henk koht avustajan palkkaus?

Olen menossa haastatteluun henk koht avustajan työhön ja etsinyt ,mikä on palkkataulukko tässä työssä,mutta en ole löytänyt,kertokaa jos kuka tietää.
2420076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Mitä oon itte noita ilmotuksia välillä katellu. Niin jos on luvattu TES:in mukainen palkka, se on ollu 6,80e/h. Mutta muulloin aina enemmän jopa melkeen 10e/h, useimmiten kuitenki toi surkea TES minimi.

Ei kannata kuitenkaa pelkkää tuntipalkkaa tuijotella. Sillä eniten palkkaan vaikuttaa tuntimäärä, joka vaihtelee 10-30h/vko (koskaan en ole huomannut että 40h työviikkoa olis tarjottu). Eli tuloksena useimmiten sellanen 700e netto per kuukaus.

Kyllähän tolla jo yks velaton ihminen itsensä elättää, eikä varmaan ihan älyttömän rankkaa hommaa ole fyysisesti (sellasta keskivertoa).
Mutta esimerkin vuoksi: vakituiset 40h viikkoa tekevät siivoojat tienaavat yleensä about tuplasti (ja on niitä hommiakin sitten jo vähintään kaksinverroin).

Äänestä
  • minulle tarjottiin 40 tuntista hyvää henk kohtaista avustajan paikkaa hieman alle 1400 eurolla,hyvä homma.

    Äänestä

  • Vuokrani yli 700€. Nii eipä tolla elä.

    Äänestä

  • hoitaja kirjoitti:

    minulle tarjottiin 40 tuntista hyvää henk kohtaista avustajan paikkaa hieman alle 1400 eurolla,hyvä homma.

    Viikossa siis 40tuntia😄

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Viikossa siis 40tuntia😄

    Normaali viikkotyöaika. Kuukausipalkka siis 1400, mikähän on nykypäivänä?

    Äänestä

Palkkaa saa nykyään suurinpiirtein sen mitä pyytää. Jos ei pyyntöön suostuta niin eivät he sitten sinua tarvitsekkaan. Ja ei muuta kuin seuraavaan paikkaan kysymään.

Äänestä
  • Jos henkilökohtaisen avustajan palkan maksaa kaupunki, kuten useinmiten on, silloin se Helsingissä on 7,96e/h(peruspalkka). Jos avustettava itse maksaa palkan, palkka on se, mitä yhdessä sovitaan. Kaupunki maksaa lauantailisät 20%, iltalisät 15% (18:00 eteenpäin) ja sunnuntailisät 100%

    Äänestä

  • Eräs henk.koht.avustaja kirjoitti:

    Jos henkilökohtaisen avustajan palkan maksaa kaupunki, kuten useinmiten on, silloin se Helsingissä on 7,96e/h(peruspalkka). Jos avustettava itse maksaa palkan, palkka on se, mitä yhdessä sovitaan. Kaupunki maksaa lauantailisät 20%, iltalisät 15% (18:00 eteenpäin) ja sunnuntailisät 100%

    En tekis tolla palkalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    En tekis tolla palkalla.

    Vuonna 2004, 20v sitten.

    Äänestä

Palkka on kuntakohtainen...minun palkkani on 7,38€/h Oulun kaupungin maksamana. Mutta eism. Järvenpäässä tämä on 9,24€/h. Palkan korotus tulee maaliskuuhun mennessä. Korotuksen määrä on kaikille sama...mutta siitä ei ole vielä tietoa.

Äänestä
  • palkankorotuksenne saaneet? Olen itse avustaja, eikä ainakaan vielä ole korotus näkynyt palkassani...

    Äänestä

  • olette avustajat kirjoitti:

    palkankorotuksenne saaneet? Olen itse avustaja, eikä ainakaan vielä ole korotus näkynyt palkassani...

    Minulla on henkilökohtainen avustaja ja saan hänen
    palkanmaksua varten kunnalta kuukausittain rahat, jotka suoritan avustajalle. Kuntani noudattaa kodinhoitajien palkkaa ja työehtosopimuksia.
    Nyt kuulin kiertoteitse, että joulukuinen kuntasopimuksen erityislisä olisi pitänyt myös suorittaa avustajalle (270 euroa).
    Kuntaliitosta sain myös tietää, että palkankorotus
    koskee 1.3.2008 myös henkilökohtaisia avustajia mikäli noudatetaan kodinhoitajien saamaa palkkaa.
    Nämä tuntuu kyllä aika epäselviltä asioilta.
    Oma kuntani ei milloinkaan ilmoita minulle tulevista korotuksista eikä yleensä mistään
    palkanmaksuun liittyvistä asioista.
    Yritän tässä selvitellä palkankorotuksiin liittyviä asioita ja toivottavasti jotakin kautta
    asia selviäisi jotta avustaja saa hänelle kuuluvat
    korotukset.......

    Äänestä

  • annexxxmaria kirjoitti:

    Minulla on henkilökohtainen avustaja ja saan hänen
    palkanmaksua varten kunnalta kuukausittain rahat, jotka suoritan avustajalle. Kuntani noudattaa kodinhoitajien palkkaa ja työehtosopimuksia.
    Nyt kuulin kiertoteitse, että joulukuinen kuntasopimuksen erityislisä olisi pitänyt myös suorittaa avustajalle (270 euroa).
    Kuntaliitosta sain myös tietää, että palkankorotus
    koskee 1.3.2008 myös henkilökohtaisia avustajia mikäli noudatetaan kodinhoitajien saamaa palkkaa.
    Nämä tuntuu kyllä aika epäselviltä asioilta.
    Oma kuntani ei milloinkaan ilmoita minulle tulevista korotuksista eikä yleensä mistään
    palkanmaksuun liittyvistä asioista.
    Yritän tässä selvitellä palkankorotuksiin liittyviä asioita ja toivottavasti jotakin kautta
    asia selviäisi jotta avustaja saa hänelle kuuluvat
    korotukset.......

    Henkilökohtaisten avustajien etsiminen menossa ja toive saada asiamme järjestykseen.
    Kävise linkissä: http://www.omaishoitaja.fi/viewtopic.php?f=16&t=1388

    Äänestä

Mulla oli tuntipalkka alussa 9.68€, nyt työ muuttuu kuukausipalkalle 1577€, kun avustan kahta nuorta samalla luokalla. Työtunnit vaihtelee kouluaikojen mukaisesti.

Äänestä

Henkilökohtainen avustaja, palkkaus ja mahdollisuus asuntoon Helsingin ydinkeskustassa.
Tarjolla olisi nuoren 21 v uotiaan miehen henkilökohtainen avustaminen taloudenpidossa, urheitulaijeissa, kulttuuripidossa jne. Hän palalutuu mielenterveysongemien vuoksi sairaalasta, hänellä on lääkitys, mutta on eittäin lahjakas musikaalisesti, Hänella on oma kaksia ja lisäksi on avustajalla on mahdollisuus pieneen yksiöön. Avustaja voi suorittaa myös opintojaan. Nuori mies on erittiäin monitaitoitoinen ja rauhallinen,
Jos olette kiinnostuneita yhteys [email protected] ja o5o5308676.

Äänestä

Hei. Minulla on kuukausipalkka 1575eur. ja 40h/vko työaika sekä 9.08eur.7h Kiimingin kunta.

Äänestä

Tuntipalkka 10.22 euroa Helsingissä minulla. Maailman tylsin ja yksinäisin työ. Vältä jos mahdollista

Äänestä

HULLUJEN HOMMAA , EI VOI TEHDÄ USEAMPAA AVUSTETTAVAA PÄIVÄN AIKANA ,KOSKA AVUN TARVE YLEENSÄ AAMUISIN , PALKALLA EI ELÄ , PÄÄTTÄJÄT JA LAIN LAATIJAT NÄIHIN HOMMIIN , JOSPA PALKKAUS PARANAISI , AVUSTAJAT RUVETKAA LAKKOON JA AVUSTETTAVAT LAITOKSIIN JOKO SITTEN YMMÄRTÄVÄT.... KUSETUSTA KOKO HOMMA

Äänestä
  • Erityisesti Honkalampi säätiö käyttää halpaa työvoimaa , pieni palkka ja sitoutua pitäisi höpö höpö eivät pomot itsekään tekisi tälläisilla ehdoilla hävetkää .....

    Äänestä

hei,minä yksityisellä,palkka 13,80h

Äänestä

Ällöttää se että pitäs tehdä avustajan vaativaa tehtävää pikkupalkalla ja vajaalla tuntimäärällä , Honkalampi -säätiön pomot muutamaksi kuukaudeksi sellaiseen pestiin niin tietävät miksi sinneei kukaan halua .........

Äänestä

11,30 €/h

Äänestä

Ei ainakaan kannata Mehiläiselle mennä. Perin outoa toimintaa🤔

Äänestä
  • Samaa mieltä, outoa toimintaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitaja kirjoitti:

Olen menossa haastatteluun henk koht avustajan työhön ja etsinyt ,mikä on palkkataulukko tässä työssä,mutta en ole löytänyt,kertokaa jos kuka tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu