Silja Terminaalista Götgatanille?

stokis

Heippa! Olisi tarkoituksena päästä helsingin siljan terminaalilta götgatanille. Miten tämä onnistuisi helpoiten? Liikkuisimme mieluiten metrolla. Olisi ihanaa jos joku osaisi neuvoa tarkalleen miten päästä sinne ja takaisin (metron nimet ja pysäkit millä jäädä pois):)

5

1096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maarit-

      Hei, Siis Helsingin Olympiaterminaalissa menet Silja Linen laivaan, joko Silja Serenade tai Silja Symphony. Ne lähtevät joka päivä kello 17.00 suomen aikaa. Valitsemamanasi päivänä lähtee aina jomki kumpi. Niillä ensin Tukholman Värtan terminaaliin. Siinä sitten kuljet pitkin korkeaa ja avaraa Promenadea Silja Serenadella tai Silja Symphonylla.

      Kun tulet Tukholmassa siihen Värtanin satamaan niin siitä on lyhyt kävelymatka Gärdet-metroasemalle, Tukholmassa oikeasti Tunnelbana eli merkitty sinisellä isolla T-kirjaimella. Matka Siljan terminaalista Gärdet-asemalle on vajaat 500 metriä. Sinne menee etenkin laivan saapumisen jälkeen paljon ihmisiä, joten vain seuraat heitä.

      Ensin ilmasiltaa pitkin ja sitten pienen Suomi-Puiston läpi ja jatkat isoa katua oikealle noin 100 metriä ja heti eneimmäisestä kulmasta käännyt vasemmalle mäkeä ylös ja siinä noin 100 metrin päässä sitä katuaon sen Gärdetin sisäänmeno aukko.

      Kätevin tapa ostaa metrolippu on ostaa laivan infosta sellainen rämsa, eli lippu-liuska, jossa on useampi matka valmiina. Ne ovat voimassa pitkään, ilmeisesti noin vuoden ja niitä voi käyttää sitten tarpeen mukaan. Niistä liuskoista vain sitten siinä kun tulet asemalle niin virkailija leimaa siitä liuskasta sitten tarpeellisen määrän niitä paikkoja. Ei tarvitse sitten turhaan siinä aseman lippuluukulla ihmetellä.

      Siitä Gärdetistä pääsee sujuvasti metrolla eteenpäin. Kun menet portaat alas niin ota vasemmanpuoleinen raide ja hyppää ensimmäiseen asemalle tulevaan junaan. Niitä junia tulee noin 8 - 10 minuutin välein, joten keskimääräinen odotus aika on noin 4 - 5 minuuttia.

      Sitten menet neljä pysäkkiä sillä junalla ja jäät pois asemalla Gamla Stan tai viisipysäkkiä ja jäät pois asemalla Slussen. Matka aika metrolla Gärdetistä nille asemille on noin 10 - 15 minuuttia.

      Näihin aikoihin ai kannata kenenkään puuttua sen kummemmin koska ne ovat riippuvaisia, jos tulee joku ennalta arvaamaton pysähdys tai jotain matkalla. Kerron vain siksi, että kysyjä saa käsityksen miten nopeassa tahdissa liikutaan.

      Sitten Gamla Stanissa tai Slussenissa nouset junaan joka edessä lukee joko Farsta Strand, Hagsätra tai Skarpnäck. Ja jäät Slussenin jälkeisellä pysäkillä , joka on Medborgarplatsen pois. Siinä ihan vieressä on etsimäsi Götgatan. Tuossa yhdessä vaihtopisteessä, joko Gamla Stanin tai Slussenin asemalla voit vielä kysymällä joltakin varmistaa pääseväsi oikeaan junaan.

      Silja Linelta Tukholmassa Götgatanille kaikenkaikkiaan käveltävää ei kerry kuin vain se noin 500 metriä, lopun ajat junalla noin 15 minuutissa. Talvella hyvä pointti kun Tukholmassa tuulee aina kylmästi kun vesistöjä on joka puolella niin kävely ulkona siellä on aika kylmää ja kasvoihin ottavaa.

      Takaisin päin sitten pääset helposti metrolla T-Centraletiin ja siitä sitten aikanaan taas metrolla Gärdetiin (nouse metroon jonka edessä lukee Ropsten). T-Centraletin ja Gärdetin välissä on kaksi pysäkkiä ja juna ajaa sen matkan noin 6ssa minuutissa. Sitten tuttu lyhyt kävely Gärdetistä takaisin laivaan ja siinä se. Helppoa kuin heinänteko.

      Oikein hyvää matkaa Sinulle.

      PS. Anteeksi tuo ehkä hiukan hassulta kuulostava ensimmäinen kappaleeni vastauksessani. Kysyit vain niin ihanasti reittiä Helsingin Siljan terminaalista Götgatanille

      • SlussenSlussen

        Slussenin metroasema on sekin ihan Götgatanilla, eli Slussenin jälkeen ei mitään vaihtoja tarvita.


      • stokis

        hienoa kiitos näin tarkasta kuvauksesta! kyllä nyt luulisi löytävän perille :)


    • vaan slussenille

      http://sl.se/Global/Pdf/Kartor/vTub_karta.pdf
      http://sl.se/scripts/kartor-geografiska/7510.Innerstan.2010.html
      http://sl.se/scripts/kartor-geografiska/7521.Soderort.2010.html
      http://sl.se/scripts/kartor-geografiska/7523.Norrort.2010.html
      http://kartor.eniro.se/

      Gärdetistä punaisen linjan Metrolla Slussenille, jos Götgatanille vanhan kaupunginpuoleiseen päähän olet menossa.
      Jos menet muualle, niin Slussenilla vaihto vihreän linjan etelään päin menevään metroon ja seuraavalla (Medb.) tai sitä seuraavalla pois (Skanst.) kts metrokartta pdf.

      Paluumatkalla Röpsteniin menevään metroon ja Gärdetissä ulos. Jos menee ohi, niin Röpstenistäkään ei ole pitkä matka paatille.

      • Bussinussi

        ..pääset näin, että otat Siljan satamasta punaisen bussin numero 76. Se lähtee ihan siitä sataman edestä kulkevalta kadulta. Bussin keulassa lukee Hammarby Strand. Sen jälkeen tönötät bussissa parikymmentä minuuttia ja kun huomaat vasemmalla puolella kuninkaan linnan niin jäät parin pysäkin päästä pois. Ei ole niin markan päälle. Siitä sitten katsot pysäkin kartasta kumpaan suuntaan kävelet ja 100 metriä niin olet Götgatanin alussa tai lopussa- riippuu miten ajattelee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      65
      5791
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      26
      4696
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      120
      3717
    4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      5
      3550
    5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      63
      3520
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      67
      3407
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      99
      2754
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      83
      2622
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      23
      2542
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      2000
    Aihe