Mitä ehdotatte retkikohteeksi Berliinin lähistöllä (1 päivän retki)?
Päiväretki Berliinin lähistöllä?
5
1413
Vastaukset
- mercan
Nähtävää riittää; ensimmäisenä tulee mieleen Berliinin kyljessä oleva Potsdam Fredrik Suuren Sanssouci-linnoineen ja onhan kaupungissa muutakin nähtävää kuten hieno UFA-elokuvamuseo. Ja jos aikaa vielä jää, voi käydä katsomassa Wannsee'n kokouksen pitopaikkaa siinä lähellä, missä "juutalaiskysymyksen lopullisesta ratkaisusta" päätettiin. Deutsche Bahn'in ICE-junat vievät tunnissa ja vartissa Berliinistä Leipzigiin; lippujen hinnat ovat kyllä aika suolaisia, mutta itse kaupungissa näkyy vieläkin DDR:n jälkiä ainakin sivummalla ja onhan siellä Bach'n Tuomaskirkko ja Goethen kantapaikka Auerbachs Keller. Omana tyrkkynä ehdottaisin tunnin junamatkaa Oderin varrella olevaan Frankfurtiin, minne Saksan ja Puolan raja Stalinin mahtikäskyllä siirrettiin. Joen itäpuolelle jäänyt osa kaupunkia sai puolankielisen nimen Slubice. Ensinnäkin voi sanoa käyneensä samalla reissulla kahdessa maassa ja maisema sillan ylityksen jälkeen kertoo edelleen paljon Saksan ja Puolan elintasoerosta, kunhan viitsii kävellä hieman pitemmälle sinne Puolaan.
- paa-wi
Potsdam - ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka.
Jos Puolaan, niin kannattaa mieluummin mennä junalla Szczeciniin. Isompi, mukavampi kaupunki, hyvät shoppailumahdollisuudet jne.
Tiedoksi: Berliinin ja Brandenburgin alueella sekä saksalaisissa junissa Szczeciniin asti ja jopa sen puolalaiskaupungin lähiliikenteessäkin (ratikat, bussit) on voimassa ns. Brandenburg-Berlin-Ticket. Sillä voi matkustaa jopa 5 aikuista henkilöä hintaan 28,- (hinta kaikille). Lippu on voimassa kokonaisen päivän. Voi siis lähteä esim. aamuyhdeksältä mm. Szczeciniin ja palata jopa puolenyön jälkeen. Lisätiedot saksaksi: http://www.bahn.de/regional/view/mdb/pv/pdf/regional/allgemein__berregional/l_nder_tickets/2011/MDB85272-brandb_b_ticket_2011.pdf
- FrdGr
Jollei ennen ole käynyt Potsdamissa niin vastaus on Potsdam. Suht lyhyt S-bahn matka ja paljon nähtävää.
- huhtikuushoppailu
Kannatan Potsdamia, jos matka ajankohta on loppukeväästä tai kesällä. Muutaman tunnin valaiseva kohde on kulkea S-bahnilla niin pitkälle itään kuin pääsee: DDR ajan kerrostaloalueet ovat perspektiiviä menneeseen.
Berliinin metsät ja järvet ovat myös upeaa koettavaa. - -l-
Olin tulossa tänne kysymään samaa kysymystä. Mutta tässähän löytyi jo vastauksia jo valmiiksi. Kiitos! :)
Me ollaan menossa 6 yöksi Berliiniin huhtikuun alussa ja vois olla kiva käydä lyhkäsellä junareissulla jossain lähistöllä. Toi Potsdam taitaa olla meidän valinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768