missä yliopistossa Yhdysvalloissa voi opiskella...

anskulovestorres

ns. zoo-keeperiksi eli siis eläintenhoitoa? Juu, tiedän kyllä että suomessakin pystyy opiskelemaan eläintenhoitajaksi, mutta se on lähinnä semmosta lehmä, hevos eli siis maatalous linjaa joka ei mua kiinnosta juuri pätkääkään. Itse haluaisin eläintarhaan, Yhdysvaltoihin luultavasti, töihin ja mielummin siihen liittyvää opiskelua. Tänne ette sitten tule valittamaan, kuinka huono palkka eläintenhoitajilla on ja että miksi hitossa haluat eläintenhoitajaksi, omapahan on uravalintani. Kiitos jos joku edes jaksaisi vastata ja tutustua aiheeseen, olen kyllä kuullut että jotain tämän tyyppisiä opiskelumahdollisuuksia siellä kuitenkin on.

2

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fkdoijrdkosl

      Mitäs jos olisit hieman oma-aloitteisempi ja etsisit itse yliopiston, jossa alaa tarjotaan? Nykyään netti suorastaan pursuaa tietoa, joten tekosyytä omalle laiskuudelle etsiä ei pitäisi olla.

      Tässä hieman esimerkkiä: http://en.wikipedia.org/wiki/Zookeeper

      "The educational requirements for an entry level zoo keeper vary. In the USA they are often a college degree in zoology, biology, wildlife management, animal science, or some other animal-related field. Some colleges offer programs oriented towards a career in zoos."

      http://www.ehow.com/info_7758630_education-needed-zookeeper.html

      Undergraduate Degree
      Most zoos require entry-level zookeepers to have a bachelor's degree from an accredited four-year university or, at the very least, an associate's degree. According to the American Association of Zoo Keepers, aspiring zookeepers should pursue undergraduate degrees in zoology, biology or another animal-related field. Those who wish to work specifically with marine animals, such as dolphins or sea turtles, should pursue a degree in marine biology.

      Some colleges offer programs specifically designed for aspiring zoo keepers, such as the Exotic Animal Training Management Program offered at Moorpark College in California.

      Read more: Education Needed to Be a Zookeeper | eHow.com http://www.ehow.com/info_7758630_education-needed-zookeeper.html#ixzz1EW7BGldc

      Googleen siis find undergraduate degree zookeeper US, niin johan löytyy sopivia tutkintoja, esimerkiksi eläintieteet ja biologia ovat hyviä vaihtoehtoja ja biologia on sopiva yleistutkinto, jolla voi erikoistua sitten myöhemmin vaikka minne. Erikoistuminen ei usein kannata kandivaiheessa, koska mieli oman ammatin suhteen saattaa muuttua ja jokin tosi erikoinen tutkinto vaikka Wildlife managementista ei välttämättä avaa ovia kovin helposti jonnekin muualle...sitä paitsi, jos haluat palata Suomeen joskus (sekin voi olla mahdollista, vaikka siltä ei nyt tuntuisikaan), niin jokin yleisesti tunnettu pääaine on siinä mielessä hyvä valinta, että se tunnetaan kaikkialla. Tuskin kaikilla zookeepereillä on tutkintoa animal sciencestä, vaan moni on ajatunut alalle jonkin muun opiskelualan kautta.

      http://www.google.com/search?q=find degree US&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:es-MX:official&client=firefox-a#sclient=psy&hl=en&client=firefox-a&hs=oCs&rls=org.mozilla:es-MX:official&q=undergraduate degree US zookeeper&aq=f&aqi=&aql=&oq=&psj=1&fp=31bd50ee20ddd9f2

      • 4

        miksi minun pitaisi ruveta tutustumaan alaan josta en ole ollenkaan kiinnostunut? Jos alkuperaisella kyselijalla ei ole senverran aloituskykya etta ottaisi itse selvaa asioista niin voin sanoa 100% varmuudella etta opiskelu USA:ssa ei tule onnistumaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3428
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      77
      1670
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      81
      1181
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      155
      1128
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      961
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      947
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      179
      906
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      902
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      856
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      795
    Aihe