Munamarkkinat

Milloin ovat jälleen Laitilan Munamarkkinat ? Löytyykö jostain nettisivuja ? Onko havaintoa Pilppulan Markun baarin aukiolosta ?
8874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On tää yks perkeleen käpykylä, kun täällä ei nää poliisia, kuin jossain Kaukolantien 40 km/h rajoitusalueella kyttäämässä, jos joku "kaahaa" viittäkymppiä. Koko herran viikonloppu on taas mukamas-aikuiset pojanklopit revittäneet vanhoja bemareitaan. Ja totta mooses aamuyöllä. Ihmiset ei saa nukuttua ja missäs ovat paikalliset poliisit ? Ei ainakaan Laitilan järjestystä valvomassa. Ensin menee hermo ja sitten lähdemme me.

Äänestä
  • Jos keskustan "yöelämä", mikä on hyvin vähäistä verrattuna isompiin paikkoihin, häiritsee niin miksi pitää asua keskustassa. Onhan täälläkin rauhallisia paikkoja, vaikkapa Kaukolankoti, siellä Kaukolantiellä, missä liikennettä muka valvotaan.
    Omituista oikeastaan, että vanhukset asuu usein ydinkeskustassa, missä nuorisokin kokoontuu varsinkin viikonloppuisin. Sitten vingutaan ja valitetaan metelistä.

    Äänestä

  • Valittamiseen kyllästynyt kirjoitti:

    Jos keskustan "yöelämä", mikä on hyvin vähäistä verrattuna isompiin paikkoihin, häiritsee niin miksi pitää asua keskustassa. Onhan täälläkin rauhallisia paikkoja, vaikkapa Kaukolankoti, siellä Kaukolantiellä, missä liikennettä muka valvotaan.
    Omituista oikeastaan, että vanhukset asuu usein ydinkeskustassa, missä nuorisokin kokoontuu varsinkin viikonloppuisin. Sitten vingutaan ja valitetaan metelistä.

    Olen kyllästynyt tuohon kakaroiden meuhaamiseen tavalla tai toisella. Siitä samasta saa lukea melkein joka paikallislehden numerosta kiinteistöhuoltofirmojen pomoja myöten. En kyllä näe mitään yhteyttä järkevän yöelämän ja tuon mopoilla, motskareilla, autonraadoilla ja jopa traktoreilla kaahailun välillä. Taidat itse asua jossain "hieman sivummalla". PS. Olen 42 vuotias...

    Äänestä

Joo1. Olis kiva tietää, mimmoinen on Ferguson-baarin kuviot markkinoiden aikaan. Saisi pitää auki vaikka koko kesän, on siellä senverta hyvä fiilis.

Joo2. Poliisit eivät todellakaan tee paikkakunnalla mitään muuta, kuin kyttäävät Kaukolantiellä 40 nopeusrajoitusta. Kakarat sotkevat ja rikkovat paikkoja ja tekevät kaikenlaisilla kulkuneuvoillaan aivan mitä tahansa vuorokaudet ympäriinsä ja virkavaltaa ei näy missään. Kukaan ei rajoita esim. kakaroiden viinan- ja mömmöjenkäyttöä.
Hyvin menee tässäkin käpykylässä.

Äänestä
  • se ole vanhempien asia noita asioita valvoa, eikä virkavallan. Vastuutonta sysätä kaikki yhteiskunnan harteille!

    Äänestä

  • HUMPPAraakki kirjoitti:

    se ole vanhempien asia noita asioita valvoa, eikä virkavallan. Vastuutonta sysätä kaikki yhteiskunnan harteille!

    yleinen järjestyksenpito ole poliisin asia ? Jos vanhemmat ovat lapsensa kunnolla kasvattaneet, niin ei ne tuossa kadulla häiriköi. Ja kun revitellään autoilla ym, niin siinä iässä ei vanhempien sana enää paljoa paina, jos on koskaan ko. tyypeillä painanut.

    Äänestä

  • Laitilalainen kirjoitti:

    yleinen järjestyksenpito ole poliisin asia ? Jos vanhemmat ovat lapsensa kunnolla kasvattaneet, niin ei ne tuossa kadulla häiriköi. Ja kun revitellään autoilla ym, niin siinä iässä ei vanhempien sana enää paljoa paina, jos on koskaan ko. tyypeillä painanut.

    Ei kai ne Laitilan mukulat sen pahempia ole kuin muuallakaan. Ennen vaan oli kuri ja järjestys joka taholta: Kunnioitettiin omia vanhempia, vanhempia ihmisiä yleensä, opettajia ja virkavallan ei tarvinnut kuin olla joskus näkösällä ja hommat oli järjestyksessä. Eli on se sitten yhteiskunnan tai kenen tahansa vika, niin muutosta on tapahtunut kaikkialla ja valitettavasti pahempaan suuntaan.
    Älytön häiriköinti varmasti ottaa päähän ja ymmärtämys loppuu ajan mittaan. Lisää järkevää toimintaa kakaroille ja vähän vanhemmillekin = nämä kaahailijat, niin häiriöt varmasti vähenisivät. Totaaliongelmallisille ei auta kuin poliisi, siinä olen samaa mieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ex-laitilalainen kirjoitti:

Milloin ovat jälleen Laitilan Munamarkkinat ? Löytyykö jostain nettisivuja ? Onko havaintoa Pilppulan Markun baarin aukiolosta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu