Onko kukaan lentänyt Pekingiin Moskovan Sheremetyevoan lentokentän kautta?
Aeroflot lentää suht edukkaasti, mutta vaihtoaika on 55 minuuttia, joten ehtiikö venäjän kieltä osaamaton ja tuntemattomalla kentällä harhaileva suomalainen Pekingin koneeseen?
Jos myöhästyy, niin takaako Aeroflot pääsyn edes seuraavale lennolle?
Lento Pekingiin Moskovan kautta?
6
1473
Vastaukset
- ????? kiitos
Sulla mielenkiintoinen kysymys :)
Meikät testaavat sen 11.04.
(Siis miten ehtii, sen nopean vaihdon, kai se onnistuu jos lento on aikataulussa.)
Sun kysymys on helmikuulta.... ei näy vastauksia.
Milloin olet lähdössä?
Tai jos matka on jo tehty, niin kerro !! - aeroflotti
Mites tässä kävi? ens vkolla ois tarkotus lähteä kokeilemaan tätä kyseistä 55min vaihtoa, olisi mukava kuulla toimiiko? Soittivat aeroflotilta että vaihtoivat terminaalin D:stä F:ksi, eli pientä lisähaastetta, kun HKI kone laskeutuu D terminaaliin. Eli alkuperäinen suunnitelma olisikin ollut liian helppoa.
- kiitos, viisampana?
Mites sun kävi? Meillä oli lähtö 11.4. Sama juttu 55min aikaa ja soittivat vielä, että pitäs vaihtaa D:stä F:ään. Kyllä vähä kiirettä piti ja otti pumpun päälle :)
Mut kerettiin Pekingiin menevään koneeseen. Oli vaan vähä outo juttu, kun me kaikki 5 koko perhe, oli ripoteltu eri puolelle, rötisköä konetta.
Paluu olikin sit luxusta... no vaihto oli vain about 15min suotuisampi, taas sama terminaalin vaihdos, ja kentänväki yritti vielä harhauttaa. Mut kone oli huippu. Saatiin vierekkäiset paikat, oli edellä istuvan selkänojassa jokaiselle oma näyttöruutu, sai valita leffoja, pelejä, musaa tai mitä vaan. Minä katsoin 4 jaksoo Täydellisiä Naisia mm.(yhtään en malttanut nukkua) Sit vielä koneessa oli niin paljon tilaa, että meikätkin jos olivat kyrsiintyneet toisiinsa, saivat omat penkkirivit. Me 3 leidiä oltiin kyl vierekkäin vielä paluu lentokin. Beijing oli hyvä kohde. Suosittelen
- aeroflotti
No tiukkaa teki, mutta kerettiin molempiin suuntiin. Mennessä aikaa jäi jopa poltella savuke ennen koneen vaihtoa, mutta tullessa se hiki vasta virtasi: Peking-Moskova kone oli 30min myöhässä! Aivan viimeisllä voimilla kauhea juoksu ja kuin ihmeen kaupalla kerettiin Helsingin koneeseen. Laukuille ei käynyt yhtä hyvin, vaan kamat yöpyi moskovassa ja tuli seuraavalla iltakoneella lentokentän kautta suoraan koti ovelle.
Hieman erimieltä oltava koneesta sikäli, että jalkatilat oli mielestäni aivan helkkarin ahtaat, lisäksi lentohenk kunta oli hieman tylyä ja hermostui välillä aivan tyhjästä, koska aina ei venäläisten englannin ääntäminen sujunut. Lisäksi tulessa tuo multimedia yksikkö jumahti paikoilleen, onneksi tuolloin lentoa oli jäljellä enää vain muutama tunti, ettei sikäli haitannut. Ruoka koneessa oli ok. Pääpiirteittäin siis Aeroflot on kuin mikä muukin tahansa lentoyhtiö joten turhaan porukka sitä karttaa,
ja Beijing todella oli hieno kohde =) - napautus
meil olis lento moskovan kautta tokioon, mutta muistatteko täytyikö täytellä jotain viisumi tai maassa oleskelulupia jos on vain lentokentällä, meillä vaihdossa on onneksi enemmän aikaa. :) katsoin juuri ruutu.fi:stä lenttokenttä ohjelmaa ja siinä kahdelta naiselta jäi karibian matka väliin kun ei ollut täyttänyt jotain lappusta kun lensivät jenkkien kautta.
- Just ollut
Ei tarvitse täytellä mitään lappuja eikä tarvitse myöskään transit-viisumia. Meidän piti vain käydä transit tiskillä ja kävellä turvatarkastuksen läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907