Lokakuu

kiinnostaisi tietää

Hei,

Osaisiko kukaan sanoa mimmoiset kelit Torreviejassa on lokakuun puolestavälistä marraskuun alkuun? Lento olisi aika halpa sinne ja loma-asunnotkin vaikuttavat hyviltä ja kiinnostusta olisi siellä käydä.

Jostain luin, että keskilämpötila olisi alle 20, mikä on mielestäni melko vähän. En haluaisi pukeutua mihinkään huppareihin jnejne. Olisi mukavaa myös tietää, että kuinka lämmintä merivesi on.

Kiitän mahdollisista viesteistä! :)

2

1401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapas-Papa

      Hei,
      Lokakuu voi olla leppoisan lämmintä edelleen, mutta nykyisin sään ennustaminen on yhä vaikeampaa. Parhaimmillaan voi olla ihan aurinkorantakelit, pahimmillaan voi olla sateista. Uintikausi on kyllä lokakuun lopussa jo ihan viimeisillään - muutamat käyvät vielä pulahtamassa, muut käyvät rannalla käveleskelemässä ja istuskelemassa.
      Joka tapauksessa pahimmat lomaruuhkat ovat ohi. Ravintoloissa saa parempaa palvelua ja myös parempaa ruokaa, kun kiire ei enää paina päälle. Itse olisi Torreviejassa mieluummin lokakuussa kuin elokuussa :-)
      Itse lähtisin matkaa mielessäni pieni plan b sateen varalta. Hyvällä säällä voi viettää aikaa rannalla, huonommalla keskittyä kapunkilomailuun - vuokraisin auton ja piipahtaisin vaikkapa Cartagenassa, Alicantaessa sekä Marina Alta/Baja -alueen pikkukaupungeissa Alteassa, Calpessa (Ifachin monoliitti), Morairassa ja Deniassa. Guadalestissakin kannattaisi käydä.

    • 24-v

      Itse häivymme sieltä ennen marraskuun alkua.
      Tavllisesti lokakuun puoliväliin, usein loppupuolellekin on varsin mukavaa mutta jälkipuolisko on epävarmempaa.

      Vuorokauden keskilämmöksi 20 on varsin hyvä.
      Päivät ovat minun makuuni miellyttäviä mutta joukkoon voi sopia joku 1 - 3 vrk:n mylväyskin.

      Loma-asunnossa tärkeää, sijainti ja auringon saanti.
      Jo lokakuussa on kokopäiväinen auringon lämmön saanti, jos ei vielä tärkeää, niin miellyttävyystekijä kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      340
      12120
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      46
      3570
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      82
      3159
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      121
      2919
    5. 99
      2824
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      61
      2608
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2526
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2419
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe