Isän oikeudet

???

Tiedän tuttavapiirissäni nyt hieman mutkikkaan tilanteen. Vakituisessa parisuhteessa oleva ystäväni tuli syrjähypystä raskaaksi. Tilanteen tajuttuaan ystäväni kertoi miehelleen tapahtuneesta. Mies antoi anteeksi, ja päättivät kasvattaa lapsen yhdessä.

Lapsen biologiselle isälle ei ole tilanteesta kerrottu. Ystäväni näkee kyllä tätä miestä melko usein, koska työskentelevät verrattain samoissa ympyröissä. Tälle miehelle ystäväni uskottelee, että lapsi on hänen oman miehensä.

Neuvolassa he ovat kertoneet, ettei lapsen isä ole parisuhteen toinen osapuoli, ja että biologinen isä ei ole kiinnostunut roolista isänä.

Lapsi on nyt syntynyt, ja ystäväni mies aikoo lapsen adoptoida, jotta on myös laillisesti hänen isänsä.
Voiko noin vain tehdä? Eikö siinä poljeta aika raskaasti biologisen isän oikeuksia? Entä, jos biologinen isä haluaisikin osallistua, ja saa tietää totuuden myöhemmin? Onko hänellä adoption jälkeen enää mitään oikeuksia?

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      adoptoida?

      Mikä on tämän miehen ja naisen status? Ovatko he avioliitossa?

    • lkjlj

      Miksi he kertoivat neuvolassa, että mies ei ole biologinen vanhempi, jos kuitenkin päättivät kasvattaa lapsen yhdessä? Muutenhan olisi riittänyt pelkkä isyyden tunnustaminen lastenvalvojalla (jos ovat avopari). Jos pari on sen sijaan avioliitossa, niin adoptiota ei tarvita. Aviopuoliso on automaattisesti isä, vaikka biologinen isä olisikin koku muu.

    • hippuliii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe