Lento Pekingiin Moskovan kautta?

BBB111

Onko kukaan lentänyt Pekingiin Moskovan Sheremetyevoan lentokentän kautta?
Aeroflot lentää suht edukkaasti, mutta vaihtoaika on 55 minuuttia, joten ehtiikö venäjän kieltä osaamaton ja tuntemattomalla kentällä harhaileva suomalainen Pekingin koneeseen?

Jos myöhästyy, niin takaako Aeroflot pääsyn edes seuraavale lennolle?

6

1519

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????? kiitos

      Sulla mielenkiintoinen kysymys :)
      Meikät testaavat sen 11.04.
      (Siis miten ehtii, sen nopean vaihdon, kai se onnistuu jos lento on aikataulussa.)

      Sun kysymys on helmikuulta.... ei näy vastauksia.
      Milloin olet lähdössä?
      Tai jos matka on jo tehty, niin kerro !!

    • aeroflotti

      Mites tässä kävi? ens vkolla ois tarkotus lähteä kokeilemaan tätä kyseistä 55min vaihtoa, olisi mukava kuulla toimiiko? Soittivat aeroflotilta että vaihtoivat terminaalin D:stä F:ksi, eli pientä lisähaastetta, kun HKI kone laskeutuu D terminaaliin. Eli alkuperäinen suunnitelma olisikin ollut liian helppoa.

      • kiitos, viisampana?

        Mites sun kävi? Meillä oli lähtö 11.4. Sama juttu 55min aikaa ja soittivat vielä, että pitäs vaihtaa D:stä F:ään. Kyllä vähä kiirettä piti ja otti pumpun päälle :)
        Mut kerettiin Pekingiin menevään koneeseen. Oli vaan vähä outo juttu, kun me kaikki 5 koko perhe, oli ripoteltu eri puolelle, rötisköä konetta.
        Paluu olikin sit luxusta... no vaihto oli vain about 15min suotuisampi, taas sama terminaalin vaihdos, ja kentänväki yritti vielä harhauttaa. Mut kone oli huippu. Saatiin vierekkäiset paikat, oli edellä istuvan selkänojassa jokaiselle oma näyttöruutu, sai valita leffoja, pelejä, musaa tai mitä vaan. Minä katsoin 4 jaksoo Täydellisiä Naisia mm.(yhtään en malttanut nukkua) Sit vielä koneessa oli niin paljon tilaa, että meikätkin jos olivat kyrsiintyneet toisiinsa, saivat omat penkkirivit. Me 3 leidiä oltiin kyl vierekkäin vielä paluu lentokin. Beijing oli hyvä kohde. Suosittelen


    • aeroflotti

      No tiukkaa teki, mutta kerettiin molempiin suuntiin. Mennessä aikaa jäi jopa poltella savuke ennen koneen vaihtoa, mutta tullessa se hiki vasta virtasi: Peking-Moskova kone oli 30min myöhässä! Aivan viimeisllä voimilla kauhea juoksu ja kuin ihmeen kaupalla kerettiin Helsingin koneeseen. Laukuille ei käynyt yhtä hyvin, vaan kamat yöpyi moskovassa ja tuli seuraavalla iltakoneella lentokentän kautta suoraan koti ovelle.

      Hieman erimieltä oltava koneesta sikäli, että jalkatilat oli mielestäni aivan helkkarin ahtaat, lisäksi lentohenk kunta oli hieman tylyä ja hermostui välillä aivan tyhjästä, koska aina ei venäläisten englannin ääntäminen sujunut. Lisäksi tulessa tuo multimedia yksikkö jumahti paikoilleen, onneksi tuolloin lentoa oli jäljellä enää vain muutama tunti, ettei sikäli haitannut. Ruoka koneessa oli ok. Pääpiirteittäin siis Aeroflot on kuin mikä muukin tahansa lentoyhtiö joten turhaan porukka sitä karttaa,

      ja Beijing todella oli hieno kohde =)

    • napautus

      meil olis lento moskovan kautta tokioon, mutta muistatteko täytyikö täytellä jotain viisumi tai maassa oleskelulupia jos on vain lentokentällä, meillä vaihdossa on onneksi enemmän aikaa. :) katsoin juuri ruutu.fi:stä lenttokenttä ohjelmaa ja siinä kahdelta naiselta jäi karibian matka väliin kun ei ollut täyttänyt jotain lappusta kun lensivät jenkkien kautta.

      • Just ollut

        Ei tarvitse täytellä mitään lappuja eikä tarvitse myöskään transit-viisumia. Meidän piti vain käydä transit tiskillä ja kävellä turvatarkastuksen läpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe