Tiedän tuttavapiirissäni nyt hieman mutkikkaan tilanteen. Vakituisessa parisuhteessa oleva ystäväni tuli syrjähypystä raskaaksi. Tilanteen tajuttuaan ystäväni kertoi miehelleen tapahtuneesta. Mies antoi anteeksi, ja päättivät kasvattaa lapsen yhdessä.
Lapsen biologiselle isälle ei ole tilanteesta kerrottu. Ystäväni näkee kyllä tätä miestä melko usein, koska työskentelevät verrattain samoissa ympyröissä. Tälle miehelle ystäväni uskottelee, että lapsi on hänen oman miehensä.
Neuvolassa he ovat kertoneet, ettei lapsen isä ole parisuhteen toinen osapuoli, ja että biologinen isä ei ole kiinnostunut roolista isänä.
Lapsi on nyt syntynyt, ja ystäväni mies aikoo lapsen adoptoida, jotta on myös laillisesti hänen isänsä.
Voiko noin vain tehdä? Eikö siinä poljeta aika raskaasti biologisen isän oikeuksia? Entä, jos biologinen isä haluaisikin osallistua, ja saa tietää totuuden myöhemmin? Onko hänellä adoption jälkeen enää mitään oikeuksia?
Isän oikeudet
3
304
Vastaukset
- -
adoptoida?
Mikä on tämän miehen ja naisen status? Ovatko he avioliitossa? - lkjlj
Miksi he kertoivat neuvolassa, että mies ei ole biologinen vanhempi, jos kuitenkin päättivät kasvattaa lapsen yhdessä? Muutenhan olisi riittänyt pelkkä isyyden tunnustaminen lastenvalvojalla (jos ovat avopari). Jos pari on sen sijaan avioliitossa, niin adoptiota ei tarvita. Aviopuoliso on automaattisesti isä, vaikka biologinen isä olisikin koku muu.
- hippuliii
Ei biologisella isällä ole valitettavasti mitään oikeuksia. Etenkin jos pariskunta on naimisissa, silloin ei kasvatusisän tarvitse edes adoptoida, vaan hänet merkitään automaattisesti isäksi.
Vaikka biologinen isä tietäisi olevansa isä, ei hän voi mitenkään auttaa asiaa, jos pariskunta on naimisissa
(lähde: http://www.hel.fi/hki/sosv/fi/Perheiden palvelut/perheoikeudelliset_asiat/perheoikeudelliset_asiat_kysytty )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811771- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160