Maahantuojan kulutuslukemat ovat ihan Peeestä.
1.6 TDI Blue Motioni DSG kuluttaa taajama-ajossa 7.8 litraa vaikka maahantuoja lupaa alle 4.5 litran kulutusta.
Täysin harhaanjohtavaa markkinointia.
1.6 TDI Blue Motioni DSG kuluttaa taajama-ajossa 7.8 litraa vaikka maahantuoja lupaa alle 4.5 litran kulutusta.
Täysin harhaanjohtavaa markkinointia.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tiedä nyt sitten mistä olet tuon 7.8 litraa repinyt, sillä itselläni on Octavia 1.6TDI koneella ja kulutus taajamassa ~5 litran hujakoilla.
Nyt on noin alhaisista kulutuksista turha uneksia.
Onko DSG ? Ei ole mistään muualta revitty kuin kokemuksesta. Kaksi tankillista on ajettu taajama-ajoa rauhalliseen tyyliin, laskin just' keskikulutuksen 7,8 litraa sadalla. Tosi kuin vesi, suhteellisen vähän pysähtymisiä, joskin kone käy viileänä(keula ummessa).
Ensimmäinen virheesi on laskea kulutusta kahden tankillisen perusteella ja kovilla pakkasilla.
Toinen on että pakkaset lisäävät kulutusta reiluusti, joten miksi vertaat sitä valmistajan ilmoittamaa kulutusta joka on 20C lämpötilassa ilman mitään lisälaitteita käytössä ja dynamometrissä mitattu? Tuolla mitatulla kulutuksella ei ole mitään tekemistä tavallisen ajon kanssa.
Olen omistanut ainakin 10 Diesel Volkkaria eikä ainutkaan ole syönyt löpöä tähän malliin.
2.0 - 1.9 TDI-koneilla pääsee kaupungissa reippaasti alle kuuden minun ajoissa, mutta tällä BL 1.6 TDI DSG vetää kyllä reippaasti (7,8)ainetta. En ole mikään ensikertalainen näiden VW-dieseleiden kanssa puhun kokemuksesta. Olen ajanut kymmeniä vuosia VW-dieseleillä tämän auton kulutus on kyllä suurin mitä on ollut. Ainahan ne kyllä enemmän kuluttaa mitä ilmoitetaan, mutta näin paljon kun lyödään ehdolle niin kummastuttaa. Edellisillä autoilla on joskus päässyt jopa alle ilmoitetun. Täytynee alkaa kyseleen pajalta mikä vaivaa autoa vai vaivaako mikään?
Monessako on ollut hiukkassuodatin? Entä PTC vastus?
Monellako olet ajanut heti aluksi -30C pakkasilla?
Nykyisissä volsuissa on paljon eroa siihen mitä olivat vielä 5v sitten.
Vikaakin voi toki olla, mutta en vielä parin tankillisen perusteella huolestuisi. Aiemmat autot ovat aiempia autoja, ei nykyisillä pääse samaan mitä vanhemmilla dieseleillä, kun uusissa on niin paljon lisää lisälaitteita jotka lisäävät kulutusta - varsinkin pakkasilla.
Itsellä heittää renkaiden vuoksi kulutus jopa 1l/100km eli jos laitan alle kapeammat ja pienempää tuumakokoa olevat renkaat niin kulutus putoaa tuon vaikka nopeus ja ajoreitti pysyy samana.
ON ollut. Golf 2.0 TDI vm -06 / 1.9 TDI -03 / 1.9 TDI -00 / Eli tässä viimeisimmät Golfit mitä olen omistanut tällä vuosituhannella. Ei PTC-vastus pitäisi nuin paljon kulutusta nostaa. Kaikilla on ajettu nimenomaan kylmissa pohjoissuomalaisissa olissa. Renkaat ovat valmistajan suosituskoko.
Ei muuten ikinä jäätymisongelmia ole ollut koska olen aina käyttänyt viimasuojuksia.
Itsellä Polo 1.6 TDI Bluemotion Tchnolocy 2011 vuosimallia, jonka keskikulutus 3500 km matkalla 4.46 litraa. Kovat talvipakkaset nostaneet kulutusta, joten täytyy olla tyytyväinen kulutukseen. 3.7 litraan satasella luvataan tämän mallin keskikulutukseksi, alle nousu kulutuksessa näin talvella ok minulle.
Onko taajamaa mukana jos on niin minkäverran
Siis 1.9 tdi vm 2004.Ja paljon isompi auto?Onko polossa kylmä?
Ihme kyllä Polossa ei ole tarvinnut palella. Hyvin on lämpöä riittänyt -20 - 30 asteen pakkasilla. Polon kilometrit kertyneet: Taajama 10%, maantie 50% 80km alueella, moottoritie 40% 100km alueella .
Polossa on sisätilavuus huomattavasti pienempi kuin Touranissa, joten ei voi oikein verrata niiden lämpiämistä.
Touranissa toki pitäisi olla Webasto auttamassa lämpiämistä, mutta yleensä se kovilla pakkasilla reitailee.
Maantie ja moottoritie laskee tässä Polon tapauksessa paljon kulutusta vaikka pakkasia piteleekin.
lämpenis koko talvena.Testasin tuossa juuri ja taajamassa koneen lämmöt -20 pakkasessa puolessa tunnissa nousi vain vähän.Vaikka oli esilämmitys!
Juuri oli TM:n talvitestissä, että dieseleiden lisälämmittimet nostavat talvella kulutusta kymmenillä prosenteilla. Noilla mainoslausekulutuksilla voi pyyhkiä persettä. Pääasia, että saadaan alempia co2 lukemia.
Lisälämmittimet kielletään 2012. Ei ole sallittua käyttää webastoa ilman hiukkassuodatinta. Saa nähdä kielletäänkö myös vanhat asennukset.
Heh, kannattaisi lukaista saman testin kommentti bensa-autojen hiukkaspäästöistä ennen mussutusta lisälämppäreistä...
Niin kulutuskin pienenee litralla.
odottele lämpimiä kelejä ja opettele ajamaan taloudellisesti, niin kulutuskin pienenee huimasti.
Muuten oli justiinsa vi#¤%%¤en autoilijan kirjoitus paikallisessa lehdessä kun uusi DPF Verso vie dieseliä pari litraa enemmän kuin entinen. Onneksi hiukkasloukun lisäkulutusta ei huomioida kulutusluvuissa :)
Rouvalla on 1,6 tdi blue motion manuaali, kovilla pakkasilla -27 pääsi maantiellä n 90 nopeutta käyttäen 4,7 ltr kulutukseen. Taajamissa on kulutus ollu 5,7-6,2 ltr.
En oo tankkauksen yhteydessä kattonu paljonko heittää todelliseen.
Eikä muutamalla desillä varmaan oo maatakaatavaa merkitystä kokonaisuudessa. Tuo yli 7 ltr kulutus on kyllä kova..
Tervetuloa todellisen elämän pariin. Kulutuslukemiin ei kannata sen enempää katsoa vaan kokonaisuutta ja ajo-olosuhteita. Merkkiin katsomatta pätevät samat asiat joista kulutus muodostuu , ne asiat ovat auton paino=raskas kuluttaa enemmän koska massan nopeuden muutos syntyy poltettavasta aineesta. Koneen tilavuus =isompi kone vie useissa kylmä käynnistyksissä ja nykivässä ajossa enemmän kuin pieni. Se on niin yksinkertaista. Itsellä vei takavuosina 1.9tdi koneinen auto aika tarkkaan 10l /100km ja taas oli kanssa autoilijat epäuskoisia todellisen asian äärellä ,selitykseni kaikui kuuroille korville , autossa oli webasto ja käytin sitä paljon ,ajoni oli lyhyttä , auto kävi paljon tyhjäkäyntiä (vaikkei saakkaan lainmukaan mutta jospa ensin laitetaan isommat ongelmat kuntoon) ajo oli kyllä tasaista ja ennakoivaa siitä se 10l kulutus synyti.
Sitten tulee eri käyttötavat joiden seurauksena isokoneinen raskas auto vie saman kuin pikkukinneri ja syy ei silloin ole auton vaan sen heikoimman lenkin eli typerän kuskin joka polkee kuin viimeistä päivää ja mesoaa foorumeilla suurta kulutusta 30 miinus asteen pakkasessa lyhyessä pätkä ajossa agressiivisella ajotyylillä. Helppoa kuin nakkikioskin jonossa odottelu. Heinänteko on vaikea laji kokonaisuudessaa joten sitä sanontaa ei voi sanoa enää se on valheellinen sanonta.
Huomaa porinoistas ,että olet varmaan höyrähtänyt jehovalainen. Ensinäkään 1.9 TDI Volkkari ei kuluta missään olosuhteissa yli 6-litraa, ainoa jos käy vuorokaudet ympäri tyhjäkäyntiä.
Toinen paskanjauhanta on siinä,että iso moottori kuluttaisi vähemmän kylmäkäynnistäessä ja kylmäajossa, ei pidä paikkaansa.
Huomaa teksteistäs,että kokemus puuttuu ja massa ja kiihtyvyys vain viheltää kallos sisällä.Kiitos hyvistä ja viisaista tiedoistas.
Onkohan polo 1.2 vapaastihengittävä lämpiävyys hyvä?Tarkoitan jos pakkasilla vaikka tunnin roikassa niin pitääkö lämmöt heti vaikka 70 asteessa?