes olla ehdolla seuraavalle kaudelle. Jos ei julkisesti kerrota mitään voidaan kävellä voittajina pois vaikka ollaan todellisuudessa saavutettu 10% alkuperäisistä tavoitteista ( eli perinteinen 6 € / kk.
Jos halutaan että työntekijöiden varauksetonta tukea olisko neuvottelijoiden aika paljastaa tarkat neuvottelu tavoitteet, voidaan sitten yhdessä pitää niistä kiinni !! Lopettakaa siis vitun ympäripyöreiden puhuminen ja kertokaa tarkaan minkä vuoksi riskeerataan työpaikkamme.
Muilla aloilla tämä osataan välillä liiankin hyvin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kun ei niihin kokouksiin oikeen kerkee niin olisi hyvä että neuvottelutavoitteet olis Turvan sivuilla luettavissa. Se olisi selkeää. Sitten jos ollaan niin agentteja että ei voida omillekaan jäsenille kertoa omia tavoitteita niin pieleen menee. Vartijat on sen verta suoraselkästä väkeä että neuvottelutavoitteetkin voi laittaa kaiken kansan luettaviksi.
Kyse taitaa olla siitä, että nyt ollaan kauhealla barrikaditoiminnalla kieltämässä oheistöitä ja hirveällä taistelumielialalla, mutta todellisuudessa neuvottelutavoitteet ovat kovin kaukana näistä. Se nyt on tuskin kellekään mikään salaisuus, mutta jos asiat sanottaisiin ihan paperilla ja kunnolla ääneen niin se laskisi kiihkoa ja intoa taistelussa.
Tosiasia nyt kuitenkin on, että oheishommien mahdollinen extrahinnoittelu ja ehkä joidenkin "pahimpien" rajaaminen (joita muuten varmaan ei lain edessä saisi muutenkaan tehdä ilman pätevää koulutusta aiheeseen. Esim. sähkötyöt joissa raja on hyvin kapea mitä vaksi saisi tehdä eli siis ns. kuka vain, ilman ammatti-ihmisen apuunpyyntöä. Niitäkin vain yllättävän paljon tehdään) saattaisi olla mahdollista, mutta siihen se kyllä jää. Jotain lumia voi luoda ja perus kiinteistöhommaa ja siivoilua nyt tietysti voi tehdä ihan kuka tahansa ja jos asiakas siitä maksaa niin mikäs siinä sitten... Se sitten, että kauan riittää vartijoita tekemään tätä, on vähän eri asia.
Eli siis odotukset ovat kokolailla suuremmat kuin realistiset mahdollisuudet, jonka vuoksi ei kannata välttämättä huudella ihan hirveästi tavoitteita. Jälleen kauhea show, mutta sama meininki se jatkuu edelleen. Ei tämä enää muutu.
olisi todellakin hauska tietää ihan faktana, että mitä tämä "palkkausjärjestelmän uusiminen" käytännössä tarkoittaa. Näin voisi saada itsellekin hieman motivaatiota taisteluun sen puolesta. Mitä mahdollisiin palkankorotuksiin tulee, niin olen melko pessimistinen, inflaatio laukkaa liki kolmessa prosentissa, joten mikäli alan ennestään surkeaan palkkaukseen ei tule vähintään samanlaista korotusta, tarkoittaa se käytännössä palkan putoamista entisestään. Kuitenkin melkoisia ihmeitä pitäisi alan neuvotteluissa tapahtua, että päästäisiin edes lähelle tuota kolmen prosentin korotusta. Toki loppuvuoden 0,7 prosenttiä kiri tuota inflaatiorakoa hieman, mutta aika kaukana silti ollaan oikeasta ansiotason noususta.
Mitä oheistöiden teettämiseen tulee, niin itse olen sillä kannalla, että asiakas voi niitä toki tarjota, mutta pidettäköön vartiointiliikkeen päätettävissä, mitä niistä otetaan tehtäväksi. Tämä malli toki edellyttää johdolta melko korkeaa moraalia ja ammattiylpeyttä, mitä varsinkaan suurten firmojen päällystöllä ei valitettavasti taida olla. Itse pienen yrityksen työntekijänä olen aika hyvin saanut vältettyä ns. "paskanakit".
Siis järkeviä kysytte ja vielä kerran:
MITÄ ME VARTIJAT LAKOLLA VAADIMME????
Voisiko joku antaa selkeän vastauksen!
"Katso pamin sivuilta" ym. paskanjauhanta ei ole aiallinen ja selkeä vastaus! Eihän siellä vastata mihinkään???
no mut hei, sehän on pamin tavote, että jäsenet tekee niinkuin liitto käskee, ilman mitään suurempia kyselyitä...jos siis JOS pami olisi reilu jäseniään kohtaan, se ilmoittaisi reilusti omilla sivuillaan tarkemmin mistä oikein on kyse, mutta kun ei kerrota tarkasti niin sitten kun sopimus on saatu tehtyä, voi kehua kuinka hyvin pami taisteli vartijoiden puolesta...todennäkösesti saadaan taas vähän yli prosentin korotus palkkoihin ja pami kehuu itseään kuinka se "taisteli" niinkin ison korotuksen, vaikka oikeasti on JOUTUNUT TYYTYMÄÄN pieneen korotukseen, koska ei niitä oikeasti kiinnosta jäsenien hyvinvointi...kuhan pääsee leveileen jäsenille, että pami "taisteli" todella hyvän tessin meille...
Olisko nyt aika tehdä niin että meidän hieno neuvotteluja hoitavat " saunakaverit " JULKISTAISIVAT tavoitteet. Siis tarkat tavoitteet faktoina eli tarkat TEKSTIMUUTOKSET ja EUROMÄÄRÄT / PROSENTIT.
Näin mekin tiedämme minkälaista diiliä siellä väännetään.
Sehän on kuitenkin niin että me uhraamme rahaa ja " suhteet " päälliköihin lakkoilemmalla.
Eikö meidän silloin pitäisi olla TUOMAREINA siitä että onnistuiko neuvottelutvai ei. PAM:in neuvottelujen jälkeiset korupuheet paljoa arkea lämmitä.
No, eipä ole työnantajatkaan julkistaneet omia tavoitteitaan. Joten tilanne on siis 1 - 1.
Nyt on kyseessä kokonaisuudistus, paljon asioita pöydällä ja loppupeleissä on varmaa, että tuloksena on kompromissi. Siis kumpikin osapuoli joutuu satavarmana joustamaan. Joten on aivan turha huudella julkisuuteen, että mitä tavoitellaan...
Kyllä neuvottelijat tietävät, mitä tekevät, mitä on tehtävissä ja mikä lopultakin hyväksyttävissä.
Siellä ovat meidän omat miehemme neuvottelemassa, joten pliis, heille luottoa !!
Ja jos joku on tyytyväinen nykyiseen TES:iin ja ei halua siihen parannuksia, niin ei kun lapa pystyyn ja ilmoittautumaan !! Se on varma, että parannuksia haetaan ja että niitä kipeästi tarvitaan.
Saadan 1.5% korotus ja ens vuonna 0.8% korotus. palkkausjärjestelmän uusiminen jätetään pöydälle ja perustetaan työrymä jonka takaraja on syksy. Mitä lomaraha uudistukseen tulee niin se työryhmä ei saanut aikaseksi mitään kun siitä ei ole ketään mitään puhunut. Käytännössä lakkoa ei tule vaan saadaan lisää liksaa tuon 1.5% muutoin tes pysyy samana, työaika yms.
Nythän on niin, että kokonaisuudistus niin palkkausjärjestelmässä kuin työajoissakin runnotaan läpi ja vasta sen jälkeen väännetään kättä palkankorotuksista! Jo viime keväänä perustettiin työryhmiä ja tulos on nyt sitten tässä. Ei varmana jätetä asioita enää mihinkään työryhmiin hautumaan ja työnantajien vetkuttelua ja vitkuttelua odottamaan.
Ja mitä tulee palkankorotuksiis, niin ennustettu inflaatiovauhti tälle vuodelle on n. 3 prossaa, joten paljoakaan alle sen ei työsopimusta synny. Palkankorotusprosenti tulee olla hyvin lähellä kolmea prosenttia !
Jos palkankorotusprosentti on 3%, niin kuinka kauan menee kun olet saanut takaisin sen summan jonka menetät kolmen päivän aikana lakkoilessa? Aika paljon.
Itse en aio lakkoilla päivääkään ja siksi erosinkin liitosta. Riittää kun maksaa työttömyyskassaan.
Palkankorotukset sopimuksen muutokset tuovat pitkässä juoksussa työssäviihtymistä lisää.
Ne teksti- ja rakennemuutokset tässä ovatkin ne tärkeimmät, rahaa unohtamatta !
Rikkurit saavat halveksuntaa, potuilua, vittuilua ja muuta mukavaa :) no, jos kusee työkavereiden kengille, niin eipä kai muuta voi odottaakaan.
Ja sieltä Loimaan kassalta et takuuvarmasti tule saamaan ammattitaitoista lakiapua, jos tilanne vaatii !
Ihan joka asiaa ei kannata tässä maailmassa mitata rahassa, vai mitä, arvoisa jorama ??!!
Kolmen päivän lakkoilu tuo palkkapussiin muutamien satasien loven. Ei näin perheellisenä ole varaa tämmöseen palkattomaan vapaaseen.
Jos kuulut liittoon, niin saat lakkoavustusta 50 euroa / pv.
Ei tule ihan niin pahasti takkiin !
Arvoisa kuukkeli,,,,,
En halua kuullostaa urpolta mutta.. Tuo sinun mainitsema pitkä-juoksu tarkoittaa samaa paska tilannetta jossa vartiointiala on maannut viimeiset 15 vuotta.
Se tilannehan ei ole johtanut mihinkään muuhun kun että olemme jääneet JÄLKEEN..
Jos vielä jatketaan tuota pitkä-juoksu ajattelumallia niin....
Nyt on aika tehdä muutoksia !!!! Onnistuu ne muutokset muillakin aloilla kerralla.
Muutoksissa vain lepää vartiointialan ikuinen ongelma,,, asiakkaat. Osittain ymmärrän työnatajia hyvinkin, asiakkaat ei halua maksaa lisää, siitähän monipalvelu idea syntyikin - myyntimiesten tapa myydä vartijointia asiakkaille joiden mielestä pelkkä vartija on liian kallis kulu. Ollaan siis oravanpyörässä, mikäli palkkoja taas nostetaan tapahtuu sama kuin viime isojen korotusten aikaan - kohteita irtisanotaan ja työpaikkoja lähtee. Jälleen kerran paikatakseen firman vajetta keksitään uusia monipalveluja tai vast. virityksiä jolla saadaan pidettyä edes joitakin asiakkaita. Totuushan on se että ei firmat voi elää pelkästään muutamien isojen asiakkaiden varassa.
Muuttuakseen tämä koko paska vaatii kovia lakimuutoksia.. Siihen asti oravanpyörä pyörii..
( Tämä on vain minun mielipide, voi olla että puhun paskaa, tai sitten en )
Ei lakkoillessa mitään menetä idiootti. Saat pitää palkattoman vapaapäivän josta ammattiliitto maksaa vielä korvaustakin.
Kyllä te työnatajat nyt jauhatte jostain menetyksistä, mutta muulloin aina mainostatte kuinka on hyvää duunia opiskelijoille yms. kun voi pitää palkattomia vapaapäiviä opiskelujen mukaan yms. yht äkkiä se vapaapäivä onkin jokin suuri menetys jonka takaisin saamiseksi tarvitsee raataa niska limassa vuosia. Onnetonta propagandaa...
NYT TÄMÄ ENSIMMÄINEN LAKKO MENEE SUORAAN SECUN TYÖNTEKIJÖIDEN OMAAN PIIKKIIN JA SILLÄ SITTEN TUETAAN MUIDENKIN FIRMOJEN TYÖNTEKIJÖIDEN ETUJA.KYSYN VAAN MISSÄ ON LIITON JA SAMALLA MYÖS MUIDEN ALALLA TOIMIVIEN VARTIJOIDEN SUORASELKÄISYYS KUN ETUJEN PUOLESTA TAPPELEE VAIN YHDEN FIRMAN TEKIJÄT.SAMALLA MYÖS IHMETTELEN MILLÄ KEHTAAVAT TULLA TAKAISIN KOHTEISIINSA NE TYÖNTEKIJÄT JOTKA AATTEEN PUOLESTA SECULLA LAKKOILEVAT 2.-5.3. KUN MUUTAMA REHKII NISKA LIMASSA ETTÄ KAVERIT SAA "HIIHTOLOMAN".TÄSSÄ EI AATTEEN PUOLESTA PUHUJAT TAIDA OLLA NIITÄ ALAN FIKSUMPIA KOSKA AINAKAAN NE LIITOSSA OLEVAT HENKILÖT JOIDEN KANSSA OLEN ASIASTA KESKUSTELLUT OVAT EHDOTTOMASTI TÄTÄ ENSIMMÄISTÄ LAKKOA VASTAAN JA AIKOVAT TODELLAKIN MENNÄ TÖIHIN,KOSKA EIVÄT LÖYDÄ OIKEUTUSTA TÄLLAISELLE LIITON MIELIVALTAISELLE TOIMINNALLE JOSSA MAKSUMIEHEKSI JOUTUU VAIN OSA JÄRJESTÄYTYNEISTÄ.TÄMÄ ON MYÖS SYRJINTÄÄ AINAKIN MINUN OIKEUSTAJUNI MUKAAN.
Kuulin aika korkealta taholta tänään että neuvotteluissa on pyritty löytämään hinta paskahommille. Pullo- ja kärrylisät ois tulossa mut kuka vittu oikeesti ajaa "parempien" mestojen etuja? Meillä respassa nelostason liksa ja aivan vitusti liikaa puuhaa ja vastuulla 700henkilön vieraat, silti tuskin on mitään lisää tulossa. Kyllä niitä kärryjä voi kakkosen liksalla työnnellä kun aikaa on vetää norttia kopissa kun ei muutakaan ole. Ite hyvä jos kuselle kerkeen päivän aikana ja luulisi että lisäliksa ei olit pahitteeksi kenellekään. Kun palkka alkaa kakkosella kuussa niin olen tyytyväinen.
Ja vittu lakkoon en mene, työntäköön paskahousut kärryjä vanhoilla eduilla, minä nautin saavutetusta palkasta ja viihdyttävästä kohteesta päiväsaikaan.
"Ja vittu lakkoon en mene, työntäköön paskahousut kärryjä vanhoilla eduilla, minä nautin saavutetusta palkasta ja viihdyttävästä kohteesta päiväsaikaan. "
Luuletko että sinun mielipidettäsi asiassa kysytään?? Jos löydyt työtä tekemässä niin itsehän maksat seuraukset.
Ote Turvallissuusalan ammattiliitto ry: n sivuilta:
Vartiointialan sopimustavoitteet
1.3.2011 · Aihe: Alan uutiset
Palkankorotustavoite
- palkankorotusten parannettava ostovoimaa
Palkkausjärjestelmän kehittäminen
- Työehtosopimuksen määräysten selkeyttäminen ymmärrettävimmiksi
- Lauantailisän oikeudenmukaisuus
- Tarkasteltava olemassa olevien ja uusien työtehtävien tasopalkkaluokituksia
Työaikamääräysten kehittäminen
- tarkasteltava työaikajärjestelmää, työajan lyhentämis- ja arkipyhäjärjestelmiä, työaikapainkin käyttöönottoa ja vapaa-aikana tehtävää työtä
Eli eipä juuri mitään?