Fonecta tänään?

Kiits

Selailin vanhoja ketjuja Fonectasta, mutta mikä siellä on tilanne nyt? Myyntineuvottelijaa haetaan (taas), onko tilanne mennyt Fonectalla huonompaan/parempaan päin? Paljonko siellä saa nyt koeajalta palkkaa? Pohjapalkka oli ilmoituksessa jotain 1481e, ja budjetoitu palkka pitkälti yli 2000 e.

Puhelintyö ei ole minulle vierasta. Etsin pitkäaikaista työpaikkaa, onnistuukohan se Fonectalla?

14

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Sanon suoraan että en oo siellä ollu töissä. mutta haastattelus olin mikä oli joukko haastattelu. haastattelija sit kysy kaikilta et mikä olis teijän palkka toive niin sanoin et tonni on mulle hyvä kun itse en ole vielä ollut ku 2 vuotta puh myyjänä. siitäpähän sain päälleni kivat nöyryytys naurut haastattelijalta ja siin meni mun mahis. et kannattaa tarkkaan valmistautua haastatteluu on meinaa kova seula.

    • hiisi28

      oon ollu töissä fonectalla. voin suositella jos jaksat olla ahkera soittaa paljon.

      • yksi muiden joukossa

        No jos myyt painettuja teoksia niin onnea matkaan ja koeta olla huijaamatta maksuttomien perustietojen kanssa. Minä ainakin silloin tilaan aina peruutan ei tilattuna. Siitä seuraa sitten myyjälle varoitus...(vaikka yritys itse jopa kaikessa hiljaisuudessa jopa kannustaa moiseen toimintaan)


    • Vuosi on 2011

      Onko tuollainen pulju olemassa vielä?

      • makkis75

        Fonectan sivuilta lainattua:
        Fonecta on Suomen nopeimmin kasvava mediatalo ja yhteystietoalan markkinajohtaja. Fonectan myynnintehostamisratkaisuja käyttää 110 000 yritystä ja sen kattavien palveluiden kautta haetaan tietoa päivittäin yli 2,8 miljoonaa kertaa.

        Fonecta työllistää yli 1 000 ihmistä ympäri Suomea. Vuonna 2009 konsernin liikevaihto oli 185 miljoonaa euroa. Fonecta on osa European Directories
        -konsernia, jolla on liiketoimintaa kahdeksassa EU-maassa


      • 661325
        makkis75 kirjoitti:

        Fonectan sivuilta lainattua:
        Fonecta on Suomen nopeimmin kasvava mediatalo ja yhteystietoalan markkinajohtaja. Fonectan myynnintehostamisratkaisuja käyttää 110 000 yritystä ja sen kattavien palveluiden kautta haetaan tietoa päivittäin yli 2,8 miljoonaa kertaa.

        Fonecta työllistää yli 1 000 ihmistä ympäri Suomea. Vuonna 2009 konsernin liikevaihto oli 185 miljoonaa euroa. Fonecta on osa European Directories
        -konsernia, jolla on liiketoimintaa kahdeksassa EU-maassa

        Niin kasvaa ja kasvaa mutta kuinkakohan kauan. Melkoinen veijari on koko yritys kun jaksaa väitellä asiakkaiden kanssa ilmaistietojen julkaisun kanssa päivästä toiseen. Emme julkaise ilmaistietoja, mutta silti ne luottelosta ja palvelusta ilmaiseksikin löytyy.

        Miksi ihmeessä he harrastavat moista vilppiä?


    • 661325

      Niin myyntiin haetaan lisävoimaa 2 kertaa vuodessa kun tavoitteet ovat sen verran korkeat että henkilöstöä irtisanotaan koko ajan kun eivät pääse tavoitteisiin. Esim. jos tavoite on 1300e/pv mikä on heillä melko tavallinen tavoite niin jos et edes 60% kokoon siitä se tietää sitten varoitusta. Kolmannella saa potkut. tavoite juoksee myös niinä päivinä kun olet sairaslomalla. 2 vuotta siellä ollessa ja itse pois lähteneenä ilman varoitusta alla. Niin sen aika henkilöstö oli vaihtunut liki 2 kertaa kokonaan. Yhtenä päivänä potkittiin 4 myyntitiimistä 1 kokonaan pois eli 11 henkilö kun myynnit eivät vastanneet tavoitteita. Hankalaa homassa on kun kukaan yrittäjä ei tahdo enää ostaa maksullista palvelua painettuun kirjaan se kun tahtoo olla jo melkoinen muinaisjäännös.

      Et sillee... Tämä on yritys joka todella "arvostaa" työntekijöitään. :)

      • K-Kaaleppi

        No tuo nyt on B2B myynnissä realistinen ja jopa pieni tavoite, jos vain 60 % siitä on pakko saavuttaa. Missään pienemmässä talossa jossa ei ole liikaa rahaa maksaa tyhjästä tuolla tavoitteella ja isommallakaan per päivä ei välttämättä pidetä töissä.

        Hyviä myyjiä ei varmasti potkita pihalle mistään jos muuten pelaa työpaikan pelisääntöjen mukaan. Minäkin tiedän jo yhdellä paikkakunnalla kolme myyjää jotka on ollut yli 6 vuotta, vaikea kuvitella että millään muulla 10:stä paikkakunnasta ei olisi samaa määrää. Ja alalla suuri vaihtuvuus ei johdu välttämättä työnantajasta.

        Yleensä Fonectalla on moneen alan yritykseen verrattuna talo jossa pärjää sellainenkin jota ei muualla pidettäisi. Sillä perusteella potkujen saanti vaikuttaa jo saavutukselta :-)


    • yksi muiden joukossa

      Pitkä aikainen no jaa... keskimäärin 5-7 myyjää 200:sta on viihtynyt yli 5 vuotta talossa jos ei ole sitä ennen potkittu pois. 2 kertaa vuodessa täytetään paikat pois potkittujen tilalle.

      Henkilöstön määrä ei siellä talossa lisäänny se vaan vaihtuu...

      Huomaat kyllä kun olet 1 kk:n ollut opit ajattelemaan päivä kerrallaan huomenna voin jo olla pois potkittu.

    • Totuus Fonectasta?!

      Totuus Fonecta Mediasta työnantajana?!

      Todella ristiriitaisia kommentteja Fonectasta työantajana! Itse kaipaisin kipeästi infoa millaista Oikeasti on työskennellä Fonectalla mediamyyjänä? Onko kenelläkään kokemusta Tampereen Fonectasta? Millainen vaihtuvuus on? Ilmapiiri? Ovatko tavoitteet realistisia ja saavutettavissa? Miten paljon pitää soittaa päivässä? Ja jos jollakin olisi ihan oikeasti Faktatietoa, niin olisi todella hyvä homma!!
      Ja kuten tämän ketjun ensimmäinen kommentoi, minäkin haluaisin työpaikan, missä voisi olla pidempään. Onkohan Fonectalla mahdollista päästä talon sisällä parempiin hommiin, jos puhelinmyynti sujuu ja on vähän koulutustakin?!

      Vastatkaa ja jeesatkaa!

      Kiitos!!

    • Totuus Fonectasta?!

      Moi!

      Oletko saanut kysymyksiisi vastauksia, siis muuta kautta kuin täällä?!
      Itsellä on aivan sama tilanne, että pidempiaikaista työtä hakusessa ja Fonecta vakavassa harkinnassa.
      Olen kuullut/netistä eri foorumeilta lukenut hyvin ristiriitaista infoa Fonectasta.
      Pystyyköhän siellä olemaan edes vuotta töissä?

      T:Totuus Fonectasta

      • ei ikinä puhelimeen.

        Itse olin mutaman kuukauden. Ei ollut mun mun alaani. Firmana oli hyvä ja reilu. Varmasti viihdyt jos saat hieman tulostakin aikaan mutta se stressi puhelinmyynnissä on todella kovaa... Asiakkaat yksinkertaisesti ovat kypsiä kun soittoja eri firmoilta kymmeniä päivässä.

        Vaihtuvuus todella suurta, kuten yleensäkin puhelinmyynnissä. Jos tulosta ei yksinkertaisesti tule ja motivaatio ei ole kohdallaan niin kenkää tulee tottakai. Eihän tyhjästä makseta.

        Moni vaan yksinkertaisesti kypsyy ja sanoo itsensä irti kuten minä. Sen n. 1500€ pohjapalkan tekee nykyään ihan missä duunissa vaan jos viitsii töitä tehdä.

        Meillä pomot oli hyviä ja ilmapiiri ja työkaverit rentoja...


    • ha

      siivoojatkin tienaa enemmän 1600 e kuus kunnallisel

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      225
      3245
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      352
      2915
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      77
      1822
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1632
    6. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      10
      1480
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1443
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1426
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      456
      1328
    10. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1310
    Aihe