Tyhmänä kysyy hän

oåwutowuertoureoutoe

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuru-y

      Ei tarkoita. Jos sinua ei ole merkitty Nokian osakasluetteloon osingonmaksun täsmäytyspäivänä - esim. tulet järkiisi huomenna, myyt Nokiat ja ostat sen sijaan jotakin nousutrendissä olevaa osaketta jonka kurssinousu sinänsä jo kuittaa moninkertaisesti Nokian senttiosingot - et saa osinkoa, siis Nokialta. Tosin saat kenties muhkeata osinkoa tuolta viisaasti Nokian sijaan ostamaltasi osakkeelta.

    • Suunnitelma B

      Jos et enää tee osakkeillesi mitään ennen yhtiökokouspäivää, omistat ne vielä täsmäytyspäivänäkin. Silloin myös saat osingon, paitsi jos yhtiökokous päättää olla jakamatta osinkoa. Yleensä hallituksen esitys osingoksi menee läpi sellaisenaan, mutta on tässä viime vuosina ollut aina jokunen yhtiö, jossa suunnitelmat muuttuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3188
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3015
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      49
      2896
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2187
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2071
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      976
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      950
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      934
    Aihe