Mitä ehdotatte retkikohteeksi Berliinin lähistöllä (1 päivän retki)?
Vastaukset 5
- mercan
Nähtävää riittää; ensimmäisenä tulee mieleen Berliinin kyljessä oleva Potsdam Fredrik Suuren Sanssouci-linnoineen ja onhan kaupungissa muutakin nähtävää kuten hieno UFA-elokuvamuseo. Ja jos aikaa vielä jää, voi käydä katsomassa Wannsee'n kokouksen pitopaikkaa siinä lähellä, missä "juutalaiskysymyksen lopullisesta ratkaisusta" päätettiin. Deutsche Bahn'in ICE-junat vievät tunnissa ja vartissa Berliinistä Leipzigiin; lippujen hinnat ovat kyllä aika suolaisia, mutta itse kaupungissa näkyy vieläkin DDR:n jälkiä ainakin sivummalla ja onhan siellä Bach'n Tuomaskirkko ja Goethen kantapaikka Auerbachs Keller. Omana tyrkkynä ehdottaisin tunnin junamatkaa Oderin varrella olevaan Frankfurtiin, minne Saksan ja Puolan raja Stalinin mahtikäskyllä siirrettiin. Joen itäpuolelle jäänyt osa kaupunkia sai puolankielisen nimen Slubice. Ensinnäkin voi sanoa käyneensä samalla reissulla kahdessa maassa ja maisema sillan ylityksen jälkeen kertoo edelleen paljon Saksan ja Puolan elintasoerosta, kunhan viitsii kävellä hieman pitemmälle sinne Puolaan.
- paa-wi
Potsdam - ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka.
Jos Puolaan, niin kannattaa mieluummin mennä junalla Szczeciniin. Isompi, mukavampi kaupunki, hyvät shoppailumahdollisuudet jne.
Tiedoksi: Berliinin ja Brandenburgin alueella sekä saksalaisissa junissa Szczeciniin asti ja jopa sen puolalaiskaupungin lähiliikenteessäkin (ratikat, bussit) on voimassa ns. Brandenburg-Berlin-Ticket. Sillä voi matkustaa jopa 5 aikuista henkilöä hintaan 28,- (hinta kaikille). Lippu on voimassa kokonaisen päivän. Voi siis lähteä esim. aamuyhdeksältä mm. Szczeciniin ja palata jopa puolenyön jälkeen. Lisätiedot saksaksi: http://www.bahn.de/regional/view/mdb/pv/pdf/regional/allgemein__berregional/l_nder_tickets/2011/MDB85272-brandb_b_ticket_2011.pdf
- FrdGr
Jollei ennen ole käynyt Potsdamissa niin vastaus on Potsdam. Suht lyhyt S-bahn matka ja paljon nähtävää.
- huhtikuushoppailu
Kannatan Potsdamia, jos matka ajankohta on loppukeväästä tai kesällä. Muutaman tunnin valaiseva kohde on kulkea S-bahnilla niin pitkälle itään kuin pääsee: DDR ajan kerrostaloalueet ovat perspektiiviä menneeseen.
Berliinin metsät ja järvet ovat myös upeaa koettavaa. - -l-
Olin tulossa tänne kysymään samaa kysymystä. Mutta tässähän löytyi jo vastauksia jo valmiiksi. Kiitos! :)
Me ollaan menossa 6 yöksi Berliiniin huhtikuun alussa ja vois olla kiva käydä lyhkäsellä junareissulla jossain lähistöllä. Toi Potsdam taitaa olla meidän valinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493