Koirien luonteesta ja ajattelusta

Starshines

Olen lukenut usein tietoa eri rotujen luonteesta. Etenkin minulle on jäänyt hieman epäselväksi esim. itsenäinen, vetäytyvä, oman arvonsa tunteva ja muut tällaiset.

Jos koirarotu on itsenäinen: saan kuvan, että se ei ollenkaan välittäisi ihmisistä/omistajastaan ja pitäisi noita vain häiritsevänä.

Oman arvonsa tunteva: saan kuvan että se ikäänkuin halveksuisi omistajaansa sekä muitakin eläinlajeja ihmisiä, ja tällaista.

Voisiko joku korjata käsitykseni?

10

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aggros

      Itsenäinen koira: Esim metsästyskoirat. Itsenäinen koira ei vaadi koko ajan omistajan huomiota. Se keksii tekemistä itselleen, oli omistaja vieressä tai ei. Sille on omat tavarat tärkeitä ja se saattaa nukkua esim. olohuoneessa yöt, kun taas seurallinen koira nukkuu makuuhuoneessa lähellä ohjaajaansa.

    • vilin muisto

      Itsenäinen koira on se, joka kuuntelee omistajaansa silloin kuin huvittaa. Paremminkin käskee kuin kuuntelee, ei siis koko ajan pomota vaan haukahtaa kun haluaa pihale, sisällä ollessa menee toiseen huoneeseen kuin ihmiset, tönäisee kissan tieltään, ei tervehti kotiinpalaajia kuin kotkeintan viiden sentin hännän heilauksella ja kävelee ohi.
      Oman arvonsa tunteva koira loukkaantuu syvästi komennosta. Se ei mene maahan käskystä ja jos pakotetaan, niin sitten ei nouse kuin nostamalla. ei piittaa Tänne-käskystä, mutta ei myöskään rähjää muille koirille, ei sovi arvolle haastaa riitaa ainakaan pienemmille, vaan ohi mennään nenä pystyssä.Ja höntä pystyssä! Halveksuntaakin koira osoitaa, esin kusemalla ruokaan josta ei pidä, tai raapaisemalla takajaloilla mahtailumerkit ohimenevän otuksen suuntaan. Ylpeä koira kiellon( vaikka vain pystyyn nostettu sormi ja hiljaa sanottu ei) saatuaan poistuu huoneesta ja jopa paukuttaa ovia mennessään, potkasee kiinnipäin tai iskee käpälällä kahvaa jotta aukeaa. Ja murjottajaa saa lahjoa makupalla tai jökötys esin saunassa tai sohvannurkassa kestää tunteja.

    • esim. collie

      Ei haasta riitaa, ei provosoidu räksyttäjistä ja riidanhaastajista, ei kulje häntä pystyssä kuten edell kirjoittaa vaan ylväänä, oman arvonsa tuntevana (positiivinen asia, ei negatiivinen), tietää olevansa fiksu ja upea olematta kuitenkaan ylpeä, se ei alennu räksyjen tasolle, sen ei tarvitse.

      Jokainen tietysti ajattelee näistä asioista omista lähtökohdistaan, siksi sinäkin ehkä halveksuntana...? Mutta jos tutustut rotuun enemmän, niin nuo lauseet kyllä aukeavat.

    • Itsenäinen,riippuu kuinka itsenäinen viimekädessä.Riippuu osaltaan rodun käyttötarkoituksestakin.
      Missä määrin itsenäinen eli mitä enemmän,sen enemmän pystyy olemaan ilman "johtajan" läheisyyttä ja myöskin itse kontaktia hakee.Kasvatus,saati koulutusmielessä hyvin haasteellisia.Varsinkin jos haluaa mahdollisimman hyvää hallintaa.

      Oman arvonsa tunteva.Minusta enemmänkin inhimillistävä määrite.Ei niinkään koiralle sopiva.Varsinkin kun mitä kummallisimpia näkemyksiä tuosta ihmisillä tuntuu olevan...

    • ylväs ja valpas II

      mukainen koira. Sen olemus on ylväs (ei siis ylpeä), koira tietää arvonsa, tietää kuka/mikä se on (olematta ylpeä), se on valtavan älykäs, valpas (tarkkaavainen). Katsokaa niitä (rodunomaisia koiria siis) liikkeessä ja toiminnassa, niin tuota ei tarvitse edes kysyä.

      Minkä muun rodun määritelmässä muuten lukee oman arvonsa tunteva?

      • hdv7863t8u

        En muista, lukiko venäjänvinttikoirankin. Nyt en voi tarkistaa, sillä koneeni tilttaa rotumääritelmien sivuilla ja muutenkin helposti.


    • opeopettaa taas

      Mielenvikaisten rotujen käyttäytymistä kuvaava sanasto on oma taiteenlajinsa, joka ohittaa laajuudessaan kiertoilmaisutermistön jota käytetään puhuttaessa kauniisti keski-ikäisistä naisista (nk. aikuinen nainen -höpinät). Kysymäsi termit tarkoittavat:

      1) Itsenäinen= juro murjottaja, ärhentelee mielellään muille koirille, vieraiden kauhu
      2) Vetäytyvä= salakavala näykkijä, ihmisvihaaja pahimmasta päästä, ei lapsiperheisiin
      3) Oman arvonsa tunteva= laumanvartijaluonne ts. rakki pahimmasta päästä, täytyy kytkeä kettingillä sisätiloissakin

      • luomuhurtta

        itsenäinen ja oman arvonsa tunteva koira (esin suomenpystykorva ja karjalan karhukoira) on helppo koira sille joka ei vaadi koiraltaan matelevaa nöyryyttä. Koira ei pyöri jaloissa koko aikaa, asuu vaan talossa kuten muutkin perheenjösenet, menee pihalle, jos saa ovet auki, tai esittää pyynnön, tulee pöydän viereen ruoka-aikaan, makailee olkkarissa teillaa katsomassa tai vahtii pihamaata omissa oloisaan, haukahtaa kun tahtoo sisälle, valitsee itse nukkumapaikkansa, usein eri huoneesta kuin ihmiset, Yksinkertaisesti, elää omaa elömäänsä kuten muutkin perheessä. ei vain saa jääkaappia itse auki!


      • ihanakoira
        luomuhurtta kirjoitti:

        itsenäinen ja oman arvonsa tunteva koira (esin suomenpystykorva ja karjalan karhukoira) on helppo koira sille joka ei vaadi koiraltaan matelevaa nöyryyttä. Koira ei pyöri jaloissa koko aikaa, asuu vaan talossa kuten muutkin perheenjösenet, menee pihalle, jos saa ovet auki, tai esittää pyynnön, tulee pöydän viereen ruoka-aikaan, makailee olkkarissa teillaa katsomassa tai vahtii pihamaata omissa oloisaan, haukahtaa kun tahtoo sisälle, valitsee itse nukkumapaikkansa, usein eri huoneesta kuin ihmiset, Yksinkertaisesti, elää omaa elömäänsä kuten muutkin perheessä. ei vain saa jääkaappia itse auki!

        Kiinanpalatsikoirat ovat omanarvontuntoisia ja itsenäisiä.

        Pekingeesi on luonteeltaan itsepäinen ja rohkea, ja vahtikoirana se on hyvä. Arkuus tai aggressiivisuus eivät kuulu sen luonteeseen. Se on yhden ihmisen koira joka uskoutuu omistajalleen. Pekingeesi ei mielistele tai palvo, mutta osoittaa ymmärrystä ja lojaaliutta ihmistä kohtaan. Pekingeesi on hyvin itsenäinen ja omanarvontuntoinen. Vaikka kiinanpalatsikoira puolustaa omistajaansa uskollisesti, se ei ole missään nimessä vihainen. Se on hyvin ihmisläheinen ja lempeä otus, joka sopii täydellisesti seurakoiraksi.


    • aöksf

      Se on taas vaikea sanoa mitä nuo termit tarkoittaa! Meillä on airedalenterrieri, joka rotumääritelmän mukaan on itsenäinen rotu, mutta EI TODELLAKAAN ärise tai muuten ärhentele. Tervehtii ylitsevuotavan iloisesti kun tullaan kotiin ja muutenkin haluaa huomiota ja kuuntelee (mutta aina ajoittain silloin kun itselle sattuu sopimaan). Itsenäisyys näkyy ehkä parhaiten siinä että airis pärjää hyvin yksin kotona, ei ulise ja oppi muutenkin nopeasti olemaan itsekseen. Ja kuten edellä mainittiin, itsenäisenä menee myös yöksi nukkumaan esim. olohuoneeseen (joskus nukkuu vieressä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      64
      1216
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe