Rivitalo-osakkeen myyntijutut

Pariskunta lapsineen tulee keskustelemaan myynnissä olevasta asunnostamme. Aiomme myydä ilman välittäjää. Mitä tärkeitä seikkoja pitää huomioida näin alkuunsa? Hinta on alustavasti sovittu. Entä mitä sopimuksia pitää/ei pidä tehdä?

Tilanne on klassinen, meidän löydettävä uusi koti ja heidän myytävä omansa.

Kiitos jos neuvot.
5606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • kiitos

    Äänestä

myytäisiin niin möisin melkovarmasti itse. Näin ovat naapuritkin tehneet hyvällä mesteyksellä.
Mutta jos ainoa tietosi kaupankäyntiin on se hinta niin ehkä kannattaa harkita välittäjää. Olet hivenen myöhässä tiedonkeruussa mikäli kaupanteko on jo meneillään. Kannattaa soitella kaikille tutuille ja tutuntutuille jotka tehnyt asuntokauppoja. Perustietoa saa myös pankista. Mikäli tunnet jonkun välittäjän hyvin niin hän ehkä antaa pienen oppitunnin asuntokaupasta. Netistäkin saa aika paljon tietoja mm. kauppasopimusophjia missä perusasiat ilmoitettu. Näitä voi sitten muokata keräämiensä tietojen pohjalla.

"""Tilanne on klassinen, meidän löydettävä uusi koti ja heidän myytävä omansa.""

Olen hivenen eri mieltä. Tuo tilanne oli klassinen 20 vuotta sitten kun ihmiset jäivät kahden asunnon loukkuun. Nykyään pyritään myymään vanha ensin pois ja jos pakko niin asutaan vaikka hetken vuokralla tai sululaisilla kunnes uusi löytyy. Jos tämä perhe tulee sopimaan kauposta nyt ja sen perusteella menette ostamaan uuden niin riski että esim. tämän perheen rahoitus ei onnistukkaan.

Äänestä

Jos haluatte ottaa varman päälle, niin seuraatte nyt ahkerasti markkinoita. Annatte heidän saada myydyksi ensin ja sovitte, että teillä on kaupan jälkeen 3kk aikaa luovuttaa asunto. Etsitte itse sopivaa asuntoa kuumeesti ja tarjoatte vasta sitten. Jos käy niin huonosti, että ette löydä sopivaa, niin menette vähäksi aikaa vuokralle ja etsitte RAUHASSA teille sopivaa asuntoa. Toki muutto turhaan muuttelu voi harmittaa, mutta saa ainakin nukkua yönsä rauhassa tällä järjestelyllä ja ei tule kiireisen aikataulun takia ostettua "ei niin hyvä" kohdetta.

Äänestä

Rivitalo osakkeen myynti
Jutut
Jotkut myy pyykkinarulla saunassa on katon rajassa kuivaus narut.
Jotkut jättää vaateita, jotkut ei.

Verhoista tuuletus aloitetaan
Mankeli

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rivitalo-osake kirjoitti:

Pariskunta lapsineen tulee keskustelemaan myynnissä olevasta asunnostamme. Aiomme myydä ilman välittäjää. Mitä tärkeitä seikkoja pitää huomioida näin alkuunsa? Hinta on alustavasti sovittu. Entä mitä sopimuksia pitää/ei pidä tehdä?

Tilanne on klassinen, meidän löydettävä uusi koti ja heidän myytävä omansa.

Kiitos jos neuvot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu