yritin msn.fi:stä mutta ei tunnu toimivan, täältä lösin 6 vuotta vanhan ohjeen ja linkin joka ei toiminut, joten: nmiten saan mesen tai sitä vastaavan linux-version jotta pääsen taas kirjoittelemaan ystävilleni?
meseä linuxiin?
etsivä ei löytänyt
19512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ams tai amsn
Yriti asentaa Windows ohjelmaa, oikeasti vitsi?
Joka distrossa on pikaviestinohjelma oletuksena asennettuna, ainakin niissä kymmenissä joita olen kokeillut, aMSN on kai eniten wintoosan vastaavaa muistuttava (löytyy pakettivarastoista, ei tarvi lähtee netistä etsiin). Pikaviestinohjelmia on linuxjakeluille ja Windowsille lukemattomia, sen kun valkkaa miellyttävimmän.
Eihän sitä voi tietää jos ei tiedä linuxista alkuun mitään. Olen minäkin aikoinani ladannut .exejä työpöydälle ja tapellut kun ne eivät asentuneet. Kirosin että vittu mikä paska tämä linuksi on!! ;D
Tosin kyseessä oli vuosi 2002 eikä silloin ollut mitään tällaisia palstoja tai foorumeita joista olisi voinut jotain kysyä. Tai no oli silloin jo Mikrobitin Purkki mutta siellä oli kai vaan windowsporukkaa. Nettiyhteys oli 33kbps lankamodeemi ja yhden ainoan kuvan lataaminen kesti 10 sekuntia kun data hurjasteli 4kt/s näytölle. Ubuntua ei ollut edes olemassakaan. Linuxin asentaminen vaati CD:n lisäksi buuttikorpun jolla pc käynnistettiin ja sitten lyötiin vasta asennusromppu sisään, nopeudella 1-2x.
Semmosta se oli joskus, tosi hankalaa kaikki, nykyään on aika helppoa.
Mutta ei naureta niille jotka aloittavat nyt, jokainen on siinä tilanteessa joskus ollut eikä se ole helppoa olla noviisina ja käsityskykynsä rajamailla. Mutta hienoa se on että ihminen ottaa itsestään niskalenkin ja kokeilee. Siis neuvomme mutta ketään ei saa vähätellä sen takia ettei tämä ole ehtinyt keräämään tietoa.
Paitsi jos sama tyyppi kyselee kolmannesa aloituksessa samaa asiaa vaikka hänet on jo ohjeistettu, silloin saa kyllä vähän riepotellakin ;) ainakin minun mielestäni. Tämä nyt ei liity siihen kuitenkaan.
>Tosin kyseessä oli vuosi 2002 eikä silloin ollut mitään tällaisia palstoja tai foorumeita joista olisi voinut jotain kysyä. Tai no oli silloin jo Mikrobitin Purkki mutta siellä oli kai vaan windowsporukkaa. Nettiyhteys oli 33kbps lankamodeemi ja yhden ainoan kuvan lataaminen kesti 10 sekuntia kun data hurjasteli 4kt/s näytölle. Ubuntua ei ollut edes olemassakaan. Linuxin asentaminen vaati CD:n lisäksi buuttikorpun jolla pc käynnistettiin ja sitten lyötiin vasta asennusromppu sisään, nopeudella 1-2x.<
Minä asensin eka linuksin v. 2000 ja sen tein CD-levyltä. Muuten olen samaa mieltä kanssasi.
Red Hat 5 ei mennyt cd:ltä, tosiaan. Eli yritin vanhentunutta jakelua joka kaipasi sitä floppya, nyt muistankin. Vuonna 2002 tosiaan linux jo meni ilman korppua eli buuttasi cd:ltä. Hyvin oikaistu, tänx.
Mutta verkkokorttien ja näytönohjaimien asetukset, ja äänikorttien, ne tehtiin tuolloin vielä monesti aika käsipelillä ;) Nyt kerneli tunnistaa automaattisesti mihin löytyy ajurit ja useimpiin löytyykin. Jotkut vempeleet sitten tarvitsevat sen firmwaren erikseen että toimivat. Mutta tilanne on silti totaalisesti erilainen kuin silloin kun minä noiden kanssa suttasin 2002.
Emesene on oma suosikkini. aMSN toinen ihan mukava. Sitten toki on pidginit, kopetet, empathyt ynm.
Linuxiin saa vain epävirallisia korvike mesejä, aidot eivät toimi.
Jouduin Pidginin testaamisen puitteissa menemään selaimella sinne Live ID -palveluun ja täytyy sanoa että siinä on homma kussut ja pahasti. Järkyttävä labyrintti nuo mikkiksen sivut..
Ai mihin ihmeen Linuxiin? Ja mikä ihmeen korvike?
Mikä käyttöjärjestelmä?
http://www.youtube.com/watch?v=tN3NN44kTLQ
kiitos kaikille avusta, tosiaan serkku laitto mulle linuxin ensimmäiseen koneeseeni ja olin saanu nettiyhteyden uuteen koneeseen, enkä tienny mistään linuxista muuta ku että sellanen on mulla koneella. nyt tiedän jatkossa taas enemmän :)
Pidgin on loista yleis im ohjelma. Siitä voi käyttää kätevästi facebook chat:ä kuin myös msn meseä, ja yhtäaikaa viellä. tilejä voi olla useita ja kaverit näkyy sulassa sovussa kaverilistassa.
Mistä linuxiin mese, jossa toimii webkamera? Käytän Linux Mint 11:aa.
aMsn ei toimi, ohjeita katseltu mutta ei siltikään.
Pidginissä ei voi käynnistää webkamera keskustelua.
Emesene ei toimi, ei kirjaudu sisään.
Apua!?!?
Kyllä kameran pitäs aMSN:ssä toimia. Ainakin Ubuntussa yhdistelmä toimii.
Avaa Tili-Asetukset-Muut alhaalla on ääni- ja kuva asetukset ja painike muokkaa- paina siitä.
miten voit vaittaa etta emesene ei toimi jos et ole edes kirjautunut sisaan?
Siis yritän kirjautua sisään, mutta se vain lataa ja lataa eikä näytä kontakteja
Väittäisin melkein, että yhdessäkään ei toimi tällä hetkellä videokeskustelut.. Toimivat kyllä aiemmin, mutta Microsoft muutti jotain systeemejä. joka rikkoi tuon ominaisuuden. Emesenen vanha versio ei enää edes yhdistä ja en pidä uudesta 2.x versiosta. Tämän vuoksi siirryin itsekin Pidginiin.