Lento Pekingiin Moskovan kautta?

BBB111

Onko kukaan lentänyt Pekingiin Moskovan Sheremetyevoan lentokentän kautta?
Aeroflot lentää suht edukkaasti, mutta vaihtoaika on 55 minuuttia, joten ehtiikö venäjän kieltä osaamaton ja tuntemattomalla kentällä harhaileva suomalainen Pekingin koneeseen?

Jos myöhästyy, niin takaako Aeroflot pääsyn edes seuraavale lennolle?

6

1485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????? kiitos

      Sulla mielenkiintoinen kysymys :)
      Meikät testaavat sen 11.04.
      (Siis miten ehtii, sen nopean vaihdon, kai se onnistuu jos lento on aikataulussa.)

      Sun kysymys on helmikuulta.... ei näy vastauksia.
      Milloin olet lähdössä?
      Tai jos matka on jo tehty, niin kerro !!

    • aeroflotti

      Mites tässä kävi? ens vkolla ois tarkotus lähteä kokeilemaan tätä kyseistä 55min vaihtoa, olisi mukava kuulla toimiiko? Soittivat aeroflotilta että vaihtoivat terminaalin D:stä F:ksi, eli pientä lisähaastetta, kun HKI kone laskeutuu D terminaaliin. Eli alkuperäinen suunnitelma olisikin ollut liian helppoa.

      • kiitos, viisampana?

        Mites sun kävi? Meillä oli lähtö 11.4. Sama juttu 55min aikaa ja soittivat vielä, että pitäs vaihtaa D:stä F:ään. Kyllä vähä kiirettä piti ja otti pumpun päälle :)
        Mut kerettiin Pekingiin menevään koneeseen. Oli vaan vähä outo juttu, kun me kaikki 5 koko perhe, oli ripoteltu eri puolelle, rötisköä konetta.
        Paluu olikin sit luxusta... no vaihto oli vain about 15min suotuisampi, taas sama terminaalin vaihdos, ja kentänväki yritti vielä harhauttaa. Mut kone oli huippu. Saatiin vierekkäiset paikat, oli edellä istuvan selkänojassa jokaiselle oma näyttöruutu, sai valita leffoja, pelejä, musaa tai mitä vaan. Minä katsoin 4 jaksoo Täydellisiä Naisia mm.(yhtään en malttanut nukkua) Sit vielä koneessa oli niin paljon tilaa, että meikätkin jos olivat kyrsiintyneet toisiinsa, saivat omat penkkirivit. Me 3 leidiä oltiin kyl vierekkäin vielä paluu lentokin. Beijing oli hyvä kohde. Suosittelen


    • aeroflotti

      No tiukkaa teki, mutta kerettiin molempiin suuntiin. Mennessä aikaa jäi jopa poltella savuke ennen koneen vaihtoa, mutta tullessa se hiki vasta virtasi: Peking-Moskova kone oli 30min myöhässä! Aivan viimeisllä voimilla kauhea juoksu ja kuin ihmeen kaupalla kerettiin Helsingin koneeseen. Laukuille ei käynyt yhtä hyvin, vaan kamat yöpyi moskovassa ja tuli seuraavalla iltakoneella lentokentän kautta suoraan koti ovelle.

      Hieman erimieltä oltava koneesta sikäli, että jalkatilat oli mielestäni aivan helkkarin ahtaat, lisäksi lentohenk kunta oli hieman tylyä ja hermostui välillä aivan tyhjästä, koska aina ei venäläisten englannin ääntäminen sujunut. Lisäksi tulessa tuo multimedia yksikkö jumahti paikoilleen, onneksi tuolloin lentoa oli jäljellä enää vain muutama tunti, ettei sikäli haitannut. Ruoka koneessa oli ok. Pääpiirteittäin siis Aeroflot on kuin mikä muukin tahansa lentoyhtiö joten turhaan porukka sitä karttaa,

      ja Beijing todella oli hieno kohde =)

    • napautus

      meil olis lento moskovan kautta tokioon, mutta muistatteko täytyikö täytellä jotain viisumi tai maassa oleskelulupia jos on vain lentokentällä, meillä vaihdossa on onneksi enemmän aikaa. :) katsoin juuri ruutu.fi:stä lenttokenttä ohjelmaa ja siinä kahdelta naiselta jäi karibian matka väliin kun ei ollut täyttänyt jotain lappusta kun lensivät jenkkien kautta.

      • Just ollut

        Ei tarvitse täytellä mitään lappuja eikä tarvitse myöskään transit-viisumia. Meidän piti vain käydä transit tiskillä ja kävellä turvatarkastuksen läpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe