ubuntu ja verkkolevy

roskapostirobotti13

Asiana olisi seuraavanlainen pulma: Jos liitän verkkolevyn wlan reitittimeen ja asennan läppäristä käsin ubuntu live-cd:ltä ubuntun verkkolevylle, niin onko mahdollista buutata tietokone network bootilla tähän ubuntuun joka on asennettu verkkolevylle?
En ole vielä ostanut mitään, joten haluaisin tietää onko tämä edes periaatteessa mahdollista. En tiennyt pitäisikö tämä laittaa Linux vai kovalevy puolelle, mutta laitoin tämän nyt tänne. Kiitos!

5

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zjm7vF

      Verkkolevyillä on jo valmiiksi käyttöjärjestelmä. Useimmiten joku sulautettu Linux tai BSD. Arkkitehtuurina niissä usein on PowerPC, MIPS tai ARM. PC:lle tarkoitettu Ubuntu ei siis käy. Debianeita kyllä olen kuullut asennetun. Debianista löytyy versiot noille arkkitehtuureille.

      Mikäli haikailet jotain levyttömiä päätesysteemeitä niin kannatta tutustuminen aloittaa vaikka tästä.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Linux_Terminal_Server_Project

      • roskapostirobotti13

        Kiitos! Tuo LTSP vaikutti kiintoisalta ratkaisulta. Sen voisin toteuttaa vaikka vanhalla nurkassa pyörivällä läppärillä, joka on ihan tarpeettomana. Siihen onkin jo Kubuntu valmiiksi asennettu.


    • ..............

      Ubuntun asennus ei asenna sinne verkkobuutissa tarvittavia ohjelmia, lisäksi "normaali"verkkolevy ei osaa ajaa tuossa tarvittavia palveluita. Joissain kehittyneemmissä verkkolevyissä löytyy tarvittavat ominaisuudet mutta hintaa on sitten myös ihan riittävästi.

      "Fiksuin"/edullisin tapa on tehdä jostain vanhasta PC-koneesta palvelin joka jakaa levytilaa verkkoon ja pyörittää network bootissa tarvittavia palveluita. Joku 600Mhz romu riittää hyvin jakamaan tiedostot ja pyörittämään tarvittavia palveluita useammalle clientille eli "ilmainen" kone, levytila noille verkosta buuttaaville voi olla myös ulkoinen tai verkkolevy kunhan sisäisellä on tilaa serverin omalle käyttikselle (muutama giga).

      Googlella löytyy useampia hyviä oppaita verkkobuuttiin ainakin englanniksi, ehkä suomeksikin.

      • keksa1

        kovin useassa läppärissä ei ole verkkoboottia ollenkaan.

        Yksi mahis joka toimis ois että sulla on VirtualBox tai VMWare-palvelin lähiverkossa ja boottaat läppärin rompulla tai usbitikulla virtuaalikoneeseen, jonka rompulla oleva boottisofta osaa hakea lähiverkosta läppärille.

        Kun poistat rompun läppäristä, niin se boottaa taas omaan käyttikseensä


      • roskapostirobotti13
        keksa1 kirjoitti:

        kovin useassa läppärissä ei ole verkkoboottia ollenkaan.

        Yksi mahis joka toimis ois että sulla on VirtualBox tai VMWare-palvelin lähiverkossa ja boottaat läppärin rompulla tai usbitikulla virtuaalikoneeseen, jonka rompulla oleva boottisofta osaa hakea lähiverkosta läppärille.

        Kun poistat rompun läppäristä, niin se boottaa taas omaan käyttikseensä

        Entäs jos haluaisinkin asentaa Ubuntu Studion ulkoiselle kiintolevylle? Netissä löytyy tähän ohjeita, ja enköhän itsekkin osaa räplätä... mutta olisiko kiintolevyjä mitä voisitte suositella tähän?
        Ajattelin esim. tätä: http://www.markantalo.fi/product/tietotekniikka/kiintolevyt/IOMEGA1TBSEL/iomega-1-tb-ulkoinen-kiintolevy?scid=1984 saa ehdotella ja hintahaitari olisi jotain max. 100€ Tila riittäisi ihan 500 gb
        levylläkin. Ei kai tuolla rahalla paljoa saa, mutta jos jonkinlaisen levyn hankkisi, koska pitäisi nyt saada Studio
        "täys-asennettua" *ulkoiselle* levylle. Ajatuksia ja ehdotuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8018
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3842
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1290
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1123
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      30
      1057
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      840
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      752
    Aihe