Paljonko tarvitsee säästää?

Reppu ja reissumies

Ajattelin säästää rahaa noin kuukauden pituiseen thaimaan matkaan. Tarkoitus olisi kierrellä eli reppureissata maata ristiin rastiin. Paljonko pitää säästää rahaa lentoihin, ruokaan, majoituksiin ja kaikkeen muuhun tarpeelliseen?

4

443

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säästösumma

      Koko budjetiksi lentoineen ja siellä olekeluun suosittelen 4 000 €. Voit syödä edullisissa muovituolikuppiloissakin ainakin kerran päivässä ja nauttia yhden Singha-oluen.

    • 4+5

      Arvioisin että kannttaa säästää ainakin niin paljon kun epäilet lentojen, asumisen ja ruoan maksavan kuukauden ajalta. Lisäksi olisi ehkä hyvä säästää hieman ylimääräistä itsensä hemmoitteluun, takseihin ja ylättäviin menoihin.
      Mikäli säästää vähemmän tulee varmasti ongelmia siinä vaiheessa kun rahat loppuvat. Liikää säästäneenä ongelmia taas tuskin tulee.

      • en lähtisi

        Itse en kauheasti kiertelisi kuukauden loman aikana. Se on kuitenkin varsin lyhyt aika tutustua thaimaahan. Menee juoksemiseksi, ja jää oikeat näkemykset ja kokemukset kokematta,, vaikka digikameran filmirullat täyttyiskin :). Pikemminkin kannattaisi ottaa joku pää kohteeksi, ja sieltä sitten tehdä pistoretkiä jos aihetta ilmenee. Rahaakin säästyisi, ja näkisikin jotain muuta kuin junan ikkunaa.
        mut tonnniviikossa on aika maltillinen budjetti jos vaihtaa paljon maisemaa.

        Mut hyvää lomaa kuitenkin


      • ripo49
        en lähtisi kirjoitti:

        Itse en kauheasti kiertelisi kuukauden loman aikana. Se on kuitenkin varsin lyhyt aika tutustua thaimaahan. Menee juoksemiseksi, ja jää oikeat näkemykset ja kokemukset kokematta,, vaikka digikameran filmirullat täyttyiskin :). Pikemminkin kannattaisi ottaa joku pää kohteeksi, ja sieltä sitten tehdä pistoretkiä jos aihetta ilmenee. Rahaakin säästyisi, ja näkisikin jotain muuta kuin junan ikkunaa.
        mut tonnniviikossa on aika maltillinen budjetti jos vaihtaa paljon maisemaa.

        Mut hyvää lomaa kuitenkin

        Olin kaksi vuotta sitten kuusi viikkoa Thaimaassa ja viikon Kampotzeassa poikani kanssa.Lennot maksoivat n.800 e per pää.(halvemmallakin toki pääsee).Mitään majoitusta emme olleet varanneet etukäteen.Aika oli tammi-helmikuu.Ensin viikko Bangkokissa,sieltä junalla Hua hiniin muutamaksi päiväksi,bussilla Koh Lantalle,Ao nang,Phang na,takaisin Bankokkiin,bussilla(valtion) Kampotzean rajalle,taksilla Siam riapiin,Phompen,Shinakville ja sieltä takaisin Thaimaahan Koh Changille,missä olimme viikon.Ja takaisin Bangkokkiin.Yöpyminen maksoi useimmiten n.10 e ,joskus vähemmänkin siis yhteensä.Ei se luksusta ollut ,mutta kelpasi meille.Valtion busseilla matkustaminen on halpaa ja toimii.Ruokaa saa katukeittiöistä alle euron ja se on todella hyvää ja tuoretta.Oluttakin tuli juotua ja muutakin,pari kertaa hieronnassa,muutama järjestetty snorklaus y.m. matka,vaateostoksia etc.Matkavakuutukseen sata e,mikä on ihan must.Itse jouduin sairaalaan pariksi päiväksi ,kun nenästäni alkoi vuotaa verta eikä lakannut millään.Sairaala (Bangkok-Phuket) veloitti 2200 euroa vakuutusfirmalta(eurooppa,voin suositella,sain jopa 85 e takaisin menetetyistä lomapäivistä ja sairaala yksityishuoneineen oli Sheratonia vastaava lukaali)Eli matkabudjettini oli reilusti alle 2000 e.Jos paikalta löydät kaverin,jonka kanssa voit jakaa asumiskulut ,tulee aina tietenkin halvemmaksi,mutta muutenkin uskoisin ,että 20 e per päivä riittää,jos et vaadi yöpaikoistasi liikaa.Muiden reppumatkailijoiden kanssa kannattaa aina jutella.Ja thaita kannattaa opiskella jonkun verran.Se on itseasiassa kieliopillisesti sangen helppo kieli,varsinkin ,jos on musikaalinen.Ei kun hyvää matkaa vaan.Et tule pettymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      559
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe