Varaisin ajan terveyskeskukseen, jotta saisin e-pillerit ja haluaisin kyllä samalla tietää, ettei ole sukupuolitauteja! :)
voiko yli 18 vuotias mennä tk:n gynelle vai lähettävätkö heti yksityiselle?
Paljon maksaa? Voiko maksaa samantien?
Mitä he tekevät siellä?
Lähettävätkö kotio kirjeitä jostain tuloksista?
voiko yli 18 vuotias mennä tk:n gynelle vai lähettävätkö heti yksityiselle?
Paljon maksaa? Voiko maksaa samantien?
Mitä he tekevät siellä?
Lähettävätkö kotio kirjeitä jostain tuloksista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehkäisypalstalle. Tk:ssa ei ole gynekologeja, eli yksityiselle jos gynelle haluat.
Terveyskeskuksissa ei ole varsinaisia gynekologeja, mutta terveyskeskuslääkärit tekevät kyseisen tarkastuksen. Eipä siellä mitään ihmeellistä. Ensin katsotaan onko kohdunsuu ok näkönen, lääkäri laittaa sormet sisääsi ja tunnustelee kohtua. Kohtu ja munasarjat saatetaan tarkastaa ultraäänellä sisältä päin. Lisäks otetaan papa-koe. Mikään ei satu, ainakaan jos kaikki on ihan normaalisti. Papa-testin tulokset lähetetään kotiin.
itse olen käynyt Terveystalossa gynellä, ja hinnaksi on yleensä tullut n. 80-100e, riippuen kokeista ja ajasta ym. Ja ainakin tuolla se maksetaan nimenomaan samantien paikanpäällä.
Jos kunnalliselta lähettävät yksityiselle, pitäis sillon saada halvemmalla.
Tämä on jo varmaan myöhäistä, mutta.. Itse olen käynyt aina tk:lla gynetarkastuksissa, jotka siis tekee yleensä terveyskeskuslääkäri. Olen käynyt 8 vuotta tk:lla ja koskaan ei ole laskua tullut, vaikka minulta olisi otettu papa ja/tai olen saanut lähetteen sukupuolitesteihin..