Olen ansainnut perimällä ja liiketoimillani rutosti rahaa.
Olen sioittanut joka puolelle, myös ns. Kakkoseen, nyt kuitenkin ykköseen hyökänneet poliisit vaativat minua tekemään rikosilmoitusta. Olen hyväksynyt tappion ja kirjanpitäjäni kirjannut tappion muihin kuluihin .
Nokiassa hävinnyt kymmenen kertaa enemmän, en siitäkään tee rikosilmoitusta, vaikka johtajat keplottelee optioilla.
Siis yrittäminen ja sijoittaminen on riskialtista, yleensä rahaa tulee enemmän kuin menee.
Turha niitä rikosilmoituksia on tehdä, älkää jääkö tuleen makaamaan vaan katsokaa tulevaisuuteen ja uusiin sijoituskohteisiin
Miksi en saa hävitä rahojani ?
10
679
Vastaukset
- ilm. holhottava
Mielenkiintoinen piirre koko wc-jutskassa on, kun poliisi on vaatimalla vaatimassa jopa
valehtelemalla pyrkii saamaan rikosilmoituksia, todellisuudessa tutkintaa varten ei tarvittu
kuin yksi ilmoitus.
Toinen mielenkiintoinen jutska on, kun asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan.
Mitä viranomaiset pelkäävät, ehkä mellakkaa, kun kaiki paljastuu, pyrkivät väkivalloin muuttamaan
mustan valkoiseksi."asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan."
Heti pääsevät oikeuteen vaatimaan kun maksajat on ensin haastettu.
Poliisin rikosilmoitus vaatimuksiin en usko vaan kuka tällaista on keksinyt omasta päästään.- mielenkiintoista tuo
on?:
"Toinen mielenkiintoinen jutska on, kun asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan."
Mistä ajattelit löytää oikeussalin johon mahtuu 500-600 epäiltyä ja 2600 asianomistajaa?
- 12+7
ja huijatkaa uusia reppanoita. WUSH rules.
- Shahov
Koska se nyt on vaan tyhmää. Jos välttämättä haluat päästä eroon rahoistasi, osta lisää Noksun osakkeita. Tai lahjoita rahaa haluamallesi hyväntekeväisyysjärjestölle.
Ostaessasi Hannu osakkeita, olet osaltasi rahoittamassa kansainvälistä rikollisuutta. Hannu ei maksa veroja suomeen ja monen pakolaisen matka tyssää, koska verovaroillahan sekin lysti maksestaan.
Ostamalla Hannun osakkeita, annat lapsillesi/ naapurin lapsille vääränlaista mallia siitä miten hyvinvointiyhteiskuntaa rakennetaan.
Ostamalla Hannun osakkeita joudut linnaan. Vankilamme ovat jo ennestään täynnä viran omais rikollisia ja itseään liikemiehiksi kutsuvia talousrikollisia. Tiestihän, että vankilavuorokausi maksaa 250 euroa. Vaikka sinulla onkin varaa maksaa moinen pikkusumma, minulla ei ole.
PS. vaihda kirjanpitäjäsi.- 13+4
" Ostamalla Hannun osakkeita joudut linnaan. "
- 16+3
Kyllä, olet holhottava. Hukkasit kaikki rahat, ja huijasit muita rahat pois.
- P. Mutikkala
"Mielenkiintoinen piirre koko wc-jutskassa on, kun poliisi on vaatimalla vaatimassa jopa
valehtelemalla pyrkii saamaan rikosilmoituksia, todellisuudessa tutkintaa varten ei tarvittu
kuin yksi ilmoitus."
TV-sarjoista lakia opiskelleille tiedoksi, ettei poliisi tarvitse yhtä ainuttakaan rikosilmoitusta tutkiakseen törkeätä petosta ja rahankeräysrikosta, jotka molemmat ovat nk. yleisen syytteen alaisia rikoksia. Yleisen syytteen alaiset rikokset ovat luonteeltaan sellaisia, ettei poliisi voi valita tutkiiko ja syyttäjä syyttääkö, vaan juttu pitää lain mukaan viedä eteen päin.
- AdaFlink
... kovasti pajon, jotta millä lausekkeella olet kirjanpitoon kirjannut rikollisesta toiminnasta aiheutuneet tappiot?
Ja mitaan ette voi...- kirjanpit.
kulut voi kirjata. Jos myöhemmin oikeudessa pönttöklubi todetaan rikolliseksi, tehdään oikaisupyyntö verottajalle. 2008 verotus vanhenee 2014 ja nyt jännätään ehtiikö korkeimmasta päätös tulla, jos ei tule. Kirjaus oli oikein.
Porsaanreikiä löytyy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393