Matkakeskusken saastaisuus

Kävin katsomassa uteliaisuuttani verovaroillamme rakennettua Riihimäen matkakeskusta. Järkytys oli suuri kun astuin tuohon oksennuksella, verellä ja kusella sotkettuun luolaan, jossa lähes kaikki tilat olivat tyhjillään. Mitä helvettiä kaupungin päättäjien päässä pyörii, kun menevät tekemään tällaisia hullun rakennelmia, joita sitten nuoriso käyttää oleiluun ja tappelemiseen?
27904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

verorahoilla rakennettu. Ymmärtääkseni suurin osa rahoista tuli NCC:ltä eli rakennuttajalta. Sehän niitä toimitilojakin vuokraa, eikö? Toki kaupunki tuki projektia, mutta se ei sitä missään nimessä kokonaan rakennuttanut.
Korjatkaa toki (miel. faktoin) jos olen väärässä.

Mistä sä sieltä sitä kusta, verta ja oksennusta olet löytänyt. Onko sitä siellä jotenkin niinkuin enemmän kuin esim keskustan liikkeiden edessä viikonloppuisin?
Tilat on tyhjillään joo, mutta siitä ei kai voi Riihimäen kaupunkia syyttää. Keskustassakin on monta tyhjää liiketilaa. Johtunee talouden yleisestä tilasta, eikö?

Äänestä
  • Joo ei syytetä kaupunkia, koska sehän on kaikessa oikeassa. kaupunkilaiset vain ovat tyhmiä, kun eivät ymmärrä herrojen hienoja systeemeitä.

    Äänestä

  • Vihainen veronmaks. kirjoitti:

    Joo ei syytetä kaupunkia, koska sehän on kaikessa oikeassa. kaupunkilaiset vain ovat tyhmiä, kun eivät ymmärrä herrojen hienoja systeemeitä.

    Tunti sitten kävin matkakeskuksessa. Puhdasta oli joskin aika hiljasta. Riksuun on rakennettu niin paljon liiketilaa viime vuosina joten ei ole mikään ihme että kestää aikansa että tilat täyttyy.

    Äänestä

  • 10+19 kirjoitti:

    Tunti sitten kävin matkakeskuksessa. Puhdasta oli joskin aika hiljasta. Riksuun on rakennettu niin paljon liiketilaa viime vuosina joten ei ole mikään ihme että kestää aikansa että tilat täyttyy.

    Näkee sitä joka paikassa ja aina valittaa,mutta kotiinsa ei uskalla ketään laskea

    Äänestä

  • saastat kirjoitti:

    Näkee sitä joka paikassa ja aina valittaa,mutta kotiinsa ei uskalla ketään laskea

    Riihimäki on niin likainen, että olette tottuneet siihen, ettette enää tajua, missä sotkuläjässä asutte.

    Äänestä

  • Lapin tyttö kirjoitti:

    Riihimäki on niin likainen, että olette tottuneet siihen, ettette enää tajua, missä sotkuläjässä asutte.

    Kun lunta on maassa vuoden ympäri. Paska ja roskat hautautuu uuteen lumeen. :D

    Äänestä

  • Vihainen veronmaks. kirjoitti:

    Joo ei syytetä kaupunkia, koska sehän on kaikessa oikeassa. kaupunkilaiset vain ovat tyhmiä, kun eivät ymmärrä herrojen hienoja systeemeitä.

    Eiköhän toi mun kommentti hieman selkeyttänyt. Vai onko siinä jotain mitä et ymmärtänyt?
    Koittakaa välillä antaa edes vähävarauksinen jos ei varaukseton tukenne kotikaupungillenne Riihimäelle. Sekin voisi muuttaa asioita? Ja muistakaa antaa mielipiteenne kun sitä kysytään. Siis vaaliuurnilla. Mutta myös silloin kun sitä ei kysytä. Tällöin on tärkeää kertoa se oikeaan osoitteeseen.

    Äänestä

Virtsa haisee aseman puoleisella ovella, hissin seinät paskassa. Jopa aikataulumonitorit ovat syljessä. Hyi!

Äänestä
  • Olisit sitten siivonnut jälkesi. Parhaansa mukaan niitä tiloja yrittävät vuokrata. Hieno rakennushan se on.

    Äänestä

  • Jos on aikataulumonitorit syljessä, Late on käynyt siellä. Siellä on sitten moni muukin paikka sotkettu eritteillä, eikä missään tapauksessa vahingossa.

    Äänestä

Matkakeskus on tosi likainen paikka. 2 vuotinen tyhjillään olo ja nuorison oleilu on jättänyt jälkensä.

Äänestä
  • En ymmärrä mistä puhutte. Ei Riihimäki ole sen likaisempi paikka, kuin mikään toinenkaan kaupunki. Jos matkakeskus on mielestänne sitä, niin on parempi asioida muualla. Olen kiertänyt melko paljon maailmaa ja asunut monissa kaupungeissa Suomessa, mutta syyttä suotta parjaatte.

    Toki syljeksiviä nuoria on suomessa enemmän, kuin muualla maailmalla ja tosi ällöttävä tapa se on. Jos nyt hakemalla haetaan, niin Riihimäen Lidilin pullonpalautus eteinen haisee tosi pahalle, saisivaten siivota useammin.

    Äänestä

  • Todellakaan kirjoitti:

    En ymmärrä mistä puhutte. Ei Riihimäki ole sen likaisempi paikka, kuin mikään toinenkaan kaupunki. Jos matkakeskus on mielestänne sitä, niin on parempi asioida muualla. Olen kiertänyt melko paljon maailmaa ja asunut monissa kaupungeissa Suomessa, mutta syyttä suotta parjaatte.

    Toki syljeksiviä nuoria on suomessa enemmän, kuin muualla maailmalla ja tosi ällöttävä tapa se on. Jos nyt hakemalla haetaan, niin Riihimäen Lidilin pullonpalautus eteinen haisee tosi pahalle, saisivaten siivota useammin.

    Yli puoluerajojen , eilisessä AP:ssä oli kauniisti kirjoitettu nuorison tiloista ja toimista hyvinkään uuden liikekeskuksen tiimoilta.Siellä nuorisolle jo etukäteen suunnitellaan paikkoja ja tekemistä , me täällä tunkisimme nuoremme vaikka maanrakoon ,yhtään ajattelematta että se on meidän tulevaisuutta. Kyllä heistä kasvaa kunnon aikuisia vaikka nyt syleksiivätkin.

    Äänestä

  • on että matkakeskus on liian lähellä peltosaarta ja aseman rauhattomalla ja epäsiistillä alueella. Kolkko ja nuhruinen hämärä tila. Suunnittelijan kannattaisi kävellä tien toisella puolella oleva keskus läpi ja miettiä yön hiljaisina tunteina missä meni vikaan. Siitä tuli peltosaarelaisten ja muitten sosiaalisesti estyneitten ja työttömien ajanviettopaikka ja olohuone. miten on alunpitäenkään kuviteltu että sinne mitään liikkeenpitäjiä saisi edes ison kauppakeskuksen viereen? Tyhmempikin käsittää kumpaan esim. junamatkustaja menee jos on aikaa! Yhtä tuhoontuomittu idea jo ennen syntymäänsä kuin joku Granitin "aukio" uutena torina. Mihinköhän luulevat että torillakävijät saavat autonsa parkkiin ennenkin tupaten täynnä autoja olevaan keskustaan? Eli tapettiin koko entinen toritouhu hölmöydellä. Ketäköhän olivat nämäkin järjen riemulahjan saaneet päättäjät?

    Äänestä

  • Kaukaa ohi kiertävä kirjoitti:

    on että matkakeskus on liian lähellä peltosaarta ja aseman rauhattomalla ja epäsiistillä alueella. Kolkko ja nuhruinen hämärä tila. Suunnittelijan kannattaisi kävellä tien toisella puolella oleva keskus läpi ja miettiä yön hiljaisina tunteina missä meni vikaan. Siitä tuli peltosaarelaisten ja muitten sosiaalisesti estyneitten ja työttömien ajanviettopaikka ja olohuone. miten on alunpitäenkään kuviteltu että sinne mitään liikkeenpitäjiä saisi edes ison kauppakeskuksen viereen? Tyhmempikin käsittää kumpaan esim. junamatkustaja menee jos on aikaa! Yhtä tuhoontuomittu idea jo ennen syntymäänsä kuin joku Granitin "aukio" uutena torina. Mihinköhän luulevat että torillakävijät saavat autonsa parkkiin ennenkin tupaten täynnä autoja olevaan keskustaan? Eli tapettiin koko entinen toritouhu hölmöydellä. Ketäköhän olivat nämäkin järjen riemulahjan saaneet päättäjät?

    Oletko edes käynyt matkakeskuksessa? Ei siellä ole ketään! Sen enempää mielikuvitusolentoja peltosaaresta kuin asiakkaitakaan. Nuorison sylkijäljet kyllä näkyvät varsinkin katolle menevillä reiteillä, mutta "sosiaalisesti estyneitä ja työttömiä peltosaarelaisia" ei näy, jos niitä edes oikeasti on olemassa. Sen sijaan kaupungin omakotitaloalueiden asukkaita rakennuksessa näkyy aamuisin työmatkallaan.

    Äänestä

Olisko NYT aika kaupungin vuokrata nuorisolle tilat sieltä, saisi hienot tilat ja keskeltä kaupunkia.
Siellähän voisi, joka viikonloppu olla limudisco, niiin olisi nuorille edes jokin mukava paikka viettää aikaa.

Äänestä
  • Hyviäkin valtuutettuja istuu kaupunkinvaltuustossa ,nyt vaan ääntä siihen suuntaan Ei kukaan mitään tarjoamaan tule pitäkää itse suurta ääntä toiveistanne ,onnea matkaan

    Äänestä

  • 25 kirjoitti:

    Hyviäkin valtuutettuja istuu kaupunkinvaltuustossa ,nyt vaan ääntä siihen suuntaan Ei kukaan mitään tarjoamaan tule pitäkää itse suurta ääntä toiveistanne ,onnea matkaan

    Ulkoseinissä on jo nytkin töherryksiä.
    Ei nuorisolle voi tiloja antaa, ei ole opetettu siisteiksi heitä.

    Äänestä

mä haluun kakata asema tunneliin!

Äänestä

Pääset lähelle haluasi kun teet kakat asematunnelissa omiin housuihis,siinä on sekin hyväpuoli ettei kukaan voi valittaa

Äänestä

Pultsarit ne siellä on jotka kusella ja verellä sotkee. Nuoria yksin turha syytellä kun tättärädäm: keski-ikäinen mieshenkilöhän se siellä kuseksii ja sotkee vielä enemmän. Pääsy peltosaaresta radan toiselle puolelle tulisi ehkä estää?

Äänestä
  • Riihimäellä ei ole pultsareitä. He on tapettu nälällä ja hoitojen epäämisillä jo aikoja sitten. Miksi pääsy peltosaaresta pitäisi estää? Siellähän asuu suuri ja tärkeä osa Atomin asiakaskunnasta!

    Äänestä

Peltosaaressa ei asu kuin spurguja. Siks.

Äänestä
  • AI? Missähän tutkimuksessa sellainen "totuus" on tullut ilmi? Voisitko laittaa linkin siihen tutkimukseen?

    Äänestä

Tiukemmat otteet artijoille matkakeskuksessa.
Ne teinihunsvotit siellä sotkee ja sylkee.
Tupakalle mennessään sotkevat hissin tusseilla.
Faktaa.
Nähty on.

Äänestä

Senkus haukutte matkakeskusta, kyllä meillä nuorillakin oleskelu paikka täytyy olla, joten olemme matkakeskuksella koska siellä on nuorisotila kolina. Emme räi niin paljoa kun luulette, emme töhri hissejä tusseilla kun menenme tupakalle. Mollatkaa vaa meitä matkakeskuksen nuoria ei se meidän elämää hetkauta ollenkaan. Matkakeskuksen käytävät eivät ole kusessa, oksennuksessa ja veressä, koska olen siellä joka päivä eikä ole näkynyt noista mtiään! Mikä teillä on nuorisoa vastaan jotka ovat matkakeskuksella, miettikää sanoisitteko noin jos teidän "enkeli" muksut olisivat siellä, ette. Kiitos tässä oli palutteeni!

Äänestä
  • Mut miksi teiltä tulee sitä räkää koko ajan??? Eikö sitä vois vaikka niellä?
    Onko pakko lennättää mälli aina ulos??? Räittekö sisätiloissakin koko ajan? Onko se jokin hormonallinen juttu, että sitä vaan nousee ja nousee ihan kuin vesiputoksesta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vihainen veronmaks. kirjoitti:

Kävin katsomassa uteliaisuuttani verovaroillamme rakennettua Riihimäen matkakeskusta. Järkytys oli suuri kun astuin tuohon oksennuksella, verellä ja kusella sotkettuun luolaan, jossa lähes kaikki tilat olivat tyhjillään. Mitä helvettiä kaupungin päättäjien päässä pyörii, kun menevät tekemään tällaisia hullun rakennelmia, joita sitten nuoriso käyttää oleiluun ja tappelemiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu