Onko kellään kokemuksia tuosta historiallisesta Ayutthayan kaupungista ?
Josko joku Bangkokin lomailija poikennut siellä. Siajintihan on n 70 km kaupungista pohjoiseen ja juna lienee kätevin kulkuneuvo sinne päästäkseen.
Tähän tietoni loppuvatkin eli kannattaako esim yöpyä vai riittääkö 'päiväretki' ?
Hotelleja,ruokatoreja,markkinoita ym ?
Ayutthaya
4
597
Vastaukset 4
- nbfg
arvoinen paikka, päiväretki riittää hyvin. Juna on halpa mutta hidas vaihtoehto, matka kesti yli 2,5 tuntia Bangkok:sta Ayutthaya:n ja "pikavuoro" takaisin 2 tuntia. Junassa oli vain 3-luokan puupenkki vaunuja ja tuulettimet katossa, toki kokemus sekin. Mennessä juna seisoi jollain asemalla melkein 0,5 tuntia ja muutenkin tuntui että se pysähtyi jos joku radan varrella heilutti kättään kyytiin päästäkseen... Hienoja temppeli-raunioita ja mukavan rauhallinen ja hiljainen tunnelma Bangkok:n verrattuna, antoi hyvin vaihtelua lomapäivään. Hotelleista yms. ei ole tietoa. Kannattaa harkita taksia jos haluaa liikkua nopeammin, juna tosin maksoi 0,7€ suuntaansa eli ei siis juuri mitään. Ja vaikka vaunut olivat täysiä antoivat paikalliset istumapaikan heti kun näkivät "farangeja" kyydissä...
- kiikari
Junalla tuhraantunee liikaa aikaa, ainakin jos menee molempiin suuntiin. joten muita kuljetusmuotoja(kin) kannattaa käyttää.
- bkkfani
kiikari kirjoitti:
Junalla tuhraantunee liikaa aikaa, ainakin jos menee molempiin suuntiin. joten muita kuljetusmuotoja(kin) kannattaa käyttää.
mutta eikös junassa ole aina tunnelmaa ;o)
Yöksi aion jäädä olettamuksella,että joen rannasta löytyy mukavia ruokaravintoloita.
- Habarijako
Kävimme tyttären kanssa päivän reissulla Ayutthayassa. Ehdottomasti vierailemisen arvoinen UNESCON maailmanperintö kaupunki. Olimme Bangkokissa vain läpikulkumatkalla, joten päädyimme valmiiseen pakettiin hotelliltamme. Bussi haki aamulla ovelta ja toi iltapäivällä takasin, tosin varsinaisen paluumatkan taitoimme jokiristeilijällä, jossa meille tarjottiin runsas buffelounas. Ohessa linkki matkanjärjestäjen sivuille.
www.riversuncruise.co.th
Hauskaa reissua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1451394
- 741244
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun1051006Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50935- 78832
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40808- 45801
- 67673
- 115668
- 77643