Voiko aloitteleva koiraharrastaja saada koirastaan esim bh kelpoisen? Mitä mieltä? Kuinka pitkälle itse koulutitte ensimmäisen koiranne vai oliko se ensimmäinen vain ns "kotikoira"? Minulla on kokemusta kahdesta koirasta mutta molemmat hankittu vain kotikoiriksi ( ei spk). Peruskoulutettu toki on. Kuinka usein käytte koiranne kanssa reenailemassa esim tokokursseilla jne? Eikös bh:hon valmistavia kursseja järjestetä myös erikseen?
Kuulisin mielelläni MIELIPITEITÄNNE! :)
Kiitos.:))
Kuulisin mielelläni MIELIPITEITÄNNE! :)
Kiitos.:))
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joku on ollut ensimmäisellä koirallaan MM-joukkueessakin, että pitkälti se on omasta motivaatiosta opiskella ja tehdä töitä kiinni, miten pitkälle pääsee (mikäli koira on hyvä).
Kursseista en tiedä kun en ole itse koskaan sellaisella ollut. Minulla on sellainen käsitys, että hinta ja laatu kohtaavat niissä harvoin. Itse olen vain etsinyt sopivan treeniryhmän ja käynyt siellä. SPL alaosastoissa yleensä aloittelijat saavat ohjausta, itsekin aloitin koiraharrastukseni SPL alaosastossa.
Ehkä parhaiten oppii kun katsoo miten kokeneemmat koiriansa kouluttavat ja sitten soveltaa sitä omaan koiraansa. Nykyään löytää netistä valtavasti videoitakin ihan ilmaiseksi. Kouluttamisen kuitenkin pitäisi tapahtua suurimmaksi osaksi kotona takapihalla tms, eikä siellä ole ketään neuvomassa. Itse koulutan koiraani melkein joka päivä ja sitten käyn pari kertaa viikossa treeneissä kentällä.
kyllä voi! vielä spk kyseessä, taustat hyvät, niin kävelee vaikka takaperin puuhun jos niin käsket.
BH nyt ei ole mikään kummonen juttu!Se on ehkä Saksassa kovakin juttu, kun koirat suurimmaksi osaksi elävät tarhoissa, mutta Suomessa koirat elävät kotioloissa, ja näin ollen ihan jo peruskoulutuksessa saadaan BH:n vaadittavat taidot.