Ollaan tässä mietitty kerrostalosta siirtymistä omakotitaloon/rivitaloon, ongelmana vaan on se että kumpikaan meistä ei ole remonttitaitoinen:(.....olisi vaan nyt mieluinen omakotitalo myytävänä vm. -84 ja erittäin hyväkuntoinen. Kertokaapa kokemuksia omakotitalo/rivitaloasunnon hyviä ja huonoja puolia ja kokemuksia tietenkin kaivataan.
omakotitalo vai rivari
Mr Pelsu
211221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hyviä puolia on, että saat itse tehdä ja päättää kaikesta. Huonoja puolia on, että joudut itse tekemään ja päättämään kaikki. Vm -84 = remonttia tiedossa takuuvarmasti, vaikka olisi kuinka hyväkuntoinen. Tietysti voihan asua ilman remonttiakin, mutta tarpeeksi huonoon kuntoon päästettäessä jäljelle jää tontin arvo miinus purkukustannukset. Remonteille kannattaa tuon ikäisessä talossa laskea n. 1.000 €/ m² 10 vuoden periodilla. Sen verran siihen helposti menee. Jos nyt remppakohteita pitää luetella, niin sadevesijärjestelmä, salaojitus, routaeristeet, lämmitysjärjestelmä, kalusteita, pintoja, vesikalusteita, kodinkoneita, katto yläpohja, ilmanvaihto, ikkunat, ovet, ... Tietysti kaikki on tapauskohtaisia ja riippuu siitä, miten niitä on huollettu ja toisaalta millaista asumisen tasoa haluaa pitää yllä. Huonolla tuurilla joudut tuon ikäisestä talosta uusimaan myös alapohjan kokonaisuudessaan ja osan runkorakenteista (Hyvin usein ns. valesokkeli ja maanvarainen laatta/ kaksoislaatta ja rungon alajuoksut laattapinnan alapuolella lähellä maanpintaa).
Mä tosiaan asun nyt rivarissa. Mutta nyt olen entisessä kotipaikassani, kesämökilläni. Rakennetu - 72. Jatkuvassa asumiskäytössä vuoteen -91. Siten otin itelle lomapaikaksi, kun viimeinen vanhus kuoli.
Remonteista, mitä luetelit, ei montaa ole tarvinnut tehdä. OK- maalattu on ja sauna-osaston remppasin parikymmentä vuotta sitten. Ja sellaista pientä, keittiössä vaihdetti liesi tai jotain pientä lisää sähköhommiin.
Muta kuules. Mä olen nyt ollut pitkään tässä. Katelin just, mitä pitäs tehdä tulevaisuudessa, sitähän sitä aina kattelee. Ainoo mikä on nyt mielessä on peltikaton maalaaminen. Kaikki muu toimii ja on hyvässä kunnossa.
Eikä muuten ole salaojia, eristykset erinomaiset, rännit on, ikkunat on, ovet on, routa ei haittaa, ilma vaihtuu...
Menkäähän rempppamiehet muualle provoamaan. Ite teete paskaa, että saisite töitä itellenne.
Ai niin, tämä mökki on oikean kirvesmiehen tekemä. Juusii, se käytti kirvestä rakennushommissa koko ajan.
Ei, vaan vaatimustasosi ei ole erityisen korkea ja olet vähän laiskahko. Rahaakaan ei ole "törsättäväksi". Eikö näin ole, jos rehellisiä ollaan? Onko esim. pesutilat alkuperäiskunnossa?
Ei
Vaan ihmisellä on elinkaarensa, kuten rakennuksillakin. Mä olen remonttini tehnyt. Tehdään, jos tulee pakollisia eteen, mutta ei enää muuta. Paljon kivempi katella telkkaria, surfailla netissä, tai jotain. Siis ku vertaa tarpeettoman remontin tekemiseen.
Mökille tein kylppärin ja saunan viistoista vuotta sitten, ei siinä mitään vikaa ole. Keittiössä vaihdettu liesi ja liesituuletin.
Ainoa ihan pakollinen on peltikaton maalaaminen. Ja jätevesiasiasta ei ole tietoa, kun ei siitä kukaan muukaan mitään tiedä mitään.
Nykyään tehdään huonoa työtä ja paljon tarpeettomia remontteja. Ja turhiin remontteihin ihmiset törsäävät rahansa. Paljon ärkeväpää tehdä lomamatka, kuin vaihtaa aivan suotta keittiön kaapit uusiin.
Onko viemärit kunnossa vai vuotaako pikku hiljaa talon alle? Jos vuotaa niin remontti maksaa melkein saman kuin uusi talo koska maat pitää vaihtaa talon alle ja se on kallista jos siinä tontilla on talo haitolla. Tällainen ei ole mitenkään harvinaista. Jos olet wanhan ajan maalaistollo niin sitten viemärin vuotaminen ei niin haittaa. Paska lähellä, kotoisa olo.
omakotiasumisesta omaavana sanoisin että jos teillä molemmilla on ns.
peukalo kämmenen keskellä, unohtakaa ainakin omakotiasuminen.
Poikkeuksen muodostaa tilanne että teillä on niinpaljon pätäkkää että
kaikki remontit ja korjaukset voi teettää ammattilaisilla.
Laiskanpulskan ihmisen ei kannata OK-taloa hommata.
Jos auton pesu ja imurointi on vastenmielistä ja tupaa unohtumaan niin silloin ei tule lumityöt eikä muutkaan pihahommat tehtyä eli unohda koko juttu.
Päivastaisessa tapauksessa taas, ja jos nautit puuhastelusta sinä voit olla onnellinen OK-asuja.
Ok- taöossa puolensa, hyvät ja huonot.
Omassa talossa enenpi töitä. Jos kuja tielle tukossa, sä lapioit sen auki :D rivarissa sä nariset, kun huoltoyhtiö ei ole aurannut teitä auki. Se ja sama, talossa teet enemmän ite, taloyhtiössä maksat vastikkeessa hommat. Ja jos talossa tilaat jonkun tekemään hommat, maksat sitten kovemman hinnan kuin rivarissa, pistokeikka...
Hyväkuntoinen vähän arvelutava asia. Voi olla hyväkuntoinen päältäpäin, mikä on todellinen kunto?
Talossa kaikki on sun vastuullas. Jos kylppäri on mätä, se on sun asias. Rivarissa se on taloyhtiön asia kans. Jos katto vuotaa, se on talossa oma asias, rivarissa se on taloyhtiön asia.
Rivari on huolettomampi, muta se maksaa rahaa. OK- talossa kaikki on sun tekemisistäsi kiinni. Jos putket jäässä, sä hoidat niitten sulattamisen, Jos rivarissa, puhelin soitto huoltoliikkeeseen sulattaa putket.
Tajusit kai. OK-talo on oma asiasi, rivari on taloyhtiön asia. Sä oikeesti omistat talon, mutta rivarista et omista kuin osakekirjan, taloyktiö omistaa sun kämpän. Sulla vain hallinta oikeus.
Omassa talossasi saat tehdä melkein mitä tahansa remonttia. Rivarissa saat maalata ilman lupaa, kaikesta muusta otettava yhteyttä hallitukseen ja sovittava, saako tehdä vai ei ja mitä maksaa valvoja.
Elinkaarella tarkoitin kahta asiaa. Talon elinkaarta ja sun elinkaarta. Talo vaatii remonttia, mutta sä ite kuolet joskus, oli remontteja tai ei.
Tää on se pointti.
Jos ajattelet etiäpäin, osaat miettiä, mikä on vanhuutesi. Johonkin asti voi asua kotona. Hyvässä, yksikerroksisessa rivarissa asut siihen asti kun on pakko mennä kuolemaan vanhainkotiin. Ok- talossa sun asuminen loppuu siihen, kun et jaksa enää luoda portailta lunta.
Tää oli kärjistettyä, totta.
Osta talo. Tekee hyvää sulle. Opit paljon asioita, opit vastuuta, opit pärjäämään omilla, ja kaivaan sen pirun auton tien lapiolla maantielle. Tota viimestä muuten sanotaan hyötyliikunnaksi :DD
Mä asun rivarissa. Olen asunut maalla, OK- talossa, lukemattomissa kerrostaloissa. Tää rivari oli laskettu juttu. Mä pärjään tässä elämi loppuun, sitten monttuun. Kerrostalossa aavistus samaa, mutta se on yksinäisempi paikka kuin rivari. OK- talossa ei voi asua, jos tulee vaikkapa liikuntaerlin sairauksia.. Mä täytin just viiskyt. Tämän asunnon ostin muijan kans kolmikymppisenä. Asiaa mietittiin aikanaan paljon, siis minkälainen asunto. Valintaani olen tyytyväin, naapureihin en vältämättä aina:DD
Asioissa puolia. Mun mielestä sun kannattaa nyt istahtaa ja mietiä. Ostatko kodin, vai kämpän.
hyväksytty harha
"...rivarista et omista kuin osakekirjan, taloyktiö omistaa sun kämpän. Sulla vain hallinta oikeus."
taloyhtiö omistaa kämpän, mutta sinä *ihan oikeasti omistat* siitä yhtiöstä osakkeittesi suhteessa osan.
Asian ymmärtää paremmin, kun ajattelet ostavasi taloyhtiösi kaikki osakkeet, joka kämpän.
Silloin sinä OLET se yhtiö ja vastaat kaikesta ihan samoin kuin se olisi omakotitalo.
joten voit parhaimmillaan päästä hyväkuntoiseen ja hyvinhoidettuun puutarhakaupungin arvostettuun rivitaloon, jossa ammattilaiset hoitavat isännöinnin ja kiinteistöhuollon. Pääset joka aamu kuivin jaloin kotoa autolle. Naapurit ovat mukavia, varakkaita ja heitä ei kiinnosta muu kuin golfaaminen ja purjehdus.
Todellisuus vaan on usein toinen, tai ainakin noilla budjeteilla se on teidän todellisuus rivitalossa. Samalle tontille on muuttanut kymmenen perhettä jotka luulevat asuvanta omakotitalossa mutta ovatkin ostaneet rivitaloasunnon kun ei ollut rahaa omakotitaloon. Osa muuttanut vuokrakerrostalosta joten jatkuva valitus kun hommat ei hoidu ja kukan ei tee mitään. Yhtiökokouksessa vastike pidetään edullisena joten ei ole varaa ostaa huoltoa, isännöintiä eikä mitään korjata. Oma wc-pyttysi hajoaa eikä yhtiö korjaa, ostat itse uuden. Kylppärissä haisee home, vaimo yskii ja lapset sairaana 24/7. Hallitus on korjauttanut omansa jo vuosia sitten joten ei tehdä mitään.
Sitten taloon muuttaa uusi perhe joka lyö nyrkkiä pöytään ja laitattaa kaiken kuntoon yhtiön piikkiin ja maksatte vuosikausia rahoitusvastiketta yhden asunnon korjauksista, joita muut eivät ole saaneet vaan tehneet omalla rahalla. Siinä vaiheessa alkaa sitten tulla mieleen josko muuttaisi omakotitaloon?
Rivitalossa on kuitenkin ne samat korjaukset, jotka teetetään ammattilaisilla tai "ammattilaisilla". Omakotitalossakin voit teettää korjaukset ulkopuolisella oman halusi mukaan jos et itse osaa. Saat vielä kotitalousvähennyksen, jota et rivarissa saa.
Omakotitalossa sun ei tarvitse maksaa esim. isännöinnistä mitään, tai naapurin tuhlaamasta vedestä tms.
Oma tupa - oma lupa.
Jos on itse taitoa rakentaa kokonaan omakotitalo, niin silloin olisi kai paras vaihtoehto ja jos olisi aikaa tehdä työtä, halvin.
Eihän näihin valmiselementteihinkään voi luottaa varsinkinkaan alapohjan eristyksen suhteen, miten mahtaa toimia sitten jos tulee vettä, onko pitävää styroksia ja betonia siellä..
Kai ne muuten pitävät. Isäntä laittoi ison tuollaisen todella kuuman takan, jo taloa rakennettu muurattu sellainen takka erikseen... siihen uuden takan, on muuten kuuma, joku 8 horminen savupiippu jonka koko noin 240cm x 100 cm
Eli hetekka justiin menee perustaksi, kun haponkestävästä tehtiin piipunkatto :)
Tiilikattoista ei missään tapauksessa kannata ostaa, niitä olen itsekin joutunut poistamaan katoilta melkoisia määriä talkoissa..
Meillä oli sillä tavalla ja ollutkin hyvä että, kun isäntä on pitkän linjan konepuuseppä jo noin 50v ollut ja useampia taloja rakentanut, isän veli on ollut saman verran kirvesmiehenä..
Taito ratkaisee jonkun verran vieläkin.
1. Vihje joka kannattaa ottaa huomioon, jossa katto on tiiltä... tulee kustannuksia, kun pitää purkaa ne, ja vanhemmissa niissä on vielä asbestiakin..
Tämä olikin mielenkiintoinen ketju!
Kertokaa vain lisää kokemuksia, täällä sama asia mietinnässä. Omakotitaloasumisesta on kokemusta monta vuotta, asuin lapsuuden ja nuoruuden sellaisessa ennen kuin muutin omilleni. Omakotitalo on aina houkutellut ja siitä unelmoinut, samoin kuin omasta suuresta puutarhasta!
P.S. Aikamoinen toi yksi tuolla ylempänä joka oli jo 30v. valinnut rivitalon, jotta voi asua siinä vielä eläkeläisenäkin ja sitten siitä muuttaa hoitokotiin tai mullan alle..
Muakin nauratti se sama 30 vuotias tyyppi :D Kai siinä olisi kerennyt sentään vielä 20-30 vuotta asua vaikka muuaallakin, eikä eläkeasunnossa? Hehe. No kukin tietty tavallaan.
Täälläkin on omakotitalo ja rivari nyt harkinnassa. Oma piha houkuttelisi myös niinkuin tuota ylempää kirjoittajaa.
Onko näin että rivareissa ei usein saa tehdä pihoille suuria muutoksia? Riippuu varmasti taloyhtiöstä. Saako esimerkiksi useimmiten tehdä suuren terassin? Olen kuullut että monissa paikoissa pihojen täytyy näyttää identtisiltä.
Me asuimme rivarissa kuusi vuotta.Oman rauhan puute ajoi ok-taloon.Rivarissa asuminen on kyllä mukavaa,jos ei halua itse mitään puuhastella,lumetkin ajaa huoltoyhtiön kaverit.Asuminen rivitalossa on kyllä laiskalle miehelle vallan mainio muoto.
Tein pation omalle takapihalle,eikä siinä mitään rajoituksia ollut,ei ainakaan kukaan mitään minulle tullut sanomaan.Asukkaiden takapihat eivät olleet identtisiä,toisilla hoitamaton,takapiha täynnä romua-tyyliin,osalla perus piha ja muutamalla sitten erillaisia terassi yms.rakennelmia.Uuden aidankin rakensin oman mieleni mukaan,vanhan ränsistyneen tilalle eikä siitä mitään rutistu,pari naapuria tosin kopioi aikaansaannokseni :)
Itse en ole mitenkään kova kaveri nikkaroimaan,teen jotain sitten kun huvittaa,tässä tullaan taas siihen,että rivari oli helppo.Mökki vaatii tuota huolenpitoa ja jos tulee akuutti korjauskohde,on se itse laitettava tai tilattava kaveri.Rivarissa soitto yhtiön huoltomiehelle.
Jotain miinuksia rivarista:
Grillaapa rivarin takapihalla kauniina kesäyönä ja kutsu muutama ystävä kylään.Otatte hieman olutta ja laulatte :)Täällä se onnistuu,saunarakennus ja siellä karaokelaitteisto.Edes lapset eivät häiriinny aikuisten menoista.
Lapset haluavat ajella mönkijällä,heitä mönkkäri peräkärryyn ja aja santamontuille.Nyt saavat ajella niin kuin haluavat omassa pihassaan,tonttia reilut kolme hehtaaria.Nyt on lapsille muutenkin enemmän virikkeitä,eikä tarvitse pelätä,että ovat isontien varressa,heti kun silmä välttää.
Autoharrastajana tarvitsen tilaa,makselin ennen kamalia summia vuokratiloista,joissa rakentaa autoja.Naapurit myös rivarissa olivat nihkeitä,kun kesällä raahasin vierasparkkiin vanhan amerikaanoni ja pienen munavaunun.Nyt harrastus onnistuu pihapiirissä,pienessä,mutta niin tunnelmallisessa verstaassa.Ei tarvitse riidellä,että kenen vieraiden paikan taas olen vienyt.
Perheen sisäisten välien selvittely.Naapurit hakkaavat seinään,jos argumentoidaan suuremmalla äänellä,kuten on tapana,kun keskustelu vaimon kanssa käy kiivaaksi.Nyt ei tule lappuja,että koirat haukkuu päivällä yksinään.
Pitänee todeta,että lumityöt ja muut sujuvat mukavasti,kun ostin hytillisen traktorin.Toki kaipaan sitä,kun aamulla vain hyppäsi autoon ja kaasutti töihin.Nyt pitää tehdä lumityöt ennen töihin menoa.
Puita takkoihin kannetaan ja lämmitetään niillä kun keritään.Ilmalämpöpumppu pitää mökin pääsääntöisesti lämpimänä.
Melko sekava sepustus,jotain hyvää ja huonoa.Tiivistän nyt oloni kertomalla,että olen nauttinut viimeisestä kahdesta vuodesta ok-talossa,joka valitettavasti on vielä suurimmaksi osaksi pankin.
Kerrostalon jälkeen rivitalo on kuin kettuhäkki missä on virikekeppi.
Itse muutimme omakotitaloon maalle, tontti 10000m2, talo 160m2 ja naapureita ei vieressä. Ihanaa.
Kaikki toimi hienosti. Jokaisella oli hoitoalueet, talkoilla ja yhteishengellä tehtiin hommat. Kesä yöllä grillaitiin ja pidettiin hauskaa. Sitten alkoi se yhteishenki katoamaan, kun ihmset muuttivat, porukka pieneni ja pieneni. Enään muutama teki taloyhtiön eteen töitä ja muut vaan katseli.
Kaikesta alettiin valittamaan ja niin loppui se viimeisenkin porukan into tehdä mitään.
ja niin siltä viimeiseltäkin henkilöltä meni hermot siihen jupinaan ja muutti omakotitaloon, jossa voi olla oman herransa eikä kukaan naapureista valita, vaikka pihatie on auraamatta.
eli kaikki riippuu ihan asukkaista ja henkestä.
Tässä itse olen pohtnut pienen omakotitalon ostamista. Olen tähän asti asunut vuokralla kerrostaloissa, mutta nyt vakituisemman työn myötä olen alkanu pohtimaan ihan oman kodin ostamista.
Kerrostaloasuminen ei oikein sovi minulle, koska olen kova nikkaroimaan ja tekemään kaikenlaista. Pieni oma piha ja jokin piharakennus nikkarointia varten on siis ollut etsinnässä. Pankissa vaan täti sanoi että mun kannattaisi ostaa ensin joku kerrostalo-osake, halvempi siis kuin katselemani pienet omakotitalot, ja asua siinä muutama vuosi. Itse en näe syytä miksi pitäisi ostaa asunto jossa ei viihdy, eikä ole omien tarpeiden mukainen? Itse ainakin asun niin kauan vuokralla sitten, kunhan saan ostettua sen oikean kodin itselleni, jossa voisi sitten mahdollisimman pitkään asua.
Itse asun omakotitalossa maalla enkä pois muuttaisi. Mulle se on mahdollista, koska mulla on kätevä mies ja ahkera appiukko... Aivan loistava ja MUKAVA asumismuoto.
Meidän talo on rakennuttu 80-luvulla ja laajennettu 90-luvulla. Ja remonttia on PALJON, tai ei välttämättä edes remonttia vaan osa on ihan normaaleja ylläpitotöitä. Taloa pitää maalata, kattoa pitää korjailla/maalata/tms, jätevesijärjestelmä hälyyttää välillä, kun tukkeutuu (kädet vaan paskakaivoon ja "pässin kivestä" puhdistamaan), vesikaivo pitää puhdistaa, lumet pudottaa katolta, lumityöt tehdä...
Me olemme uusineet taloomme keittiön, jätevesijärjestelmän, kaivon pumpun, pesuhuoneen ja saunan... Ikkunat pitäisi kohta uusia. Eli aika paljon menee rahaa. Tai jos itse tekee niin aikaa...
Ja tosiaan. Jos joku hajoaa, oli se sitten viemäriputki talon alta tai katto (vakuutus toki korvaa, JOS korvaa) niin sinä maksat! Meillä katon piilovirhe tuli maksamaan 20tonnia. Eipä ollut takataskussa sellaisia rahoja vaan pankkiin oli mentävä :/ Tuonikäinen talo ei kyllä voi olla remontti-/huoltovapaa, vaikka olisi miten hyvin pidetty.
OK -Talo jos vain saa valita , jokainen tietenkin asuu minkä kokee parhaimmaksi omalle kohdalleen .