suomes kallein maitolitra

euroopas silti kitistään tukia lisää ,vaikka pärjäävät ilman tukiakin todella törkeetä pummimista..
16195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Äänestä

"Suomalaisen maidon tuottajahinta kaikkine lisineen oli joulukuussa reilut 40 senttiä ja ruotsalaisen 41 senttiä litralta."

Äänestä
  • ,

    Äänestä

  • , kirjoitti:

    ,

    .

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    .

    00

    Äänestä

  • mihkä tuet jäi onko dementia vai muuten vaan vippaa ,tukineen maajussi saa 1,10 € litralle ,riippuu siitä mitä on rasva ja valkuais prossa saa jopa 1,50 € litralle ,,,,

    Äänestä

----------------------

Äänestä

  • Meillä kallein... kirjoitti:

    Ja on edelleen tämän tuoreimman raportin
    http://www.milkprices.nl/Reports/MPV_REPORT_2010.pdf
    mukaan.

    Samoin kun tuolta
    http://www.milkprices.nl/
    tarkistaa niin liukuva 12 kk meillä korkein, ero keskiarvoon 10 c/l eli meillä on tuottajahinta 10 c/l korkeampi kuin keskimääräinen hinta. Noin 25% korkeampi hinta siis.

    Miten sitten on taas nuo kustannukset verrattuna muihin maihin. Ovatko eläinlääkäreiden palkat korkeammat, lääkkeet kalliimpia, rehut kalliimpia jne. Suomessa kuin muualla.

    Äänestä

  • Kyselijä... kirjoitti:

    Miten sitten on taas nuo kustannukset verrattuna muihin maihin. Ovatko eläinlääkäreiden palkat korkeammat, lääkkeet kalliimpia, rehut kalliimpia jne. Suomessa kuin muualla.

    kansalliset tuetkin suomes 2 miljardii € ,tanskas 120 miljoonaa € ,josain on pahasti pieles,,

    Äänestä

  • Kyselijä... kirjoitti:

    Miten sitten on taas nuo kustannukset verrattuna muihin maihin. Ovatko eläinlääkäreiden palkat korkeammat, lääkkeet kalliimpia, rehut kalliimpia jne. Suomessa kuin muualla.

    Mites meinaat pärjätä noilla korkeilla kustannuksilla kun kiintiöt poistuvat olikos se 2014 ja silloin todennäköisesti maidon tuottajahintataso meillä laskee lähes muun EUn tasolle?

    Äänestä

Suomessa on kylmenpää ja enemmän lunta kuin esimerkiksi keskieuropassa.
Navetta pitää mitoittaa vaatimuksia vastaaviksi, seinän eritys, lumikuorma, lämmitys, jne.
Kun mennään eteläeurooppaan ei karjasuojaa tarvitse edes talviaikaan lämmittää joten ei tarvitse rakentaa lämmitysjärjestelmiäkään eikä tule lämmityskuluja.
Samoin ei tarvitse ottaa huomioon että katolle voi kertyä lunta yli metrinkin.
Myöskään rehue ei tarvitse varastoida niin suuria määriä koska eläimet voivat olla laitumella miltei ympäri vuoden.
Kyllä minusta noista jo kertyy kustannussäästöjä kun vertaa meidän oloihimme.

Äänestä
  • koskas eläin suojia on kovin lämmitetty ei koskaan turhanen taas livertää sontaa,,,

    Äänestä

"Lämpöässän maalämpöjärjestelmä on ihanteellinen ratkaisu sikalan ja navetan lämmitykseen. Maalämpö säästää lämmityskustannuksissa ja parantaa työskentelyoloja".
http://www.lampoassa.fi/sikalat.html

"Massiivinen lämmitysjärjestelmä
Koko sikalassa on käytössä massiivinen vesikeskuslämmitysjärjestelmä joka osastossa. Porsaspesissä ja välikasvatusosastoissa on vesikiertoinen lattialämmitys. Energiaa kuluu Jyrkin mukaan paljon, koska paikat halutaan pitää kuivina ja lämpiminä".
http://www.pellervo.fi/maatila/mp3_05/rantsit.htm

Äänestä

Ja lämmitys... Nehän nykyisin tekee navetoita sellaisilla verhoseinillä. Seinä vain onko kaksi on osittain eli ylhäältä sellaista verhoa joka nousee ja laskee lämpötilan mukaan. Tuossa

http://keskustelukanava.agronet.fi/agronet/index.php?topic=14312.0

on aiheesta ammattilaisten keskustelua. Lypsylehmänavetoita ei juurikaan tarvitse lämmittää, ainakaan lehmien takia. Tekniikka eli vesi lanta sekä maitohuone ja nuorkarja asettavat joitakin rajoituksia mutta suurin taitaa olla navetassa työskentelevät, heidän "mukavuuslämpönsä". Mutta hyvin suunnitellun navetan lämmitykseen ei juuri tarvitse panostaa.

Sikala on sitten toinen juttu... Varsinkin porsitussikala, lihasikalassa riippuu eläinten koosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


,.,.,.,.,.,.,.,.,.,. kirjoitti:

euroopas silti kitistään tukia lisää ,vaikka pärjäävät ilman tukiakin todella törkeetä pummimista..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu