Miksi ? Pitäisi saada hyviä teräviä kuvia lapsista, koirista, kissoista, hevosista, urheilukilpailuista ja vieläpä
parhaimman ystävän häätkin pitäisi kuvata. Mikä on halvin ja paras digijärkkäri ? Pokkarilla on tullut kuvattua pari vuotta, mutta kun sillä ei saa hyviä kuvia, hämärässä, pimeässä, liikkuvista lapsista, futismatseissa, eikä konserteissa. Siis markettiin ostamaan digijärkkäripaketti 299€ Joo, siitä vaan reilusti
kokeilemaan, pääsittekö oikotietä onnenne kukkulalle.
parhaimman ystävän häätkin pitäisi kuvata. Mikä on halvin ja paras digijärkkäri ? Pokkarilla on tullut kuvattua pari vuotta, mutta kun sillä ei saa hyviä kuvia, hämärässä, pimeässä, liikkuvista lapsista, futismatseissa, eikä konserteissa. Siis markettiin ostamaan digijärkkäripaketti 299€ Joo, siitä vaan reilusti
kokeilemaan, pääsittekö oikotietä onnenne kukkulalle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
budjetilla.
Varaa nyt aluksi n. 10k€ rahaa, jos haluat aloittaa vakavamman valokuvausharrastuksen.
Haluut tietää halvimman ja parhaimman digijärkkärin? Miksi?
Kumman meinaat ostaa, vai peräti molemmat, halvimman ja parhaan...?
Kylläpä sinulla on kovasti murheita muiden kameraostoksista.
Eikö olekin kamalaa kun ostavat tuollaisen ”digijärkkäripaketti 299€” ja kuvaavat sillä sitten ”hyviä teräviä kuvia lapsista, koirista, kissoista, hevosista, urheilukilpailuista ja vieläpä parhaimman ystävän häätkin, hyviä kuvia, hämärässä, pimeässä, liikkuvista lapsista, futismatseissa”.
Kyllä tuollainen kuvaaminen pitäisi aivan ehdottomasti lailla kieltää ja sinulle tulisi maksaa korvauksia muiden kameraostoksillaan sinulle aiheuttamista kärsimyksistä. Koeta kestää ja yritä hankkia asiantuntijaapua kärsimyksiisi :)
Halvin on just toi "digijärkkäripaketti 299€".
Mitä sä kyselet kun tiedät mikä on halvin. Osta se.
Se paras onki sitte vaikeempi juttu, mut harjottele ihmeessä ensin tolla halvimmalla"digijärkkäripaketti 299€" vehkeellä 10 vuotta.
järkkärit. Osta Canon G 12. Saat hyvän kameran, jolla on mukava aloittaa valokuvauksen maailmaan tutustuminen.
Et tarvi mitään järkkäriä, osta tämä: http://www.olympus.fi/consumer/xz-1/XZ-1-camera-digital.htm
Järkkärit on vanhanaikaisia kamerahirviöitä, parempia kuvia saa nykyaikaisella kameralla.
tällä hetkellä on tuo Olympus XZ 1 . Hyvä, ettei minun tarvinnut tuoda esiin tätä XZ-1 kameraa. Siis näin vannoutuneena Olympus miehenä.
Kukapa oikeastaan kummempaa kameraa tarvitsee harrastuskäyttöön.
kamera mukana kuljetettavaksi, eikä tuo kehuttu varmaan huonommasta päästä ole. Todelliseen kuvaukseen kuitenkin tarvitaan järkkäri ja budjetti luokkaa 1000 - 2000€ niin pääsee alkuun laitteilla joita ei tarvitse vaihtaa ensiviikolla.
Mutta mikäli budjetti on noin 500 euron luokkaa, niin turha tuhlata rahojaan johonkin huonoon järkkäriin. Nämä edellä mainitut pokkarit pesevät mennen tullen nuo halvat järkkärit. Tosin katu-uskottavuus ei ole aivan yhtä uljasta luokkaa kuin näillä järkkäreillä.
Enpä lähtisi ihan noin sanomaan, pokkareilla saa ihan hyviä kuvia jopa A4 kokoon asti hyvässä valossa. Niiden max kohinavapaat herkkyydet tuppaavat vain olemaan ISO 400 - 800 kun järkkäreillä 1600 ja isommatkin ovat käytössä.
Ne, siis järkkärit ja pokkarit, ovat hieman eri filosofian värkkejä eikä noin suoraa kantaa voi oikeasti vetää.
Kaikissa tapauksissa paras kamera on se joka on käsillä kun kuvaustarve tai -into yllättää oli se sitten pokkari, bridge tai järkkäri.
Kokeilin muutama päivä sitten kahta bridgeä ottaen niillä kuvia samoista kohteista. Toinen oli Panan FZ38 ja toinen Canonin SX30, Panan zoomi oli 18x ja Canonin 32x. Suuria eroja ei ollut, tosin tuo 32x ei oikein auringonpaisteesta huolimatta ollut hyvä käsivaralta vaan tuppasi vaeltamaan. Taitaa tuo noin 20x olla taviksen käsille riittävä ulottuvuus ilman apuvälineitä. Lopputuloksena pitäisin Panan kuvia hieman parempina ja sen käyttöominaisuuksia nappulatekniikan suhteen helpompina käyttää. Suuria eroja en huomannut mutta varsinkin noissa koekuvissa 32x putkella oli hieman yksityiskohtien häviämistä kun puhutaan kuusenneulasten näkymisestä.
Noissa bridgeissä säädöt olivat ne mitkä olivat oletuksena kuvan jpg-laatuun, onhan niissä mahdollisuus lisä väriin ja kontrastiin mutta siitä olisikin silloin tullut jo oikein urakka. Canonin selvä etu oli kääntyvä kuvapaneeli takana kun se Panassa oli kiinteä.
Bridge saattaa olla pokkarikuvaominaisuuksistaan huolimatta silta kiinteä ja vaihto-objektiivisten välillä.
Hän tarkoitti varmaankin halvimmista parasta. Ja eiköhän harrastajallakin ole oikeus järkkäriin jos niin tahtoo.
No, jos haluaa halvan ostaa, niin eihän sitä tarvitse täällä perustella. Matkalle vaan markettiin.