Paljonko tarvitsee säästää?

Reppu ja reissumies

Ajattelin säästää rahaa noin kuukauden pituiseen thaimaan matkaan. Tarkoitus olisi kierrellä eli reppureissata maata ristiin rastiin. Paljonko pitää säästää rahaa lentoihin, ruokaan, majoituksiin ja kaikkeen muuhun tarpeelliseen?

4

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säästösumma

      Koko budjetiksi lentoineen ja siellä olekeluun suosittelen 4 000 €. Voit syödä edullisissa muovituolikuppiloissakin ainakin kerran päivässä ja nauttia yhden Singha-oluen.

    • 4+5

      Arvioisin että kannttaa säästää ainakin niin paljon kun epäilet lentojen, asumisen ja ruoan maksavan kuukauden ajalta. Lisäksi olisi ehkä hyvä säästää hieman ylimääräistä itsensä hemmoitteluun, takseihin ja ylättäviin menoihin.
      Mikäli säästää vähemmän tulee varmasti ongelmia siinä vaiheessa kun rahat loppuvat. Liikää säästäneenä ongelmia taas tuskin tulee.

      • en lähtisi

        Itse en kauheasti kiertelisi kuukauden loman aikana. Se on kuitenkin varsin lyhyt aika tutustua thaimaahan. Menee juoksemiseksi, ja jää oikeat näkemykset ja kokemukset kokematta,, vaikka digikameran filmirullat täyttyiskin :). Pikemminkin kannattaisi ottaa joku pää kohteeksi, ja sieltä sitten tehdä pistoretkiä jos aihetta ilmenee. Rahaakin säästyisi, ja näkisikin jotain muuta kuin junan ikkunaa.
        mut tonnniviikossa on aika maltillinen budjetti jos vaihtaa paljon maisemaa.

        Mut hyvää lomaa kuitenkin


      • ripo49
        en lähtisi kirjoitti:

        Itse en kauheasti kiertelisi kuukauden loman aikana. Se on kuitenkin varsin lyhyt aika tutustua thaimaahan. Menee juoksemiseksi, ja jää oikeat näkemykset ja kokemukset kokematta,, vaikka digikameran filmirullat täyttyiskin :). Pikemminkin kannattaisi ottaa joku pää kohteeksi, ja sieltä sitten tehdä pistoretkiä jos aihetta ilmenee. Rahaakin säästyisi, ja näkisikin jotain muuta kuin junan ikkunaa.
        mut tonnniviikossa on aika maltillinen budjetti jos vaihtaa paljon maisemaa.

        Mut hyvää lomaa kuitenkin

        Olin kaksi vuotta sitten kuusi viikkoa Thaimaassa ja viikon Kampotzeassa poikani kanssa.Lennot maksoivat n.800 e per pää.(halvemmallakin toki pääsee).Mitään majoitusta emme olleet varanneet etukäteen.Aika oli tammi-helmikuu.Ensin viikko Bangkokissa,sieltä junalla Hua hiniin muutamaksi päiväksi,bussilla Koh Lantalle,Ao nang,Phang na,takaisin Bankokkiin,bussilla(valtion) Kampotzean rajalle,taksilla Siam riapiin,Phompen,Shinakville ja sieltä takaisin Thaimaahan Koh Changille,missä olimme viikon.Ja takaisin Bangkokkiin.Yöpyminen maksoi useimmiten n.10 e ,joskus vähemmänkin siis yhteensä.Ei se luksusta ollut ,mutta kelpasi meille.Valtion busseilla matkustaminen on halpaa ja toimii.Ruokaa saa katukeittiöistä alle euron ja se on todella hyvää ja tuoretta.Oluttakin tuli juotua ja muutakin,pari kertaa hieronnassa,muutama järjestetty snorklaus y.m. matka,vaateostoksia etc.Matkavakuutukseen sata e,mikä on ihan must.Itse jouduin sairaalaan pariksi päiväksi ,kun nenästäni alkoi vuotaa verta eikä lakannut millään.Sairaala (Bangkok-Phuket) veloitti 2200 euroa vakuutusfirmalta(eurooppa,voin suositella,sain jopa 85 e takaisin menetetyistä lomapäivistä ja sairaala yksityishuoneineen oli Sheratonia vastaava lukaali)Eli matkabudjettini oli reilusti alle 2000 e.Jos paikalta löydät kaverin,jonka kanssa voit jakaa asumiskulut ,tulee aina tietenkin halvemmaksi,mutta muutenkin uskoisin ,että 20 e per päivä riittää,jos et vaadi yöpaikoistasi liikaa.Muiden reppumatkailijoiden kanssa kannattaa aina jutella.Ja thaita kannattaa opiskella jonkun verran.Se on itseasiassa kieliopillisesti sangen helppo kieli,varsinkin ,jos on musikaalinen.Ei kun hyvää matkaa vaan.Et tule pettymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5872
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3965
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3919
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3594
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2497
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2214
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    9. 33
      2109
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1823
    Aihe