Päiväretki Berliinin lähistöllä?

Mitä ehdotatte retkikohteeksi Berliinin lähistöllä (1 päivän retki)?
51441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nähtävää riittää; ensimmäisenä tulee mieleen Berliinin kyljessä oleva Potsdam Fredrik Suuren Sanssouci-linnoineen ja onhan kaupungissa muutakin nähtävää kuten hieno UFA-elokuvamuseo. Ja jos aikaa vielä jää, voi käydä katsomassa Wannsee'n kokouksen pitopaikkaa siinä lähellä, missä "juutalaiskysymyksen lopullisesta ratkaisusta" päätettiin. Deutsche Bahn'in ICE-junat vievät tunnissa ja vartissa Berliinistä Leipzigiin; lippujen hinnat ovat kyllä aika suolaisia, mutta itse kaupungissa näkyy vieläkin DDR:n jälkiä ainakin sivummalla ja onhan siellä Bach'n Tuomaskirkko ja Goethen kantapaikka Auerbachs Keller. Omana tyrkkynä ehdottaisin tunnin junamatkaa Oderin varrella olevaan Frankfurtiin, minne Saksan ja Puolan raja Stalinin mahtikäskyllä siirrettiin. Joen itäpuolelle jäänyt osa kaupunkia sai puolankielisen nimen Slubice. Ensinnäkin voi sanoa käyneensä samalla reissulla kahdessa maassa ja maisema sillan ylityksen jälkeen kertoo edelleen paljon Saksan ja Puolan elintasoerosta, kunhan viitsii kävellä hieman pitemmälle sinne Puolaan.

Äänestä
  • Potsdam - ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka.

    Jos Puolaan, niin kannattaa mieluummin mennä junalla Szczeciniin. Isompi, mukavampi kaupunki, hyvät shoppailumahdollisuudet jne.
    Tiedoksi: Berliinin ja Brandenburgin alueella sekä saksalaisissa junissa Szczeciniin asti ja jopa sen puolalaiskaupungin lähiliikenteessäkin (ratikat, bussit) on voimassa ns. Brandenburg-Berlin-Ticket. Sillä voi matkustaa jopa 5 aikuista henkilöä hintaan 28,- (hinta kaikille). Lippu on voimassa kokonaisen päivän. Voi siis lähteä esim. aamuyhdeksältä mm. Szczeciniin ja palata jopa puolenyön jälkeen. Lisätiedot saksaksi: http://www.bahn.de/regional/view/mdb/pv/pdf/regional/allgemein__berregional/l_nder_tickets/2011/MDB85272-brandb_b_ticket_2011.pdf

    Äänestä

Jollei ennen ole käynyt Potsdamissa niin vastaus on Potsdam. Suht lyhyt S-bahn matka ja paljon nähtävää.

Äänestä

Kannatan Potsdamia, jos matka ajankohta on loppukeväästä tai kesällä. Muutaman tunnin valaiseva kohde on kulkea S-bahnilla niin pitkälle itään kuin pääsee: DDR ajan kerrostaloalueet ovat perspektiiviä menneeseen.
Berliinin metsät ja järvet ovat myös upeaa koettavaa.

Äänestä

Olin tulossa tänne kysymään samaa kysymystä. Mutta tässähän löytyi jo vastauksia jo valmiiksi. Kiitos! :)

Me ollaan menossa 6 yöksi Berliiniin huhtikuun alussa ja vois olla kiva käydä lyhkäsellä junareissulla jossain lähistöllä. Toi Potsdam taitaa olla meidän valinta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MSJ32 kirjoitti:

Mitä ehdotatte retkikohteeksi Berliinin lähistöllä (1 päivän retki)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu