Anemia ja B 12, alzheimer

Ei jummarra....

Pernisiöösissä anemiassa ensisijaisesti veren punasolujen määrä on vähentynyt, mikä johtaa vähitellen myös hemoglobiinin voimakkaaseen laskuun. Punasolujen joukossa on normaalia suurempia tumallisia punasoluja sekä muodoltaan ja kooltaan poikkeavia punasoluja. Valkoisten verisolujen määrä on vähentynyt, ja niissä on runsaasti suuria ja runsaslohkoisia tumia sisältäviä muotoja, samoin verihiutaleiden määrä on vähentynyt. Mahalaukun haponeritys on lakannut, eikä sitä erity myöskään histamiiniärsytyksen avulla. Mahalaukun tähystyksessä voidaan havaita limakalvon surkastumista (atrofiaa). Tällä oli suuri merkitys taudin määrittämisessä ennen kemiallisten ja radiokemiallisten tutkimusten riittävää kehittymistä. Suomalaisista Max(im) Siurala (1913–2004) oli kansainvälisesti tunnettu atrofisen gastriitin tutkija.

B 12 -vitamiinin imeytymisen häiriö voidaan todeta vitamiinin tai sen radioaktiivisen muodon mittauksilla. Varsinaisen eli "oikean" pernisiöösin anemian syynä on, että ravinnossa oleva B 12 -vitamiini ei imeydy ruoansulatuskanavasta elimistöön, koska mahalaukun limakalvo ei eritä siihen tarvittavaa sisäistä tekijää (intrinsic factor, IF). Kyseessä ei siis ole ensisijaisesti B 12 -vitamiinin saannin puute vaan mahalaukun limakalvon sairaus. Se taas johtuu ns. autoimmuunihäiriöstä, jossa elimistössä itsessään kehittyvät vasta-aineet aiheuttavat mahan limakalvon tiettyjen solujen tuhoutumisen. Taipumus pernisiöösin anemian kehittymiseen on perinnöllinen, minkä vuoksi sitä esiintyy eräissä suvuissa suhteellisesti enemmän kuin toisissa. B 12 -vitamiinin vaikutus voi vähentyä tai estyä myös musta syistä kuin edellä selostetulla tavalla. Näitä syitä ja B 12 -vitamiinin eli kobalamiinin puutteen vaikutusta elimistön aineenvaihduntaan kuvataan tarkemmin jäljempänä kohdassa Mihin ja miten kobalamiini vaikuttaa?

4

367

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2015
      • 19+17

        Myös D-vitamiinin puute yhdistetään mielisairauksiin!


      • Huhhuh...
        19+17 kirjoitti:

        Myös D-vitamiinin puute yhdistetään mielisairauksiin!

        Silloinhan kauhistuttaisi karamelleja purevat lapset!

        Vähän kiloja ja paljon vahingollista sokeria ja lisäaineita suhteessa kilomäärään!


      • ???

        ja pienikokoisia verisoluja on kyä mullakin. Pitäisikö pyytää tuo pistos B12.vitamiinia, niin jaksaisin paremmin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      107
      730
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      660
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      499
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe