Kaikki testattu ja hyväksi todettu

mari75

No niin aloitetaan classic mausteseoksesta en todellakaan ikinä osta kasler lihaa se on sellaista purukumia että oksat pois :D Eli classic seoksen kaveriksi tuli porsaankyljykset..
Ei muuta kun kyljykset pussiin ja mauste sekaan.Uunissa 200 asteessa pidin liki tunnin pussi näytti siltä että se räjähtää uuniin mutta sitkeesti pysyi koossa :)

Kyljykset pois uunista ja hetken lämmön tasaantuminen ja lautaselle muusi,salaatti ja kyljykset.Ja kyllä oli muuten täyden 10 arvoinen kyljys kiitos erittäin hyvän mausteseoksen! Mitään muuta maustetta kyljykset ei todellakaan tarvinnut en ikin olisi uskonut että mauste "puree" niin hyvin makunsa kyljyksiin.

Paprika seos testattiin broilerin fileillä ja porsaan ulkofileellä (eri päivinä)
Molemmat samalla kaavalla (kuten kyljyksetkin) pussiin mauste mukaan ja uunissa jälleen sen liki tunnin broitsun seurana oli riisiä&salaattia ja possun fileiden kanssa jälleen muusia ja salaattia..

Tästä paprika mausteesta kanssa totaalinen 10 pistettä ei sekään pettänyt maullaan.. Joku on kirjoittanut että oli saanut ruuasta liian kuivaa mutta itse en lihan kuivuuteen kyllä törmännyt.

Sitten provencal mauste se tehtiin myös broitsulla (fileillä) ja aivan samalla kaavalla kun nuo edelliset mutta itse en tästä mausteseoksesta niin välittänyt..Siinä ei ollut "sitä jotain" tuota en ainakaan tule ostamaan kaupasta mutta muita kyllä tulen käyttämään ruuanlaitossa.Oli todellakin positiivinen yllätys että tuollasta seosta tulee myyntiin josta todellakin maku jää ruokaan ja kunnolla!

Näitä mausteita testasi myös pari teiniä ja heiltä kanssa tuli täydet 10 pistettä!

Kun tämä tuote levittäytyy kauppojen hyllyille niin toivottavasti se myös siellä pysyy että ei lähde ihan heti myynnistä pois sillä itse olen todella huono tekemään lihalle/kanalle mitään marinaadia niin nyt voi hyvällä mielellä ostaa ei marinoituja tuotteita kaupasta ja napata hyllystä seosta pussi ja ruuan valmistukseen kotiin :) Juuri tälläisiä "helppoja" kikkoja pitääkin olla ruuanlaitossa!

1

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuotteet testattu ja niistä jäi positiivinen loppuvaikutelma.
      paprika mautetta testattu talous ja tavallisilla kyljyksillä ja molemmat onnistuivat hyvin. valmiissa ruuassa hyvä maku eikä tuntunut liian suolaiselta.
      classic kokeiltu kaslerilla ja porsaan palapaistilla. maku hyvä ja siitä tuli joku makumuisto lapsuudesta. classic maistui mielestäni suolaisemmalta kuin paprikamaustettu.
      provence kokeiltu broillerin koiville ja kirjolohelle. molemmat onnistuneita ja ehdottomia suosikkejani.
      odotin kyllä voimakkaampaa yrttien makua koska sana provence tuo mieleeni yrtit.
      kokonaisuudessaan suositeltavia tuotteita. helppo valmistaa, uuni pysyy puhtaana ja ruoka pysyy mehukkaana pussissa.myös pussiin laitetut kasvikset valmistuivat ja maustuivat hyvin.uskon ostavani tuotteita myös jatkossa.
      pienenä miinuksena suolan määrä, ehkäpä vähempi suolakin riittäisi(ainahan sitä saa valmiiseen ruokaan lisää).
      toivottavasti tuoteperheeseen tulee kalalle oma mausteseos koska nämä nykyiset ovat mielestäni liian vahvoja vaalealihaiselle kalalle, vaikka lohelle ne kyllä sopivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4878
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      10
      3320
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2545
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1633
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1249
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      995
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      942
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe