Kysymys wiccoille

............

Mulla on aina sellanen tunne, että loitsujen harjottaminen on turhaa, koska asioiden pitäisi tapahtua omalla painollaan ilman, että puutun niihin magian avulla. Onko siis väärin puuttua asioiden luonnolliseen kulkuun taikuuden avulla, vai onko taikuuskin tavallaan luonnollista, eli hyväksyttävää?

Kysymys on osoitettu vain wiccoille, joten jos aijot protestoida wiccalaisuutta vastaan, niin voit saman tien jättää sen tekemättä.

10

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Galderas

      Asia on kai enemmänkin eettinen kysymys. Tai voihan se mielipidekysymyskin olla.

      Henkilökohtaisesti en katso tekeväni moraalista vääryyttä, jos vaikutan asioiden kulkuun näennäisen hyveellisin seurauksin. Ei kai taikuus voi luonnotonta ( luonnollisen vastakohta = luonnoton ? ) olla, jos magian kyky on ihmiselle mahdollista? Ihmiselle ei anneta kykyä muuttaa tapahtumien kulkua tai olosuhteita, jos ei sitä ole suotavaa käyttää.

      • .............

        No teimpä lemmentaijan (en langettanut sitä kenenkään päälle, tarkoitus oli ohjata "sieluntovereita" polkuni varrelle) ja nyt kolme miestä on tunnustaneet olevansa ihastuneita minuun. Ja kaksi päivää on vasta mennyt siitä, kun tein kyseisen lemmentaijan... Aika tehokkaasti toimii nää mun loitsut.


      • fennris
        ............. kirjoitti:

        No teimpä lemmentaijan (en langettanut sitä kenenkään päälle, tarkoitus oli ohjata "sieluntovereita" polkuni varrelle) ja nyt kolme miestä on tunnustaneet olevansa ihastuneita minuun. Ja kaksi päivää on vasta mennyt siitä, kun tein kyseisen lemmentaijan... Aika tehokkaasti toimii nää mun loitsut.

        Ettet olisi samalla vaihtanut isompiin kaula-aukkoihin?


    • Galderas

      Kysykäämme, ovatko seuraukset hyveellisiä.

      Tokko kaula-aukoilla on asian kanssa mitään tekemistä - ihastuminen ja lihallinen himo ovat aika pitkälti eri asioita.

    • Koetko, että magian harjoittaminen on jotenkin epäluonnollista?

    • aloittaja.

      Pohdiskelen vain, että onko tapahtumien kulkuun puuttuminen (magian avulla) luonnotonta, koska silloin ei antaisi asioiden edetä omalla painollaan, vai onko se tavallaan luonnollista, kun se kerta on mahdollista ja niin voi tehdä.

    • harakkatar

      Minun mielestäni magian käyttö on yhtä luonnollista kuin valintojen tekeminen elämässä yleensäkin. Kun olet kaupassa vait päättää mitä ostat banaania vai omenaa. Kun mietit tulevaisuuttasi voit päättää lähteä opiskelemaan tai pysyä nykyisellä alallasi. Magian käyttö on sama asia. Tarvitset vaikkapa lapion puutarhatöitä varten ja rahasi ovat tilapäisesti loppu. Voit lainata rahaa lapioon, odottaa seuraavaa tilipäivää tai tehdä loitsun. Loitsun seurauksena seuraavalla viikolla sukulaisesi kertoo siivonneensa autotalliaan ja miettineensä olisiko sinulla käyttöä hänen vanhoille puutarhatyökaluilleen, joita hän ei enää tarvitse.

      Ihmiset eivät vain livu läpi elämänsä vaikuttamatta itse elämänsä kulkusuuntaan. Teemme koko ajan valintoja, jotka määrittelevät polkumme suuntaa. Ja tässä onkin yksi karman oppitunti. Tulemme elämässämme jatkuvasti uusiin tienristeyksiin, joissa pitää itse tietoisesti tehdä päätös ja valita. Joskus joudumme tekemään vaikeitakin valintoja, joita mieluimmin välttelisimme, mutta valittava on. Ja valinnan seuraukset tulevat mukanamme. Tässä kohtaa tulee mieleen myös Reden kohta, jossa mainitaan, että kaiken lähettämäsi saat takaisin kolminkertaisena. Samoin valintoja tehdessä kannattaa pitää mielessä, että teoilla on seurauksensa.

      Tästä perspektiivistä katsoen magia itsessään ei ole "itsekästä" tai "epäitsekästä", hyvää tai pahaa sen enempää kuin päätös siitä ostaako kaupasta reilunkaupan banaaneja vai tavallisia banaaneja. Päätökset sen sijaan voivat olla itsekkäästi tai epäitsekkäästi motivoituneita. TAI siltä väliltä! Asiat eivät ole mustavalkoisia ja tässä tasapainoa tavoittelevassa uskonnossamme ymmärrämme, että harmaata kenttää on paljon.

      Magia on luonnollista tietoisen valinnan tekemistä.

    • solitary.

      Terve. On tieteellisesti todistettu, että lumelääke toimii.
      Tämä tarkoittaa juuri sitä mitä varmaan epäilitkin... se toimii.

      Ei muuta kuin luomaan omia spellei.

    • Magian käyttö on yhtä kuin energioiden suuntaaminen. Eli taikuuden avulla edesautat tulevaa. Joten taikuus/magia EI ole paha asia, sillä et tee mitään väärää. Autat vain asioita/energioita kulkemaan oikeaan suuntaan.

      Tiedän että viestiketju on jo vanha, mutta oli pakko vastata :D

    • Magia on paljon monimutkaisempikin asia. Magialla vaikutetaan asioihin ja saadaan ne muuttamaan kulkuaan tahdottuun suuntaan, joten kyse ei ole aina "oikeaan suuntaan" kulkemisesta, koska magiaa voidaan käyttää tämän tai muun tason muokkaamiseen, muuttamiseen etc ja muutos on aina muutos, ei välttämättä se suoraan odotettavissa oleva tapahtuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe