Onko kenelläkään kokemuksia iloq systeemistä, toiminta varmuudesta,hinnasta yms.
Oven lukko
L.Ukko
111370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Moi
On kokeiltu ilog privusta ja en suosittele.
Jollakin tavalla ammattimurtautuja tulee läpitte.
Luultavasti joku heikkous niissä ohjelmointiavaimissa.
Hintaa peruspaketilla oli 330 euroa.
Sinänsä muuten toimii kuten lupaileekin ja varmaan jossakin käytössä ihan päteväkin.
Sitä S10 en ole kokeillut koska siinä pitää ostaa se lisenssi.
S10 peruspaketti ohjelmointilaitteen kanssa maksaa noin reilut 700 euroa.
Vai että jollakin tavalla ammattimurtautuja tulee läpitte ja sen vuoksi et suosittele vaikka olet kokeillut. Mitä lukkoa sitten suosittelet mistä ammattimurtautuja ei tule läpi. Ammattilainen tulee mistä tahansa lukosta läpi, kai ymmärrät sen?
Miten siis perustelet, että ammattimurtautuja tulee läpi ja mikä heikkous siis ohjelmointiavaimissa on? Vai sanoiko naapurin Martti, että oli kuullut ja arvelisi itsekkin että heikkoja ovat juu.
Noiden mekaanisten sylinterilukkojen heikkous on se että ne on suhteellisen pinassa, koska avaimen pitää olla suhteellisen lyhyt. Jos vaikka vertaat nomaaleihin kassakaapin oviin niin niissä on avain ihan eri tasoa kun noissa sylinterilukoissa.
Suosittelen esim uutta Abloy Control (se on nyt ovessa) tai sitten lukijatyyppistä lukkoa näyttää käyttävan työnantaja. Sen lukijan voi upottaa nykyään oven tai seinän sisään sitten että murtautuja ei tiedä sitä. Sen sijaan mitään mekaanista pesää ei pidä pistää jos ei halua kavereita vierailemaan.
No onhan toi Ilog privus parempi kun noi mekaaniset lukot jota myydään.
Minä voin myydä oman privuksen pois ihan koska vaan ja saa kaikki avaimet mukana mitä paketissa tuli. Saman hintaa saa sen ulkopuolen helankin.
Abloy Control+ ja erilaisten koodilukkojen/lukijoiden ostajista 95% laittaa vähintään yhteen oveen myös avainpesän mahdollisten häiriöiden/ilkivallan vuoksi. Kyseiset järjestelmät eivät siis vähennä murtoja. Varsinkaan koska yleisin murtotapa on rikkoa ikkuna ja avata ovi sisäpuolelta. Kyseisten lukkojen kustannukset myös nousevat niin korkeiksi, että kunnolliset hälytyslaitteistot asennuttaa jo lähes samaan hintaan. Lukot ovat vain rehellisiä varten. Jos ammattimies haluaa mennä kotiisi niin hän vain menee.
Suojauksen pitää olla monitahoista. Kunnollinen lukitus, hälytysjärjestelmät, kuorisuojaus (ikkunat rakenteet vahvoja) ja lisäksi vielä arvokas omaisuus uudelleen kuorisuojattua, kassakaapit ja säilytysholvit. Silloin hälytys on jo lauennut kun uloin kerros on murrettu.
Itsellä ollut omakotitalossa noin puolivuotta ja toimineet moitteettomasti. Kerran ohjelmoitu uudelleen kun kouluikäinen poikamme hävitti avaimensa. Sillä hetkellä olin tyytyväinen valintaani vaikka ostohetkellä vähän epäilytti korkea hankintahinta.
Tuolta www.lukkokauppa.com osoitteesta ainakin löytyy tuotteet ja hinnat
Kohta pari vuotta nyt ollut meillä käytössä ja hienosti pelaavat. Rakennettiin naapurin kanssa samoihin aikoihin ja minä laitoin iilogit ja se mustaperäset abloyt. Kerran käynyt jo ainakin lukkoauto sillä pihassa. Avain tais olla hukassa. Mulla ei tuu siitä enää ongelmia, joten tyytyväinen olen ollut sijoitukseeni. Ja mun avaimista on kenenkään turha ottaa kuvaa, siitä ei meinaan tehä suutareissa sun muualla mitää kopioita.
S10 vai Privus? Privus ilmeisesti sulla käytössä.
Valitettavasti lukkoliike ei Ilogia suosittele, koska ei pääse laskuttamaan työstä mitään.
Asiasta henk.koht kokemus tältä viikolta.
Halapa ja hyvä. Luuta oven pääle. Vielä meilä toimii.
Varman lukon pitää olla sellainen kuin esim autoissa jo on eli käytät esim sormuksessa olevalla kädellä vaikka seinässä olevaa tiettyä kohtaa jossa on tunnistin kosketusta ei tarvita. Ja koska taloissa on yleensä kaksi ovea niin harvemmin molemmat menevät epäkuntoon yhtäaikaa." Vara avain" voi olla upotettuna esim. vaikka johonkin pihakoristeeseen. Ovista löytyy vain ns. valelukkopesä.