Ajattelin säästää rahaa noin kuukauden pituiseen thaimaan matkaan. Tarkoitus olisi kierrellä eli reppureissata maata ristiin rastiin. Paljonko pitää säästää rahaa lentoihin, ruokaan, majoituksiin ja kaikkeen muuhun tarpeelliseen?
Paljonko tarvitsee säästää?
4
407
Vastaukset
- säästösumma
Koko budjetiksi lentoineen ja siellä olekeluun suosittelen 4 000 €. Voit syödä edullisissa muovituolikuppiloissakin ainakin kerran päivässä ja nauttia yhden Singha-oluen.
- 4+5
Arvioisin että kannttaa säästää ainakin niin paljon kun epäilet lentojen, asumisen ja ruoan maksavan kuukauden ajalta. Lisäksi olisi ehkä hyvä säästää hieman ylimääräistä itsensä hemmoitteluun, takseihin ja ylättäviin menoihin.
Mikäli säästää vähemmän tulee varmasti ongelmia siinä vaiheessa kun rahat loppuvat. Liikää säästäneenä ongelmia taas tuskin tulee.- en lähtisi
Itse en kauheasti kiertelisi kuukauden loman aikana. Se on kuitenkin varsin lyhyt aika tutustua thaimaahan. Menee juoksemiseksi, ja jää oikeat näkemykset ja kokemukset kokematta,, vaikka digikameran filmirullat täyttyiskin :). Pikemminkin kannattaisi ottaa joku pää kohteeksi, ja sieltä sitten tehdä pistoretkiä jos aihetta ilmenee. Rahaakin säästyisi, ja näkisikin jotain muuta kuin junan ikkunaa.
mut tonnniviikossa on aika maltillinen budjetti jos vaihtaa paljon maisemaa.
Mut hyvää lomaa kuitenkin - ripo49
en lähtisi kirjoitti:
Itse en kauheasti kiertelisi kuukauden loman aikana. Se on kuitenkin varsin lyhyt aika tutustua thaimaahan. Menee juoksemiseksi, ja jää oikeat näkemykset ja kokemukset kokematta,, vaikka digikameran filmirullat täyttyiskin :). Pikemminkin kannattaisi ottaa joku pää kohteeksi, ja sieltä sitten tehdä pistoretkiä jos aihetta ilmenee. Rahaakin säästyisi, ja näkisikin jotain muuta kuin junan ikkunaa.
mut tonnniviikossa on aika maltillinen budjetti jos vaihtaa paljon maisemaa.
Mut hyvää lomaa kuitenkinOlin kaksi vuotta sitten kuusi viikkoa Thaimaassa ja viikon Kampotzeassa poikani kanssa.Lennot maksoivat n.800 e per pää.(halvemmallakin toki pääsee).Mitään majoitusta emme olleet varanneet etukäteen.Aika oli tammi-helmikuu.Ensin viikko Bangkokissa,sieltä junalla Hua hiniin muutamaksi päiväksi,bussilla Koh Lantalle,Ao nang,Phang na,takaisin Bankokkiin,bussilla(valtion) Kampotzean rajalle,taksilla Siam riapiin,Phompen,Shinakville ja sieltä takaisin Thaimaahan Koh Changille,missä olimme viikon.Ja takaisin Bangkokkiin.Yöpyminen maksoi useimmiten n.10 e ,joskus vähemmänkin siis yhteensä.Ei se luksusta ollut ,mutta kelpasi meille.Valtion busseilla matkustaminen on halpaa ja toimii.Ruokaa saa katukeittiöistä alle euron ja se on todella hyvää ja tuoretta.Oluttakin tuli juotua ja muutakin,pari kertaa hieronnassa,muutama järjestetty snorklaus y.m. matka,vaateostoksia etc.Matkavakuutukseen sata e,mikä on ihan must.Itse jouduin sairaalaan pariksi päiväksi ,kun nenästäni alkoi vuotaa verta eikä lakannut millään.Sairaala (Bangkok-Phuket) veloitti 2200 euroa vakuutusfirmalta(eurooppa,voin suositella,sain jopa 85 e takaisin menetetyistä lomapäivistä ja sairaala yksityishuoneineen oli Sheratonia vastaava lukaali)Eli matkabudjettini oli reilusti alle 2000 e.Jos paikalta löydät kaverin,jonka kanssa voit jakaa asumiskulut ,tulee aina tietenkin halvemmaksi,mutta muutenkin uskoisin ,että 20 e per päivä riittää,jos et vaadi yöpaikoistasi liikaa.Muiden reppumatkailijoiden kanssa kannattaa aina jutella.Ja thaita kannattaa opiskella jonkun verran.Se on itseasiassa kieliopillisesti sangen helppo kieli,varsinkin ,jos on musikaalinen.Ei kun hyvää matkaa vaan.Et tule pettymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.607869Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot525335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1102379Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61227Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052